Crezi in Dumnezeu ?

spunand ca i s-a facut farmece
Eu sunt patit si chiar am ajuns in pragul mortii din cauza la farmece.
Cum crezi in dumnezeu asa trebuie sa crezi si in farmece/rau. Sunt reale si foarte periculoase. Dar in acelasi timp pot salva vieti daca sunt folosite la asta.
 
Nu, mulţumesc. Mi-au fost suficiente 2 minute ca să-mi dau seama că e o părere strict subiectivă a unora ce nu acceptă schimbarea în conştiinţa oamenilor, a celor care simt că-şi pierd sclavii. Documentarul ăsta e pentru cei dornici de adrenalină la maxim, iar eu evit aşa ceva. Mulţumesc încă o dată.
Nici la tv nu mă mai uit de ani buni. Vrei să vizionez un video plin de intrigă? Nu, aici m-ai pierdut. Mai bine mă uit la desene animate ca să am ce povesti nepoţilor :D
Numai bine.
PS: ai observat în ce constă alegerea?
Da , am observat si nu acum ci mai demult.
Tu esti exact omul pe care il vrea stapanii care ne scavagesc de mii de ani.
"stapanii" doresc ca ei sa faca rau ..iar noi ceilalti sa nu actionam.. sa isi poata face de cap iar noi sa devenim niste "oi fericite"
Exact acelasi lucru l-a implementat Hitler ca germanul de rand sa nu vada raul pe care li se facea evreilor.
Si am sa iti mai spun ceva" prefer sa fiu robul lui Dumnezeu decat scalavul criminalilor cu sange rece si omoara pe capete. Fac genocid de la un capat la altul iar cei ca tine nu reactioneaza la semenul lui.
Acei nepoti pe care ii amintesti in postarea ta .. ar putea sa te judece pentru viata mizerabila in care ne aduc cei care ne fac sa credem in univers sau sa nu constientizam raul
Stiai ca cea mai mare pedeapsa pe care o poade primi un ateu este sa nu aibe copii sau sa nu aibe parte de ei?
Exista resurse care poate sa hraneasca de 3 ori cat intreaga omenire insa nu se vrea ..pentru a ne face sa ne tina ocupati si sa nu vedem raul.. si mai rau decat atat ei sa isi faca de cap iar noi sa zambim fericiti cand mergem pe starda iar unui om i se taie capul la propriu de autoritati ..noi sa vedem doar partea pozitiva .. gandeste-te intr-o zi ai putea fi tu chiar acea victima ..iar restul oamenilor ar putea trece pe langa tine ..zambind. Iar tu tipand de teama si durere ei o sa iti raspunda : "ai observat în ce constă alegerea?"
 
acest video bate videoul tau

http://www.roforum.net/threads/doar-daca-va-plac-spaghete-cu-sos.4741/
tot dumnezeu este creatorul si aici ?

vorbeste cu Dumnezeu si spunei sa ne lase sa ne folosim creierul la putere de 100% nu 20 % ca,acum.De ce nea dat componente umane pe care nu le putem folosi ?

Dece Moise era de culoare ?dece sunt atatea secrete ascunse de Vatican ?

Nu m-am uitat la clip. Voiam doar să-ţi spun că nu Dumnezeu nu te lasă să-ţi foloseşti creierul la maximum. Nu ştiu dacă Moise era de culoare. Iar secretele sunt ca să nu se ştie adevărul... că TU decizi ce să faci cu viaţa ta, nu altul.
 
la mine in familie in fiecare generatie iese cate un preot..trebuia sa fiu si eu bagat in aceasta afacere...Am spus nu din cauza ca nu imi place sa fiu un fals ca ,ei . Nu cumpara nimic in casa etc .Dece sa mint lumea cand nu o pot face ?
Intamplator am avut si un bun amic de scara in romania.L-am intrebat dece a ales profilul teologie .Raspunsul lui a fost foarte simplu,pentru bani.Din aceasta cauza am ales sa fac ce simt .Sunt fericit .
 
la mine in familie in fiecare generatie iese cate un preot..trebuia sa fiu si eu bagat in aceasta afacere...Am spus nu din cauza ca nu imi place sa fiu un fals ca ,ei . Nu cumpara nimic in casa etc .Dece sa mint lumea cand nu o pot face ?
Intamplator am avut si un bun amic de scara in romania.L-am intrebat dece a ales profilul teologie .Raspunsul lui a fost foarte simplu,pentru bani.Din aceasta cauza am ales sa fac ce simt .Sunt fericit .
Acei oameni falsi care calca pe cadavre .. vor primi exact ceea ce ofera ..
 
