DMCA abuz

Sau poate au vazut pe mai multe site-uri ca pe filme/seriale apare ”Traducere oferita de Rosa Team” si s-au gandit sa taie raul de la radacina cum zicea cineva mai sus.
Legat de drepturi de autor, WMPT are dreptate. Tu faci o creatie pe baza unei alte creatii.
In unele cazuri o cartea poate fi tradusa poate fi vanduta fara probleme.
Nu este adevarat. Iti trebuie documente care sa ateste ca ai acordul proprietarului/drept de autor. Uitati-va prin librarii si mereu o sa vedeti ca mai toate cartile sunt traduse de edituri care au contracte in spate. Exemplu concret e Harry Potter. Sa-mi arate cineva ca a tradus o carte Harry Potter si o vinde in multiple exemplare prin librarii sau online.
 
Am găsit problema. N-o să credeţi, aşa cum nici mie nu-mi venea a crede. De la ce credeţi că e?
De la IMDB însuşi.
Uitaţi aici: http://www.imdb.com/licensing/subservicetc
ll content included on this site in or made available through any IMDb Service, such as text, graphics, logos, button icons, images, audio clips, video clips, digital downloads, data compilations, and software, is the property of IMDb or its content suppliers and protected by United States and international copyright laws. The compilation of all content included in or made available through any IMDb Service is the exclusive property of IMDb and protected by U.S. and international copyright laws. All software used in any IMDb Service is the property of IMDb or its software suppliers and protected by United States and international copyright laws.
Adică:
Orice conținut inclus pe acest site, în sau pus la dispoziție prin intermediul oricărui serviciu IMDb, cum ar fi text, grafică, logo-uri, pictograme de butoane, imagini, clipuri audio, clipuri video, descărcări digitale, compilații de date și software, este proprietatea IMDb sau a Furnizorilor de conținut și protejată de legile Statelor Unite și ale dreptului internațional privind drepturile de autor. Compilarea întregului conținut inclus în sau pus la dispoziție prin intermediul oricărui serviciu IMDb este proprietatea exclusivă a IMDb și este protejată de legile din S.U.A. și de cele internaționale privind drepturile de autor. Toate programele utilizate în orice serviciu IMDb sunt proprietatea IMDb sau a furnizorilor de software și sunt protejate de legile Statelor Unite și ale legilor internaționale privind drepturile de autor.
 
Am găsit problema. N-o să credeţi, aşa cum nici mie nu-mi venea a crede. De la ce credeţi că e?
De la IMDB însuşi.
Uitaţi aici: http://www.imdb.com/licensing/subservicetc
ll content included on this site in or made available through any IMDb Service, such as text, graphics, logos, button icons, images, audio clips, video clips, digital downloads, data compilations, and software, is the property of IMDb or its content suppliers and protected by United States and international copyright laws. The compilation of all content included in or made available through any IMDb Service is the exclusive property of IMDb and protected by U.S. and international copyright laws. All software used in any IMDb Service is the property of IMDb or its software suppliers and protected by United States and international copyright laws.
Adică:
Orice conținut inclus pe acest site, în sau pus la dispoziție prin intermediul oricărui serviciu IMDb, cum ar fi text, grafică, logo-uri, pictograme de butoane, imagini, clipuri audio, clipuri video, descărcări digitale, compilații de date și software, este proprietatea IMDb sau a Furnizorilor de conținut și protejată de legile Statelor Unite și ale dreptului internațional privind drepturile de autor. Compilarea întregului conținut inclus în sau pus la dispoziție prin intermediul oricărui serviciu IMDb este proprietatea exclusivă a IMDb și este protejată de legile din S.U.A. și de cele internaționale privind drepturile de autor. Toate programele utilizate în orice serviciu IMDb sunt proprietatea IMDb sau a furnizorilor de software și sunt protejate de legile Statelor Unite și ale legilor internaționale privind drepturile de autor.

Da si mie mi-au report inclusiv la imaginea din filmul respectiv !

Deci chiar daca nu exista pe site filmul acela, aveam DMCA report la imagine !
 
Şi pe mine mă mănâncă google-ul dar măcar cu folos..
 
Aşadar, ne trebuie un program prin care să curăţăm imaginile de codurile pe care le bagă ei ca să depisteze posterele proprii.
Am dat peste câteva până acum care, băgate pe text în wordpress, aveau ditamai informaţia acolo. O descriere completă. Ei bine, gândiţi-vă că sunt postere care au nişte coduri după care ei ne pot găsi repede, pentru că Google poate citit tot, corect?

PS: La urma urmei, au dreptate. Noi ne folosim de munca lor ca să generăm bani. Nu avem voie.
 
La imagini se poate salva acestea direct pe hostul vostru cu alt nume. In acest fel scapi de problema. Pe langa asta un plugin care sa stearga meta data diin imagini si chiar adaugat un element pe aceasta, gen logo, nume site, etc.
Majoritatea pluginurilor de import de pe imdb nu salveaza imagine ci o incarca direct de pe hostul lor si e usor de gasit.
Acum ceva vreme imdb avea hotlink pe imagini, dar vad ca a scos.
 
Nu scapi de problemă, că aşa am făcut şi n-a mers.
Deci, o imagine e un cod cifrat. Că nouă ne apare ca imagine, e altceva, dar în spatele ei e un cod precis. În acel cod există acea informaţie după care sunt găsite ele.
Mă înţelegi acum?
 
luati imaginile de pe tmdb si ati scapat de problema.
e asa greu?
 
Loading...
Back
Sus