Gluma / farsa zilei

430550713_3289562734681475_4856367285582164256_n.jpg
 
RĂSPUNSURILE UNOR COPII DE LA GRĂDINIȚĂ.❤
1- Bunicii sunt o doamnă și un domn care iubesc foarte mult copiii mici.
2- Un bunic este o bunică, dar bărbat.
3-Bunicii sunt oameni care nu au nimic de făcut; sunt ocupați doar atunci când mergem să-i vizităm.
4- Bunicii sunt atât de bătrâni încât nu ar trebui să alerge.
5- Bunicii sunt oameni cu care este distractiv să mergi la cumpărături.
6- Când ne plimbăm cu ei, se opresc să ne arate lucruri frumoase... cum ar fi frunze de diferite forme, un gândac de multe culori sau casa lupului.
7- Bunicii nu ne spun "Grăbește-te!".
8- Bunica este de obicei o doamnă grăsuță, dar tot se apleacă să ne lege pantofii.
9- Sunt niște domni care poartă ochelari pentru a citi, îi pierd mereu și când am dormit cu ei poartă haine foarte ciudate.
10- Unii bunici au tați; sunt foarte bătrâni! Mama bunicii mele își poate scoate gingiile și dinții... în același timp!
11 - Răspund la întrebări de genul: "Cum ne mai suportă Dumnezeu?" .
12 - Nu se deranjează să ne spună aceeași poveste de mai multe ori și le place să ne citească povești.
13 - Toată lumea ar trebui să aibă bunici. Sunt singurii oameni mari care se bucură mereu să fie alături de noi!
14 - Știu că înainte de culcare putem mânca "niște bomboane", le place să se roage cu noi, ne pupă și ne răsfață chiar dacă ne-am purtat urât.
15- Bunica mea locuiește la aeroport; când avem nevoie de ea, mergem acolo și o căutăm, iar când vrem să meargă acasă la noi, o luăm.
16- Bunicii mei sunt cei mai buni; ne lasă să alergăm, să sărim pe pat și dacă părinții mei vor să ne certe, ei îi ceartă pe ei.
17- Bunicii mei sunt bătrâni, foarte amuzanți și foarte răbdători; dar cred că tata vrea ca ei să fie și bunicii lui, pentru că îi îmbrățișează foarte mult. O să-i spun să-și cumpere unul.
 
Poveste despre idiotul satului
Într-un sat mic, un grup de oameni se distrau cu un bărbat cunoscut sub numele de „idiotul satului”, un om sărac care trăia făcând munci marunte si din pomană.
În fiecare zi, acești oameni, întâlnindu-se cu „idiotul” la bar, se distrau dându-i ocazia să aleagă între două monede de 1 și 2 euro și o bancnotă de 5 euro și el alegea întotdeauna cele două monede în loc de bancnotă, și nu este nevoie să spunem că acesta era motiv de batjocura.
Într-o zi, un domn care urmărea grupul care se distra pe spatele bietului om, l-a chemat deoparte și a subliniat că este adevărat că a luat două monede, dar că împreună valorează mai puțin decât acea bancnota. în acel moment „idiotul” "a răspuns: „ Doamnule, știu, nu sunt atât de prost. Bancnota valorează încă doi euro, dar în ziua în care o voi alege, jocul se va termina și nu voi mai „câștiga” cei 3 euro pe zi ”.
Această poveste se termină astfel, dar nu înainte de a trage câteva concluzii:
1) Cine pare nebun, nu este întotdeauna așa;
2) Cei care se presupun a fi mai inteligenți sunt adesea idioții situației;
3) Ambiția nelimitată poate sfârși prin a tăia o sursă sigură de venit.
Dar cea mai interesantă concluzie pe care o putem trage din această poveste este că ceea ce contează nu este ceea ce cred alții despre tine, ci ceea ce crezi tu despre tine.
Pentru că, uite, cu adevărat inteligent nu este cel care pare a fi inteligent, ci cel care o demonstrează.
 
Loading...
Back
Sus