Da , am observat si nu acum ci mai demult.
Tu esti exact omul pe care il vrea stapanii care ne scavagesc de mii de ani.
"stapanii" doresc ca ei sa faca rau ..iar noi ceilalti sa nu actionam.. sa isi poata face de cap iar noi sa devenim niste "oi fericite"
Exact acelasi lucru l-a implementat Hitler ca germanul de rand sa nu vada raul pe care li se facea evreilor.
Si am sa iti mai spun ceva" prefer sa fiu robul lui Dumnezeu decat scalavul criminalilor cu sange rece si omoara pe capete. Fac genocid de la un capat la altul iar cei ca tine nu reactioneaza la semenul lui.
Acei nepoti pe care ii amintesti in postarea ta .. ar putea sa te judece pentru viata mizerabila in care ne aduc cei care ne fac sa credem in univers sau sa nu constientizam raul
Stiai ca cea mai mare pedeapsa pe care o poade primi un ateu este sa nu aibe copii sau sa nu aibe parte de ei?
Exista resurse care poate sa hraneasca de 3 ori cat intreaga omenire insa nu se vrea ..pentru a ne face sa ne tina ocupati si sa nu vedem raul.. si mai rau decat atat ei sa isi faca de cap iar noi sa zambim fericiti cand mergem pe starda iar unui om i se taie capul la propriu de autoritati ..noi sa vedem doar partea pozitiva .. gandeste-te intr-o zi ai putea fi tu chiar acea victima ..iar restul oamenilor ar putea trece pe langa tine ..zambind. Iar tu tipand de teama si durere ei o sa iti raspunda : "ai observat în ce constă alegerea?"

Nu există stăpâni decât dacă noi le permitem să fie stăpâni cu noi. Iar permisiunea nu stă în atitudinea ta de a nu te revolta, ci în aia ascunsă, emoţională, pe care o alimentezi clipă de clipă, prin care ţi-e frică, sau urăşti stăpânirea. Mie îmi sunt indiferenţi.
Pe vremea lui Hitler, nivelul de conştiinţă al omenirii era sub 200 pe scara lui David Hawkins, scară acceptată de ONU. Acum a crescut, e la 207. Din ce în ce mai multă se trezeşte, află cum stau lucrurile. Simpla alimentare cu ură a vreunui personaj îi dă putere pentru că s-a dovedit că noi suntem mai întâi energie din care o parte este colapsată în ceea ce se numeşte trup.
Când eram la liceu, profesorul de fizică ne-a făcut o demonstraţie prin care ne-a arătat că noi mai mult nu suntem decât suntem. La vremea aceea nu se descoperise Particula lui Dumnezeu, nu se aflase că vidul la care făcea referire profesorul meu e plin de energie. Noi comunicăm unii cu alţii la un nivel subtil prin câmpul morfogenetic. Natura are memorie numită conştiinţă colectivă la care un individ poate fi conectat mai mult sau mai puţin. Adică să fie conştient. Astfel se explică şi performanţele sportivilor care cresc de la o generaţie la alta... şi multe altele. Suntem responsabili pentru toate gândurile noastre.

Aşadar, eu voi zice pas la orice poate fi agresiv.
Mulţumesc că mi-ai ţinut piept. Numai bine să ne fie.
 
Acei oameni falsi care calca pe cadavre .. vor primi exact ceea ce ofera ..
Nici presupusa pedeapsă a altuia nu mă mai încântă, nu-mi mai ţine de cald sufleteşte. Mi-e indiferent.
Acel preşedinte corean al cărui nume nu-l reţin şi-a găsit loc să dea din aripioare şi să se scălămbăie din cauza fricii emanate de orice suflet din ţara aia. Oamenii aceia îl susţin involuntar prin gânduri şi emoţii.
 
