Crezi in Dumnezeu ?

pai atunci tu nu stii ce vreii.. nu esti consecvent.. ai spus calar ca nu exista.. iar acum ai ales calea de mijloc..E bn si asa. Iar daca tu crezi ca maine o sa iti mearga bn.. si spui ca asa si va fi ..atunci minti.. este imposibil asa sa fie mereu.. Nu stii ce iti rezerva viitorul.
Nu stiu ce imi rezerva viitorul CORECT. Dar eu daca zic ca mine e soare pe cer si afara ploua, pentru mine e soare si ma simt bine chiar daca ploua.
 
Si stii ce mai cred eu ?
Eu cred ca forumul acesta a aparut asa dintr-o data si nu l-a creat nimeni.
Pe langa asta mai cred ca hainele dupa tine,casa,telefonul,laptopul au aparut dintr-o data pe tine si in casa si nimeni nu le-a creat.
Sa nu mai discutam de grafica la fiecare lucru in parte.
Nu a existat programatori, Stylisti si mai ales arhitecti !
Nu a existat,au aparut asa dintr-o data acolo !
Si sa nu ma contrazici ca au avut un creator ca tu ai spus-o !

Sa nu exageram. Aici vorbim de Dumnezeu. De un Lucru ( sau ii zice-ti cum vreti voi ) pe care NU LA-TI VAZUTTTTTTTTTT.
Si nu te contrazic ca nu toate au avut un creator.
Si cum zici TU ca toate au un CREATOR. Atunci pe DUMNEZEU CINE L-A FACUT????????????
 
Nu stiu ce imi rezerva viitorul CORECT. Dar eu daca zic ca mine e soare pe cer si afara ploua, pentru mine e soare si ma simt bine chiar daca ploua.
Daca maine tu crezi ca nu vei avea accident cu masina ..si tu vei avea .. te vei simti bine? chair daca vei avea masina zop si ceva picioare rupte?
 
Nu cred ca acest topic face bine forumului.. Se creeaza tabere si de ce nu tensiuni .. pe alocuri jicnir

Daca maine tu crezi ca nu vei avea accident cu masina ..si tu vei avea .. te vei simti bine? chair daca vei avea masina zop si ceva picioare rupte?
E vorba de partea sentimentala ( ca pana la urma credinta in dumnezeu cam asta e )

Faza cu accidentul , da nu o sa ma simt bine, dar pana la urma DUMNEZEU VREA SA AM ACCIDENT SI PICIOARE RUPTE NU?
 
E vorba de partea sentimentala ( ca pana la urma credinta in dumnezeu cam asta e )

Faza cu accidentul , da nu o sa ma simt bine, dar pana la urma DUMNEZEU VREA SA AM ACCIDENT SI PICIOARE RUPTE NU?
Ar putea fi pacatul .. sau karma ta sau a familiei din care te tragi. Raul il face satana nu Dumnezeu.. dar na tu nu crezi nici in Dumnezeu daramite in existenta satanei.
Ma gandesc ca nu crezi nici in karma.. Stii ce este karma? pe Dumnezeu nu l-ai simtit ,dar karma ai simtit-o?
 
