trafic SUA si UK

3000 garantat nu valoreaza.
Am spus asta la prima vede fara sa detin alte info si bazat daca as oferi suma aceasta pe site
Conform celor spuse de tine in Cum sa vinzi un website pe bani multi
Daca media la venituri pe ultimele 3-6 luni este de 3000 euro atunci da, poti vinde acel site cu 3000+ euro
Am oferit mai multe info in acel topic.
La fel am scris un topic cat valorea un site daca las cumpara eu.
Conform celor afirmate de vanzator, veniturile sunt de 300 usd/lunar
Se calculeaza minimul sau venitul mediu pe ultimele 3-6 luni si nu maximul.
 
Plus sunt site-uri online care te ajuta sa vezi unde este un site pe un anume keyword si daca va exista pe acesta in urmatoarea luna.

ti-am explicat odata o metoda simpla cum sa verifici daca site merita si are traficul care spune.
Am cautat site-urile si explicatia la care te-ai referit in discutia de atunci cu naruto9 si nu sunt sigura ca le-am gasit (am gasit de similarweb.com si scamadviser.com).
Muncesc in continuare ca sa inteleg cum sa citesc/interpretez info date de asemenea site-uri. Adica nu am proprietatea termenilor (ce sunt alea bounce, alexa samd).
Cum ziceam, imi trebuie webmaster for dummies.
 
Cum ziceam, imi trebuie webmaster for dummies.
Pai cel mai bine este sa pui punctat intrebarile la care vrei raspunsuri si iti voi raspunde la toate.
Dar iti recomand sa faci alt topic si pune un titlul relevant pentru a ajuta si pe altii care sunt in cautare.
 
http://www.siteprice.org/website-worth/megahd.org
se pare ca face ceva banuti si e destul de cunoscut in termeni de cautare...insa si asta poate fi fake...bagi niste boti sa caute si gata..
prima intrebare ar fi daca face banii aia lunar de ce il vinde cu 3k ? eu unul nu as da niciodata banii astia pe un site de filme care poate sa ti-l baneze google oricand, dmca etc..mai ales in engleza daca e in top site-uri...uita-te la putlocker cate au avut inchise si tot incearca sa bage pe tot felul de domenii de prin insule
 
@Claudiu are dreptate nu poti da 3000 de euro pe un site de filme, este o nisa sensibila care in orice moment poti pierde tot ce ai investit.
In general investitiile online sunt cu grad de risc. Fara cunostinte in domeniu este greu sa te mentii ..si mai ales..repet pe aceasta nisa ..in care iti pot pune piedici concurenta, care este foarte mare pe international, DMCA s.m.d.

O scurta analiza pe cele mai cautate cuvinte se pare ca este megahd si asta pe mai multe fraze. Acesta este un lucru bun datorita faptului ca site-ul are fani ceea ce il avantajeaza vizavi de concurenta.

Cere-i acces la urmatoarele:
Acces Google analytics - pentru a vedea cati useri ii sunt fideli ( cati se intorc pe site, cati useri intra de pe siteurile de socializare etc)+ alte detalii
Acces Google Webmaster Tools - pentru a vedea fregventa in care google iti scoate linkurile din cautare datorita DMCA + alte detalii
Acces la conturile site-urilor care monetizeaza site-ul, si daca intradevar media este de 300 de euro lunar merita 1000 de euro.

Cel putin eu atat as da pe un site de filme
 
Multumesc tuturor pentru raspunsuri si pentru timpul acordat.
Tot nu am inteles ce sunt aia "boti".
 
@Cornelia , parerea mea este sa nu investesti in domeniul acesta daca nu il cunosti ... ai sa faci risipa de bani, sau incearca sa iti gasesti o persoana care sa stie sa te indrume .. pentru ca poti fi usor pacalita... Si nu va fi ok.
 
http://www.siteprice.org/website-worth/megahd.org
se pare ca face ceva banuti si e destul de cunoscut in termeni de cautare...insa si asta poate fi fake...bagi niste boti sa caute si gata..
prima intrebare ar fi daca face banii aia lunar de ce il vinde cu 3k ? eu unul nu as da niciodata banii astia pe un site de filme care poate sa ti-l baneze google oricand, dmca etc..mai ales in engleza daca e in top site-uri...uita-te la putlocker cate au avut inchise si tot incearca sa bage pe tot felul de domenii de prin insule
Acolo arata ca un site pe care ma gandesc sa-l abandonez valoareaza vreo 7-8000 de $. eu l-as da si cu 500 :D (bani pe care ii face in aproape un an cred )
 
Nu iti recomand sa dai o suma mare pe un astfel de site, cel putin nu pe nisa de filme sau seriale online din diverse motive (cum au spus si cei de mai sus, google te poate penaliza oricand, poti fi reclamat din pricina DMCA, concurenta te loveste sub centura). Iar din punct de vedere al cifrelor site-urilor de filme, ei bine acestea pot fi modificate cu usurinta. Am vrut si eu sa cumpar un site in vara cu 500 euro, ma minunam, avea cca 25-30k/zi unici si producea dupa detinator 100e/zi, pana cand i-am cerut sa-mi dea acces la conturi, sau sa ma lase sa intru cu teamviwer la el pc.
 
Oricum, am scapat de stresul de a lua o hotarare privitor la aceasta achizitie, nu mai am banii ceruti, au plecat in alta directie. Si uite asa se rezolva problemele, de obicei intr-un mod neasteptat.
 
Iti trimit pm. poate te intereseaza :D
 
Loading...
Back
Sus