Nici presupusa pedeapsă a altuia nu mă mai încântă, nu-mi mai ţine de cald sufleteşte. Mi-e indiferent.
Acel preşedinte corean al cărui nume nu-l reţin şi-a găsit loc să dea din aripioare şi să se scălămbăie din cauza fricii emanate de orice suflet din ţara aia. Oamenii aceia îl susţin involuntar prin gânduri şi emoţii.
Uite ca "legea atractiei" sau frica prin "ganduri si emotii" nu a functionat nici la Ceausescu si nici la Sadam Hussein .. Nu mai pune chiar asa amprenta asupara acestui mod de gandire ca se pare ca nu functioneaza pentru toata lumea.
Iar la scara planetara lumea este nepasatoare la toate actiunile de genocid facute de americani si aliatii sai. Bil Clintenon de exemplu ca sa devieze de la scandalul cu Monica a atacat mai multe baze irakiene pe nepusa masa .. necerand aprobarea nimanui .. pur si simplu au murit oameni nevinovati ca asa a vrut el.
Iar noi ceilalti pur si simplu nu ne pasa ..ca doar nu a lansat bombe la noi in curte .. pe astia frica cui ii alimenteaza?
 
Nu există stăpâni decât dacă noi le permitem să fie stăpâni cu noi. Iar permisiunea nu stă în atitudinea ta de a nu te revolta, ci în aia ascunsă, emoţională, pe care o alimentezi clipă de clipă, prin care ţi-e frică, sau urăşti stăpânirea. Mie îmi sunt indiferenţi.
Pe vremea lui Hitler, nivelul de conştiinţă al omenirii era sub 200 pe scara lui David Hawkins, scară acceptată de ONU. Acum a crescut, e la 207. Din ce în ce mai multă se trezeşte, află cum stau lucrurile. Simpla alimentare cu ură a vreunui personaj îi dă putere pentru că s-a dovedit că noi suntem mai întâi energie din care o parte este colapsată în ceea ce se numeşte trup.
Când eram la liceu, profesorul de fizică ne-a făcut o demonstraţie prin care ne-a arătat că noi mai mult nu suntem decât suntem. La vremea aceea nu se descoperise Particula lui Dumnezeu, nu se aflase că vidul la care făcea referire profesorul meu e plin de energie. Noi comunicăm unii cu alţii la un nivel subtil prin câmpul morfogenetic. Natura are memorie numită conştiinţă colectivă la care un individ poate fi conectat mai mult sau mai puţin. Adică să fie conştient. Astfel se explică şi performanţele sportivilor care cresc de la o generaţie la alta... şi multe altele. Suntem responsabili pentru toate gândurile noastre.

Aşadar, eu voi zice pas la orice poate fi agresiv.
Mulţumesc că mi-ai ţinut piept. Numai bine să ne fie.
Vizavi de ce descopera "marii savanti si cercetatori" in care crezi mai mult decat in Dumnezeu si Biblie.. eu am ramas stupefiat acum ceva timp cand acesti ' mari savanti" au descoperit ca Jupiter nu s-ar invarti in jurul soarelui ..maine poimane acesti mari savanti o sa spuna ca au descoperit ca stelele sunt doar o reflectie a soarelui sau altele.
Cod:
http://www.descopera.ro/stiinta/15541356-descoperire-surprinzatoare-jupiter-nu-se-invarte-in-jurul-soarelui-video
Deci, faptul ca scrie un ziar sau ca relateaza o televiziune ceva , sau un mare savant ..asta nu inseamna ca este si adevarat..
 
Deci, faptul ca scrie un ziar sau ca relateaza o televiziune ceva , sau un mare savant ..asta nu inseamna ca este si adevarat..

CORECT, dar... nici faptul ca zici Tu sau Popandaii aia de Popi ca Dumnezeu exista ..asta nu inseamna ca este si adevarat..
 
CORECT, dar... nici faptul ca zici Tu sau Popandaii aia de Popi ca Dumnezeu exista ..asta nu inseamna ca este si adevarat..
Nu neaparat popi spun ca exista Dumnezeu .. ci Biblia spune acest lucru.
De ce as crede intr-un ziar sau intr-un "mare savant" si nu as crede in Biblie. De ce as crede intr-o carte sau intr-un clip facut acum 10 sau 20 de ani si nu as crede in Biblie care este scrisa cum 3500 de ani.
De ce nu as crede in milioane de oameni care Dumnezeu i-a ajutat si as crede in cativa " mari savanti" sau intr-un scriitor care a scris o carte si s-a imbogatit pe seama ei.
De ce as crede in tine si nu as crede in mine .. mai ales ca eu l-am simtit fizic in viata mea.
L-am cautat si L-am gasit!
Amin!
 