Ultima editare:
Pamantul nu stiu cine l-a creat sau cum a aparut. Nu sunt dovezi clare, nici ca Dumnezeu nici ca .........
Cu animalele la fel
Apa,soarele,vegetatia cine a creeat-o ? -- aici la fel , Nu sunt Dovezi Clare
Universul ??????? Pai nu te gandesti ca poate noi sunte-m intr-un borcan ???? Si mai zicem ca universul e infinit. Nu stim pentru ca nu am ajuns. Dovezi din nou
Cu nave , gauri negre ( aici cred ca e o prostie si o inventie )
Vulcanii erup , dar erup si in interior nu doar in exterior . Cu cutremurele nu prea are cum sa fie mai mare . Deoarece placile tectonice nu se misca cu o viteza asa de mare incat ciocnirea dintre ele sa faca un cutremur peste 10 grade.
De ce gasim vaccinuri pentru boli????? Ei bine pentru ca magnatii produselor farmaceutice fac acesti virusi dar fac si vaccinurile necesare pentru a castia BANIIIIII .
Dece fiecare animal are dusmanul lui. --- Pentru ca asa e lantul trofic . Fiecare se teme de ceva , fiecare are dusmanul lui. Omul nu are un Dusman mai puternic ( nu ma refer natural ex: Leu-Om = oase de om Leu-Om ( pistol, pusca ) = haina din piele de leu, covor etc etc :) Asa ca ca sa nu ii se urce puterea la cap la Om s-a creat ceva care sa ii inspire teama, sa credeada ca exista ceva mai puternic ca el = Dumnezeu ( dar pe acesta nu l-a vazut nimeni )
Si lista continua.
Si de faza cu biblia , manuscrise de acum 10.000 ani I. Hr. si Moise,Solomon,David,Noe, cum au scris aia ????????? Si nu s-au inteles intre ei. Dar asa cum sunt BATRANII nostri de pe la tara in special , astia de li se zice ca Dumnezeu e pe Pamant azi si apare si o stire , de acuma si inca vreo 10 generatii tot asa o sa creada.
Sunt dovezi ca exista Dumnezeu????? Ei bine vreau sa vad. Nu de la Moise , papa Pius de la Roma si altii. Vreau sa il vad ca a aparut in Lume si a facut ceva , A mutat Vulcanu ala din Africa care ucide o gramada de oameni. Sau desertul devine VERDE si infloritor.

Daca tu doresti sa crezi ca tot ce vezi a aparut dintr-o explozie nu ai decat,insa eu prefer sa cred in Dumnezeu si sa mu ma indoiesc de el pentru ca totul este LOGIC ![

Treaba ta ce crezi nu te condam. Fiecare are dreptul la o parere, replica si sa creada in ce vrea el.
Sa stii ca se facea scoala si acum 10.000 de ani,s-a facut scoala mereu insa nu toti.
Fiecare regat avea oameni cu scoala care stia sa scrie si sa citeasca.
Chiar si daca am fi intr-un borcan,tot grafica are si odata ce are grafica are si un creator.
Lantul trofic ?
Pai cine l-a facut in ordine ?
Dumnezeu nu s-a aratat la nimeni.
El este Dumnezeu atot-puternic si invizibil.
Si nu va muta un munte pentru tine ca sa crezi tu !
Daca nu s-a aratat lui Moise dece s-ar arata tie.
Trebuie sa fie si vulcani si desert,oamenii se pot muta.
Este ceva de genul:
I-au foc padurile iar oamenii dau vina pe Dumnezeu insa refuza sa gandeasca ca ei sunt de vina cu "Incalzirea Globala"
 
Ar putea fi pacatul .. sau karma ta sau a familiei din care te tragi. Raul il face Satana nu Dumnezeu.. dar na tu nu crezi nici in Dumnezeu dapoi in existenta Satanei.
Ma gandesc ca nu crezi nici in karma.. Stii ce este karma? pe Dumnezeu nu l-ai simtit ,dar karma ai simtit-o?
Hmmm.... Ai mei au parerea lor eu am parerea mea , ai mei fac ce vor ei eu fac ce vreau eu. Suntem rude de sange dar cam atata ne leaga ( Nu sunt certat cu ei sau ceva ) Stiu de dumnezeu stiu de satana stiu de karma ( noroc cu goole :) Pe scurt, karma este un concept religios si filozofic prin care fiecare activitate, decizie fizica sau spirituala are o urmare obligatorie, pozitiva sau negativa. )

Te-am salutat , daca e ceva continuam maine ;)
 
