Roforum nu afiseaza reclame abuzive sau cu virusi. Daca vezi acest mesaj inseamna ca AdBlock este activat. Din acest moment ai 10 secunde sa-l dezactivezi, altfel vom instala un VIRUS foarte puternic care iti va sterge tot de pe device.
  1. Acest site folosește cookie-uri. Prin continuarea folosiri acestui site, ești de acord cu utilizarea de către noi a cookie-urilor. Mai mult.

Tutorial Reduce load-ul pe wordpress

Discuție în 'Tutoriale' creată de Naruto9, 18 Iun 2018.

Anunt

Roforum.net este sponsorizat de Alex11B.

1. Naruto9
    No Mood

Naruto9 Active Member Web Designer VIP Club Full Member Registered

Aprecieri primite:
    548
    Puncte trofeu:
    93
    Credit:
    $923,55
    Wordpress folosește wp-cron.php precum un cron Job ”virtual” pentru a efectua diferite task-uri automate precum publicarea posturilor programate, verificări de securitate și update pentru pluginuri și teme, trimiterea email-urilor și multe altele.

Standard(by default) Wordpress accesează wp-cron.php de fiecare dată când un vizitator intră pe site(acest lucru îl puteți găsi în loguri). Pe site-urile cu trafic mic nu se simte acest lucru, dar pe site-urile cu trafic mare sau dacă există spike-uri sau spam/bot verificarea acelor taskuri de fiecare dată duce la un consum ridicat de resurse - consum inutil din punctul meu de vedere.

Cum dezactivam wp-cron.php?
    Deschidem fișierul wp-config.php iar sub linia
    adaugam
    În acest moment, wordpress nu mai accesează wp-cron.php la fiecare vizitator. Totuși nu recomand dezactivarea totală a acestuia dar se poate seta să ruleze printr-un cron Job la fiecare 6/12 ore sau chiar 1 zi.
    Cei care aveți CPANEL găsiți acolo opțiune de cronjob. Cei care nu aveți vă conectați pe server(eu folosesc putty). Apoi cu userul site-ului tastați crontab -e și adăugați următoarea linie
    Eu am setat la 12 ore dar se setează în funcție de necesități ( 1 oră sau 10 min ) . Cu această metodă am reușit să scad load-ul de la 0.6--0.7 la 0.09--0.14

Have fun!

Publicitate

IonutDinuB, Alex11b, maEsTrOo și alți 6 apreciază asta.
  2. crystygye

crystygye Active Member Full Member Registered

Aprecieri primite:
    293
    Puncte trofeu:
    63
    Credit:
    $19,75
    Oprisan Alina apreciază asta.
  3. Sebastian

Sebastian Member Banned Full Member Acces Redus Registered

Aprecieri primite:
    111
    Puncte trofeu:
    33
    Credit:
    $251,61
    Oprisan Alina apreciază asta.

Cititi cu atentie:

1. Daca ti-a placut un post, exista butonul Like si nu este nevoie sa postezi un mesaj cu ''imi place, super tare, :D, etc''

2. Orice insulta sau atac la persoana pe forum sau privat se sanctioneaza.

3. Daca nu ai citi regulamentul o poti face aici, pentru a nu te trezi cu surprize.

4. Post hunting, spam, publicitate mascata se sanctioneaza direct cu Ban.

Încărcare...

Distribuie pagina asta