Nu neaparat popi spun ca exista Dumnezeu .. ci Biblia spune acest lucru.
De ce as crede intr-un ziar sau intr-un "mare savant" si nu as crede in Biblie. De ce as crede intr-o carte sau intr-un clip facut acum 10 sau 20 de ani si nu as crede in Biblie care este scrisa cum 3500 de ani.
De ce nu as crede in milioane de oameni care Dumnezeu i-a ajutat si as crede in cativa " mari savanti" sau intr-un scriitor care a scris o carte si s-a imbogatit pe seama ei.
De ce as crede in tine si nu as crede in mine .. mai ales ca eu l-am simtit fizic in viata mea.
L-am cautat si L-am gasit!
Amin!
Eu nu ma cert cu tine , povestim sa fie clar de la inceput. Nu sunt de acord cu tine , dar fiecare cu ale lui. Nu condamn pe nimeni.

Deci , de ce as crede intr-o carte scrisa acum 3500 de ani cand habar nu aveau sa scrie, de ce as crede in Biblie care de "acum" 3500 de ani de pe la 100 de pagini sa zic a ajuns la 1000 de pagini ? ( nu stiu cate pagini are biblia si nu ma intereseaza )
De ce sa cred in ceva ce nu am vazut? De ce sa cred in asa ceva din timp toate acestea sunt un " Telefon Fara Fir " (jocu)
De ce sa cred in ceva ce cred milioane de oameni? Daca esi sunt prosti trebuie sa fiu si eu? daca ei poate sunt destepti si mie imi place sa fiu prost ? ( am zis-o si pe varianta astalalta )
Si corect de ce sa crezi in altu cand tot ce trebuie e sa crezi in tine.
De simtit vizic, eu zic ca ai avut ceva convulsii sau ma rog.... Nu ai cum sa simti fizic ceva ce nu vezi. ( acuma ar trebui sa o dam pe Sf, Omul Invizibil )
Vorba unui user de aici:
De ce pana acum cateva mii de ani,EX: Moise a despartit marea/oceanu in doua , Isus s-a inaltat la cer etc etc etc ( sti la ce ma refer ) si de 2000 de ani de nu mai bine nu se mai intampla nimica?
Si de astea cu Arsenie Boca si restul sa nu imi zici , pentru ca oamenii sunt atata de prosti , ca in loc sa evolueze se duc tot in jos. Astia de vad un Cacat in forma de cruce se pun dracului si il pupa si se inchina si fac pelerinaj la el.

Deci daca poti sa imi dai niste raspunsuri concrete la aceste intrebari nu m-as supara. Dar nu imi da raspunsuri din biblie cu aliniatu X sau Y articolu Z ca sunt egale cu ZERO sau din alte carti. Sau ce a zis nu stiu ce Popa, calugar, episcop, Moise, Isus, si altii.
 
Eu nu ma cert cu tine , povestim sa fie clar de la inceput. Nu sunt de acord cu tine , dar fiecare cu ale lui. Nu condamn pe nimeni.

Deci , de ce as crede intr-o carte scrisa acum 3500 de ani cand habar nu aveau sa scrie, de ce as crede in Biblie care de "acum" 3500 de ani de pe la 100 de pagini sa zic a ajuns la 1000 de pagini ? ( nu stiu cate pagini are biblia si nu ma intereseaza )
De ce sa cred in ceva ce nu am vazut? De ce sa cred in asa ceva din timp toate acestea sunt un " Telefon Fara Fir " (jocu)
De ce sa cred in ceva ce cred milioane de oameni? Daca esi sunt prosti trebuie sa fiu si eu? daca ei poate sunt destepti si mie imi place sa fiu prost ? ( am zis-o si pe varianta astalalta )
Si corect de ce sa crezi in altu cand tot ce trebuie e sa crezi in tine.
De simtit vizic, eu zic ca ai avut ceva convulsii sau ma rog.... Nu ai cum sa simti fizic ceva ce nu vezi. ( acuma ar trebui sa o dam pe Sf, Omul Invizibil )
Vorba unui user de aici:
De ce pana acum cateva mii de ani,EX: Moise a despartit marea/oceanu in doua , Isus s-a inaltat la cer etc etc etc ( sti la ce ma refer ) si de 2000 de ani de nu mai bine nu se mai intampla nimica?
Si de astea cu Arsenie Boca si restul sa nu imi zici , pentru ca oamenii sunt atata de prosti , ca in loc sa evalueze se duc tot in jos. Astia de vad un Cacat in forma de cruce se pun dracului si il pupa si se inchina si fac pelerinaj la el.