Sa stii ca se facea scoala si acum 10.000 de ani,s-a facut scoala mereu insa nu toti.
Fiecare regat avea oameni cu scoala care stia sa scrie si sa citeasca.
Chiar si daca am fi intr-un borcan,tot grafica are si odata ce are grafica are si un creator.
Lantul trofic ?
Pai cine l-a facut in ordine ?
Dumnezeu nu s-a aratat la nimeni.
El este Dumnezeu atot-puternic si invizibil.
Si nu va muta un munte pentru tine ca sa crezi tu !
Daca nu s-a aratat lui Moise dece s-ar arata tie.
Trebuie sa fie si vulcani si desert,oamenii se pot muta.
Este ceva de genul:
I-au foc padurile iar oamenii dau vina pe Dumnezeu insa refuza sa gandeasca ca ei sunt de vina cu "Incalzirea Globala"

Oricat ne-am bate cap in cap nu o sa ajungem la un numitor comun , pentru ca nu avem cum. Tu crezi ceva eu altceva.

Si daca Vaticanul ar scoate acuma " Un manuscris in care scrie ca Isus a fost acum 1000 de ani pe Pamant , fac pariu ca voi toti ( ma refer la credinciosi ) crede-ti asta .

Te-am salutat si pe tine. Pe maine.
 
Hmmm.... Ai mei au parerea lor eu am parerea mea , ai mei fac ce vor ei eu fac ce vreau eu. Suntem rude de sange dar cam atata ne leaga ( Nu sunt certat cu ei sau ceva ) Stiu de dumnezeu stiu de satana stiu de karma ( noroc cu goole :) Pe scurt, karma este un concept religios si filozofic prin care fiecare activitate, decizie fizica sau spirituala are o urmare obligatorie, pozitiva sau negativa. )

Te-am salutat , daca e ceva continuam maine ;)
Ok, Esti pe drumul cel bun. Documenteaza-te! e bun si google. Cauta-l pe Dumnezeu si IL vei gasi. Iar acum daca te-ai documentat si stii ce este karma, astept sa imi raspunzi la intrebare : ai simtit karma in viata ta?
 
Adaug atat:
Dragostea nu o vedem dar credem in ea.
Durerea ingterioara care se mai numeste si cea sufleteasca nu o vedem dar credem si ne este frica de ea.
Aerul nu-l vedem dar asta nu inseamna ca nu este acolo pentru a ne mentine in viata
Cnad cineva drag se duce, uneori parca ii simti pur si simplu atingerea si stii ca totul va fi bine. Nu vezi, dar crezi si totul va fi bine.
Perceptia asta asta e futere de mama pe bune. Suntem 7 miliarde de oameni si fiecare dintre noi percepem totul diferit. Nici macar daca stam unul langa altul cu ceasul in mana, o simpla secunda o vom percepe total diferit.

Eu sunt de parare ca fiecare dintre noi crede in dumnezeu, doar ca unor le este frica sa recunoasca atat in fata altora cat si in fata celui din oglinda.
 
Eu sunt patit si chiar am ajuns in pragul mortii din cauza la farmece.
Cum crezi in dumnezeu asa trebuie sa crezi si in farmece/rau. Sunt reale si foarte periculoase. Dar in acelasi timp pot salva vieti daca sunt folosite la asta.
Atunci cand credinta ta este una foarte puternica .. farmecele si demonii nu au puterea sa te atinga exact cum s-a intamplat cu Sf. Iustina
Iata povestea Sf. CIPRIAN si-al Sf. IUSTINA :
Sfantul Ciprian a trait in timpul imparatului Diocletian (284-305). Sfantul Ciprian a fost vrajitor, filosof si slujitor al zeului pagan Apolo din Antiohia Siriei.
Sfantul Ciprian - leapada vrajitoria si ajunge episcop
Din relatarea vietii sale, aflam ca un tanar pagan, Aglaid, s-a indragostit de Iustina si dorind sa o ia de sotie, cere ajutorul vrajitorului Ciprian pentru ca a fost respins de fecioara. Ciprian a trimis succesiv la Iustina diavoli care sa aprinda in ea pofta trupeasca pentru Aglaid. Dar vrajile lui Ciprian au ramas fara efect, caci ea le alunga cu rugaciune, post si semnul sfintei cruci. In urma acestor zadarnice eforturi, Ciprian a cunoscut inselarea in care se afla s-a botezat si a devenit crestin.
 