Deci daca poti sa imi dai niste raspunsuri concrete la aceste intrebari nu m-as supara. Dar nu imi da raspunsuri din biblie cu aliniatu X sau Y articolu Z ca sunt egale cu ZERO sau din alte carti. Sau ce a zis nu stiu ce Popa, calugar, episcop, Moise, Isus, si altii.
Vizavi de prosti .. aici este un subiect controversat .. Cel care crede sau cel care nu crede este prost.
Avea dreptate Petre Tutea in scrierile lui .. mai multe afli aici :
Cod:
https://www.historia.ro/sectiune/general/articol/petre-tutea-am-stat-13-ani-in-temnita-pentru-un-popor-de-idioti
 
Vizavi de prosti .. aici este un subiect controversat .. Cel care crede sau cel care nu crede este prost.
Avea dreptate Petre Tutea in scrierile lui .. mai multe afli aici :
Cod:
https://www.historia.ro/sectiune/general/articol/petre-tutea-am-stat-13-ani-in-temnita-pentru-un-popor-de-idioti
Vezi nu mi-ai dat un raspuns Clar.
 
Vezi nu mi-ai dat un raspuns Clar.
Ce raspuns vrei tu clar.. Daca tu nu l-ai simtit pe Dumnezeu in viata ta .. este pentru faptul ca nu L-ai cautat. Nu L-ai simtit in viata ta pentru ca nu ai strigat la EL .
Cum pot eu sa te conving de ceva pe care pe tine nu te intereseaza. este ca si cum as forta pe cineva sa invete limba chineza si acea persoana nu vrea pur si simplu.
Vrei sa te conving cu forta?
Cauta-L si iL vei gasi! . mai multe nu am ce sa iti spun.
 
Eu nu ma cert cu tine , povestim sa fie clar de la inceput. Nu sunt de acord cu tine , dar fiecare cu ale lui. Nu condamn pe nimeni.

Deci , de ce as crede intr-o carte scrisa acum 3500 de ani cand habar nu aveau sa scrie, de ce as crede in Biblie care de "acum" 3500 de ani de pe la 100 de pagini sa zic a ajuns la 1000 de pagini ? ( nu stiu cate pagini are biblia si nu ma intereseaza )
De ce sa cred in ceva ce nu am vazut? De ce sa cred in asa ceva din timp toate acestea sunt un " Telefon Fara Fir " (jocu)
De ce sa cred in ceva ce cred milioane de oameni? Daca esi sunt prosti trebuie sa fiu si eu? daca ei poate sunt destepti si mie imi place sa fiu prost ? ( am zis-o si pe varianta astalalta )
Si corect de ce sa crezi in altu cand tot ce trebuie e sa crezi in tine.
De simtit vizic, eu zic ca ai avut ceva convulsii sau ma rog.... Nu ai cum sa simti fizic ceva ce nu vezi. ( acuma ar trebui sa o dam pe Sf, Omul Invizibil )
Vorba unui user de aici:
De ce pana acum cateva mii de ani,EX: Moise a despartit marea/oceanu in doua , Isus s-a inaltat la cer etc etc etc ( sti la ce ma refer ) si de 2000 de ani de nu mai bine nu se mai intampla nimica?
Si de astea cu Arsenie Boca si restul sa nu imi zici , pentru ca oamenii sunt atata de prosti , ca in loc sa evolueze se duc tot in jos. Astia de vad un Cacat in forma de cruce se pun dracului si il pupa si se inchina si fac pelerinaj la el.