Ma refer la farmece in adevaratul sens. Daca era vorba de ritualuri crestine specificam. :)
Ce sa spun .. am fost patit si in acest sens.. nu eu mai exact insa un membru al familiei mele.. a apelat la farmece pentru a salva o viata .. o persoana care daca nu ar fi fost salvata .. eu nu as fi existat.. .. mai tarziu insa .. peste 15 ani mai exact acea persoana care a apelat la asa ceva .. a murit iar victima salvata a murit si ea in chinuri insa peste 30 de ani .. Una peste alta nu stiu care jumatate de pahar sa o vad.. o parte din pahar vad ca ambele persoane au murit de tinere ..deci nu a fost ok ca sa apeleze la farmece , chiar si pentru a face bine ..iar cealalta jumatate .. acele farmece au fost nu doar pentru a salva acea persoana .. ci si pentru ca eu fiica mea .fratii si surorile mele.. unchii mei si verisorii mei sa venim pe lume.
Uneori stau si ma gandesc.. atata suferinta in familia mea doar ca eu sa traiesc? Cine sunt eu?
 
Salut! Eu sunt Satanel, adica Dracu. Normal ca sunt femeie, uitati-va in jurul vostru si o sa intelegeti. De ce oamenii ma privesc si ma considera a fi un personaj masculin? Simplu, chiar voi o spuneti, parca aud…”voi femeile nu sunteti in stare sa conduceti! trebuie un barbat, o mana de fier”. Altfel spus misoginismul se manifesta atat in planul divin cat si in planul dracesc. Nu v-ati intrebat niciodata pt ca asa v-a zis el: „crede si nu cerceta”. Dar n-o sa intru in detalii. O sa vorbesc despre mine, nu despre El ca si asa isi da prea multa importanta. Dumnezeu zice ca el m-a creat dar eu nu-mi amintesc, eram prea mica si in plus a trecut foarte mult timp de-atunci. Singurile amintiri din Cer pe care le mai am is cand ma plimbam cu carul mare prin galaxie si jucam baseball cu meteoriti. Eram la locul meu, nu deranjam pe nimeni, pana cand a aparut Dumnezeu prin prejma. Adevarul e ca ne-am certat si eu aveam dreptate da el a profitat de spiritul meu tolerant si v-a imbuibat cu prostii. Cum s-a intamplat… M-am dus intr-o zi in vizita la El, ca El nu iesea din casa, era foarte introvertit si m-am gandit ca ar fi bine sa-l ajut sa mai socializeze putin. Cand am intrat in Rai el statea si se juca Sims 2 si de draci, i-am zis „Esti obsedat! Asta-i life simulator! Fa dracului ceva real!”. Si ce-a facut El? EI bine… mi-a furat ideea! Normal ca m-am suparat, mai ales cand mi-a propus sa fiu inger ca mi-am dat seama ca e ceva necurat la mijloc si ca vrea sa ma inrobeasca asa ca am decis sa plec. Minte cand zice ca am cazut din cer, ala era Lucifer care se juca pe marginea norului si fiind tembel a cazut. Eu am demnitate, nu am asteptat sa fiu data afara ci mi-am dat demisia la timp. Acum, din punctul Lui de vedere ducem o lupta acerba pt putere si adepti, dar e doar in mintea Lui. Eu stau linistita in sauna mea, halesc un pui la rotisor, ma duc la solar, nu ma complic in polemici dar s-a ajuns prea departe si sunt aici sa va deschid ochii si sa va arat adevarul.

Sursa : https://salutsuntdumnezeu.wordpress.com/tag/satana/
 
Salut! Eu sunt Satanel, adica Dracu. Normal ca sunt femeie, uitati-va in jurul vostru si o sa intelegeti. De ce oamenii ma privesc si ma considera a fi un personaj masculin? Simplu, chiar voi o spuneti, parca aud…”voi femeile nu sunteti in stare sa conduceti! trebuie un barbat, o mana de fier”. Altfel spus misoginismul se manifesta atat in planul divin cat si in planul dracesc. Nu v-ati intrebat niciodata pt ca asa v-a zis el: „crede si nu cerceta”. Dar n-o sa intru in detalii. O sa vorbesc despre mine, nu despre El ca si asa isi da prea multa importanta. Dumnezeu zice ca el m-a creat dar eu nu-mi amintesc, eram prea mica si in plus a trecut foarte mult timp de-atunci. Singurile amintiri din Cer pe care le mai am is cand ma plimbam cu carul mare prin galaxie si jucam baseball cu meteoriti. Eram la locul meu, nu deranjam pe nimeni, pana cand a aparut Dumnezeu prin prejma. Adevarul e ca ne-am certat si eu aveam dreptate da el a profitat de spiritul meu tolerant si v-a imbuibat cu prostii. Cum s-a intamplat… M-am dus intr-o zi in vizita la El, ca El nu iesea din casa, era foarte introvertit si m-am gandit ca ar fi bine sa-l ajut sa mai socializeze putin. Cand am intrat in Rai el statea si se juca Sims 2 si de draci, i-am zis „Esti obsedat! Asta-i life simulator! Fa dracului ceva real!”. Si ce-a facut El? EI bine… mi-a furat ideea! Normal ca m-am suparat, mai ales cand mi-a propus sa fiu inger ca mi-am dat seama ca e ceva necurat la mijloc si ca vrea sa ma inrobeasca asa ca am decis sa plec. Minte cand zice ca am cazut din cer, ala era Lucifer care se juca pe marginea norului si fiind tembel a cazut. Eu am demnitate, nu am asteptat sa fiu data afara ci mi-am dat demisia la timp. Acum, din punctul Lui de vedere ducem o lupta acerba pt putere si adepti, dar e doar in mintea Lui. Eu stau linistita in sauna mea, halesc un pui la rotisor, ma duc la solar, nu ma complic in polemici dar s-a ajuns prea departe si sunt aici sa va deschid ochii si sa va arat adevarul.

Sursa : https://salutsuntdumnezeu.wordpress.com/tag/satana/
.

1.Miluieşte-mă, Dumnezeule, după mare mila Ta
2. Şi după mulţimea îndurărilor Tale, şterge fărădelegea mea.
3. Mai vârtos mă spală de fărădelegea mea şi de păcatul meu mă curăţeşte.
4. Că fărădelegea mea eu o cunosc şi păcatul meu înaintea mea este pururea.
5. Ţie unuia am greşit şi rău înaintea Ta am făcut, aşa încât drept eşti Tu întru cuvintele Tale şi biruitor când vei judeca Tu.
6. Că iată întru fărădelegi m-am zămislit şi în păcate m-a născut maica mea.
7. Că iată adevărul ai iubit; cele nearătate şi cele ascunse ale înţelepciunii Tale, mi-ai arătat mie.
8. Stropi-mă-vei cu isop şi mă voi curăţi; spăla-mă-vei şi mai vârtos decât zăpada mă voi albi.
9. Auzului meu vei da bucurie şi veselie; bucura-se-vor oasele mele cele smerite.
10. Întoarce faţa Ta de la păcatele mele şi toate fărădelegile mele şterge-le.
11. Inimă curată zideşte intru mine, Dumnezeule şi duh drept înnoieşte întru cele dinlăuntru ale mele.
12. Nu mă lepăda de la faţa Ta şi Duhul Tău cel sfânt nu-l lua de la mine.
13. Dă-mi mie bucuria mântuirii Tale şi cu duh stăpânitor mă întăreşte.
14. Învăţa-voi pe cei fără de lege căile Tale şi cei necredincioşi la Tine se vor întoarce.
15. Izbăveşte-mă de vărsarea de sânge, Dumnezeule, Dumnezeul mântuirii mele; bucura-se-va limba mea de dreptatea Ta.
16. Doamne, buzele mele vei deschide şi gura mea va vesti lauda Ta.
17. Că de ai fi voit jertfă, ţi-aş fi dat; arderile de tot nu le vei binevoi.
18. Jertfa lui Dumnezeu: duhul umilit; inima înfrântă şi smerită Dumnezeu nu o va urgisi.
19. Fă bine, Doamne, întru bună voirea Ta, Sionului, şi să se zidească zidurile Ierusalimului.
20. Atunci vei binevoi jertfa dreptăţii, prinosul şi arderile de tot; atunci vor pune pe altarul Tău viţei.
Amin!
Sursa : http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?cap=50&id=65
 