Deci daca poti sa imi dai niste raspunsuri concrete la aceste intrebari nu m-as supara. Dar nu imi da raspunsuri din biblie cu aliniatu X sau Y articolu Z ca sunt egale cu ZERO sau din alte carti. Sau ce a zis nu stiu ce Popa, calugar, episcop, Moise, Isus, si altii.
Dece sa credem ?
Putem sa credem din simplu motiv "Fiecare lucru are un creator".
Sa zicem ca am evoluat prin evolutie din GORILE,pai atunci:
Pamantul cine l-a creat ?
Animalele cine le-a creat ?
Apa,soarele,vegetatia cine a creeat-o ?
Universul cine l-a creat ?
Dece suntem protejati de campul magnetic,dece jupiter sta fix in acea pozitie in care ne apara de asteroizi ?
Dece nu explodeaza o nova,super-nova in apropiere de pamant.
Dece nu ne inghite o gaura neagra.
Dece nu erupe un vulcan,deve nu este un cutremur mai mare de 10 grade.
Dece gasim vaccinuri pentru boli.
Dece fiecare animal are dusmanul lui.
Si lista poate continua...
Cel mai important lucru este:
-Dece lumea,pamantul arata asa cu toate in ordine ?
Ar fi putut sa arate asa dintr-o explozie sau cineva l-a creat cu propria lui mana si propria lui inteligenta ?
Si mai este ceva:
Nu doar in biblie sunt dovezi ca Dumnezeu exista,sunt diferite manuscrise scrise de acum 10.000 ani I. Hr. si Moise,Solomon,David,Noe au trait in ani diferiti ar fi putut ei sa se inteleaga ?
Sunt o multime de dovezi care arata clar ca Dumnezeu exista.

Daca tu doresti sa crezi ca tot ce vezi a aparut dintr-o explozie nu ai decat,insa eu prefer sa cred in Dumnezeu si sa mu ma indoiesc de el pentru ca totul este LOGIC !
 
Ce raspuns vrei tu clar.. Daca tu nu l-ai simtit pe Dumnezeu in viata ta .. este pentru faptul ca nu L-ai cautat. Nu L-ai simtit in viata ta pentru ca nu ai strigat la EL .
Cum pot eu sa te conving de ceva pe care pe tine nu te intereseaza. este ca si cum as forta pe cineva sa invete limba chineza si acea persoana nu vrea pur si simplu.
Vrei sa te conving cu forta?
Cauta-L si iL vei gasi! . mai multe nu am ce sa iti spun.
Eu nu zic ca exista dar nici ca nu exista. Eu nu pot crede in ceva in ce nu vad. Nu pot crede in ceva ce imi zice lumea. Eu cred in MINE si imi fac viata dupa bunul plac. Cred ca maine o sa imi merga bine si culmea e ca o sa imi merga bine. Mai si cred ca o sa castig o suma mare de bani la loto dar aici e o problema ...... Nu JOC :)
 
Eu nu zic ca exista dar nici ca nu exista. Eu nu pot crede in ceva in ce nu vad. Nu pot crede in ceva ce imi zice lumea. Eu cred in MINE si imi fac viata dupa bunul plac. Cred ca maine o sa imi merga bine si culmea e ca o sa imi merga bine. Mai si cred ca o sa castig o suma mare de bani la loto dar aici e o problema ...... Nu JOC :)
pai atunci tu nu stii ce vreii.. nu esti consecvent.. ai spus calar ca nu exista.. iar acum ai ales calea de mijloc..E bn si asa. Iar daca tu crezi ca maine o sa iti mearga bn.. si spui ca asa si va fi ..atunci minti.. este imposibil asa sa fie mereu.. Nu stii ce iti rezerva viitorul.
 
Eu nu zic ca exista dar nici ca nu exista. Eu nu pot crede in ceva in ce nu vad. Nu pot crede in ceva ce imi zice lumea. Eu cred in MINE si imi fac viata dupa bunul plac. Cred ca maine o sa imi merga bine si culmea e ca o sa imi merga bine. Mai si cred ca o sa castig o suma mare de bani la loto dar aici e o problema ...... Nu JOC :)
Si stii ce mai cred eu ?
Eu cred ca forumul acesta a aparut asa dintr-o data si nu l-a creat nimeni.
Pe langa asta mai cred ca hainele dupa tine,casa,telefonul,laptopul au aparut dintr-o data pe tine si in casa si nimeni nu le-a creat.
Sa nu mai discutam de grafica la fiecare lucru in parte.
Nu a existat programatori, Stylisti si mai ales arhitecti !
Nu a existat,au aparut asa dintr-o data acolo !
Si sa nu ma contrazici ca au avut un creator ca tu ai spus-o !
 