Lupta intre cele doua puteri pentru control total sau partial Al omenirii se da de la inceputul creatiei si se va da pana la sfarsitul acesteia.
Suntem sa zic asa o sursa de energie pentru cele doua puteri, un fel de carne de tun.
Un lucru trebuie sa intelegem ca Una Fara Alta nu poate exista daca prin absurd Maine Una din ele va iesi invingatoare , totul va disparea.
 
Un lucru trebuie sa intelegem ca Una Fara Alta nu poate exista daca prin absurd Maine Una din ele va iesi invingatoare , totul va disparea.

Ceea ce omul nu intelege ..este ca lupta raului cu binele este in el insusi. Nu poti fi in 2 barci deodata. Trebuie sa alegi ..trebuie sa iei o decizie . Din pacate ceea ce tu nu constientizezi este faptul ca raul domina pamantul de zeci de mii de ani si mai mult decat atat se aprofundeaza.

Multi oameni devin atei datorita faptului ca ca sunt frustrati ca Dumnezeu nu intervine atunci cand raul se manifesta in viata lor sau a altora.

Dumnezeu a intervenit personal acum 3500 de ani atunci cand omul a luat in sclavie un alt om. Mai exact a intervenit personal si a ajutat poporul everu sa iasa din sclavie.. Poate multi ii uraste pe evrei si spun ca de ce Dumnezeu ii iubeste si apar doar evrei in biblie. Dumnezeu nu a intervenit ca erau evrei ci pentru ca erau scavi, putea fi orice natie.

Daca raul ar disparea din oameni .. atunci ar disparea si din exterior. De ce spui tu ca daca binele din noi va triumfa omul va muri?

Spuneai o data ca cei care conduc lumea se grabesc.. sa isi duca planul pana la capat cat mai repede cu putinta. De ce ? pentru ca le este teama ca binele ..acea scantee care a mai ramas in oameni se va aprinde din nou si raul va fi distrus in totalitate.

Daca acum ceva timp cand se vorbea de globalizare multi spuneau ca sunt doar conspiratii.. iata ca globalizarea exista si se desfasoara vazand cu ochii.
Daca acum ceva timp se vorbea de cip in corpul omului.. cine vorbea despre acest lucru era considerat conspirator si nebun. Cine este nebunul defapt? Turma de oi sau cei care relateaza adevarul.

Atunci cand cipul va fi implantat in majoritatea oamenilor. Atunci vei fi scalv in adevaratul sens. Nu vei mai fi om ci vei fi doar un numar de indentificare. Atunci cand vor fi abuzuri ale celor care ne conduc ..iti va fi teama chiar si sa vii sa demonstrezi pasnic.

Libertatea nu va mai exista .

Dumnezeu va interveni din nou .. biblia spunea acest lucru si de asemenea eu simt acest lucru.
Crestinii sunt foarte uniti si nu ma refer aici la ortodocsi ..chiar daca eu sunt ortodox. Exact ceea ce spui tu fac ortodocsi sunt in "2 barci" Se duc femeile la biserca ..tin post dupa care pacatuesc din nou.. sug *ula sau isi inseala barbatul. ..si barbatii la fel.

Am prieteni pastori si nu numai din mai multe biserici crestine.. ei nu sunt asa. Sunt uniti mai ceva ca tiganii. Ortodocsii nu sunt uniti ..se calca pe capete.
Dumnezeu a promis ca atunci cand lumea va fi din nou in sclavie va interveni din nou.. cei care cred in EL, ar trebui sa creada si in promisunea lui. EL a spus ca va interveni din nou si pacea va domina in intreaga lume si omul va fi frate cu semenul sau.

"Dumnezeu nu-i va permite niciodată diavolului să ne atace până acolo încât să nu ne mai putem ridica."

"Dumnezeu va interveni atunci când suntem împinși la colț sau atunci când nu avem tăria să lovim înapoi."

Verset biblic: „Domnul a zis Satanei: "Iată, îţi dau pe mână tot ce are, numai asupra lui să nu întinzi mâna." este vorba desprte omul cu credinta.

Si pentru ca am amintit de un verset din biblie .. am sa spun mai exact de ce oamenii nu inteleg biblia.

Biblia vorbeste foarte mult prin metafore. Si am sa amintesc de acest topic --->> http://www.roforum.net/threads/detin-o-idee-de-milioane-de-dolari-caut-parteneri-colaboratori.4553/

Chiar daca eu mi-am exprimat sentimentele sincer .. eu mai vorbesc si prin metafore.. De ce? .. pentru ca aia am simtit si acele cuvinte Dumnezeu a vrut sa le transmit.

Biblia a fost scrisa de anumiti oameni alesi de Dumnezeu intr-un anumit timp cand doar prin acele cuvinte oamenii ar fi inteles-o.
Inchei aceasta postare cu o rugaciune:
1. Domnul este luminarea mea şi mântuirea mea; de cine mă voi teme?
2. Domnul este apărătorul vieţii mele; de cine mă voi înfricoşa?
3. Când se vor apropia de mine cei ce îmi fac rău, ca să mănânce trupul meu;
4. Cei ce mă necăjesc şi vrăjmaşii mei, aceia au slăbit şi au căzut.
5. De s-ar rîndui împotriva mea oştire, nu se va înfricoşa inima mea.
6. De s-ar ridica împotriva mea război, eu în El nădăjduiesc.
7. Una am cerut de la Domnul, pe aceasta o voi căuta: să locuiesc în casa Domnului în toate zilele vieţii mele,
8. Ca să văd frumuseţea Domnului şi să cercetez locaşul Lui.
9. Că Domnul m-a ascuns în cortul Lui în ziua necazurilor mele; m-a acoperit în locul cel ascuns al cortului Lui;
10. Pe piatră m-a înălţat. Şi acum iată, a înălţat capul meu peste vrăjmaşii mei.
11. Înconjurat-am şi am jertfit în cortul Lui jertfă de laudă. Îl voi lăuda şi voi cânta Domnului.
12. Auzi, Doamne, glasul meu cu care am strigat; miluieşte-mă şi mă ascultă.
13. Ţie a zis inima mea: Pe Domnul voi căuta. Te-a căutat faţa mea; faţa Ta, Doamne, voi căuta.
14. Să nu-ţi întorci faţa Ta de la mine şi să nu Te abaţi întru mânie de la robul Tău;
15. Ajutorul meu fii, să nu mă lepezi pe mine şi să nu mă laşi, Dumnezeule, Mântuitorul meu.
16. Că tatăl meu şi mama mea m-au părăsit, dar Domnul m-a luat.
17. Lege pune-mi mie, Doamne, în calea Ta şi mă îndreptează pe cărarea dreaptă, din pricina vrăjmaşilor mei.
18. Nu mă da pe mine pe mâna celor ce mă necăjesc, că s-au ridicat împotriva mea martori nedrepţi şi nedreptatea a minţit sieşi.
19. Cred că voi vedea bunătăţile Domnului, în pământul celor vii.
20. Aşteaptă pe Domnul, îmbărbătează-te şi să se întărească inima ta şi aşteaptă pe Domnul.
Amin!
 
Ultima editare:
Loading...
Back
Sus