Dece sa credem ?
Putem sa credem din simplu motiv "Fiecare lucru are un creator".
Sa zicem ca am evoluat prin evolutie din GORILE,pai atunci:
Pamantul cine l-a creat ?
Animalele cine le-a creat ?
Apa,soarele,vegetatia cine a creeat-o ?
Universul cine l-a creat ?
Dece suntem protejati de campul magnetic,dece jupiter sta fix in acea pozitie in care ne apara de asteroizi ?
Dece nu explodeaza o nova,super-nova in apropiere de pamant.
Dece nu ne inghite o gaura neagra.
Dece nu erupe un vulcan,deve nu este un cutremur mai mare de 10 grade.
Dece gasim vaccinuri pentru boli.
Dece fiecare animal are dusmanul lui.
Si lista poate continua...
Cel mai important lucru este:
-Dece lumea,pamantul arata asa cu toate in ordine ?
Ar fi putut sa arate asa dintr-o explozie sau cineva l-a creat cu propria lui mana si propria lui inteligenta ?
Si mai este ceva:
Nu doar in biblie sunt dovezi ca Dumnezeu exista,sunt diferite manuscrise scrise de acum 10.000 ani I. Hr. si Moise,Solomon,David,Noe au trait in ani diferiti ar fi putut ei sa se inteleaga ?
Sunt o multime de dovezi care arata clar ca Dumnezeu exista.

Daca tu doresti sa crezi ca tot ce vezi a aparut dintr-o explozie nu ai decat,insa eu prefer sa cred in Dumnezeu si sa mu ma indoiesc de el pentru ca totul este LOGIC !

Pamantul nu stiu cine l-a creat sau cum a aparut. Nu sunt dovezi clare, nici ca Dumnezeu nici ca .........
Cu animalele la fel
Apa,soarele,vegetatia cine a creeat-o ? -- aici la fel , Nu sunt Dovezi Clare
Universul ??????? Pai nu te gandesti ca poate noi sunte-m intr-un borcan ???? Si mai zicem ca universul e infinit. Nu stim pentru ca nu am ajuns. Dovezi din nou
Cu nave , gauri negre ( aici cred ca e o prostie si o inventie )
Vulcanii erup , dar erup si in interior nu doar in exterior . Cu cutremurele nu prea are cum sa fie mai mare . Deoarece placile tectonice nu se misca cu o viteza asa de mare incat ciocnirea dintre ele sa faca un cutremur peste 10 grade.
De ce gasim vaccinuri pentru boli????? Ei bine pentru ca magnatii produselor farmaceutice fac acesti virusi dar fac si vaccinurile necesare pentru a castia BANIIIIII .
Dece fiecare animal are dusmanul lui. --- Pentru ca asa e lantul trofic . Fiecare se teme de ceva , fiecare are dusmanul lui. Omul nu are un Dusman mai puternic ( nu ma refer natural ex: Leu-Om = oase de om Leu-Om ( pistol, pusca ) = haina din piele de leu, covor etc etc :) Asa ca ca sa nu ii se urce puterea la cap la Om s-a creat ceva care sa ii inspire teama, sa credeada ca exista ceva mai puternic ca el = Dumnezeu ( dar pe acesta nu l-a vazut nimeni )
Si lista continua.
Si de faza cu biblia , manuscrise de acum 10.000 ani I. Hr. si Moise,Solomon,David,Noe, cum au scris aia ????????? Si nu s-au inteles intre ei. Dar asa cum sunt BATRANII nostri de pe la tara in special , astia de li se zice ca Dumnezeu e pe Pamant azi si apare si o stire , de acuma si inca vreo 10 generatii tot asa o sa creada.
Sunt dovezi ca exista Dumnezeu????? Ei bine vreau sa vad. Nu de la Moise , papa Pius de la Roma si altii. Vreau sa il vad ca a aparut in Lume si a facut ceva , A mutat Vulcanu ala din Africa care ucide o gramada de oameni. Sau desertul devine VERDE si infloritor.

Daca tu doresti sa crezi ca tot ce vezi a aparut dintr-o explozie nu ai decat,insa eu prefer sa cred in Dumnezeu si sa mu ma indoiesc de el pentru ca totul este LOGIC ![

Treaba ta ce crezi nu te condam. Fiecare are dreptul la o parere, replica si sa creada in ce vrea el.
 
Loading...
Back
Sus