Cum faci bani cu monero

Atentie mare la ce app descarci, ce pool sau programe de minat folosesti. Acestea iti pot fura coin, adica vei mina pentru ei si nu pentru tine.
 
Am achizitonat un vps si am incercat sa instalez mineru din tutorialul dat de AlexH dar imi zice ca nu gaseste sa instaleze a 2 comanda .Ma poate ajuta cineva?
roforum.jpg
 
Ultima editare de un moderator:
1. vezi ca este regula legat de print. Nus e posteaza pe alta sursa ci se face upload direct pe roforum.
2. dece ai rulat pe ubuntu cand puteai alege centos. vezi aici cum se face http://www.roforum.net/threads/cum-faci-bani-cu-monero.4208/#post-28576
3. in cazul tau ruleaza
sudo apt-get install aptitude
sau poti rula inainte de toate
sudo apt-get update
 
1. vezi ca este regula legat de print. Nus e posteaza pe alta sursa ci se face upload direct pe roforum.
2. dece ai rulat pe ubuntu cand puteai alege centos. vezi aici cum se face http://www.roforum.net/threads/cum-faci-bani-cu-monero.4208/#post-28576
3. in cazul tau ruleaza
sudo apt-get install aptitude
sau poti rula inainte de toate
sudo apt-get update

Scuze da ma batut putin upladu la poza ca mie imi apare sa fac upload de pe link si nu mam gandit sa pun link de acolo si apoi ..ma rog ..
Dar de pe centos cum imi fac adresa de monero ? :D
PS:Am instalat centos pe vps

AM rezolvat am reusit sa fac adresa de pe siteul lor ...insa am primit niste erori cand am rulat comenzile in vps
11111111111111111111.jpg

22222222222222222.jpg

E vreo problema ?:D ..
 
Ultima editare:
Cei care folositi changelly pentru exchange cat si alte sisteme de gen aveti grija.
La prima accesare si intentie de exchange minimul este de 10$ si o rata buna la conversia din dolar/euro in moneda aleasa. Apoi la fiecare accesare sau intentie minimul creste cu 5-10$ iar conversia ajunge chiar la 0.5, adica pentru 15$ veti primi in final btc in valoarea de 7-8$.
Cursul oficial BTC il puteti gasi aici http://preev.com/
In general vanzarea pe aceste exchange se face media dintre cursul oficial si maximul cerut/oferit pe piata.
 
E bunisor vps-ul ca ii da 30hps, dar pe monero nu vei scoate foarte mult, asa ca mineaza pe alte monede. Se poate face in acelasi timp cu monero.
Ma gandisem sa minez bytecoin insa nu stiu cum sa minez si nu gasesc un tutorial sa inteleg [frate eu sunt la inceput cu minatu,am mai vrut sa ma apuc mai de mult dar nu mam descurcat singur si nu a avut cine sa ma ajute Ps:adica sa imi explice ca la copii mici :))" ]
Si inca ceva :D.Ce ce comanda se foloseste pentru a deschide procesu de minare dupa ce am iesit din consola vps si apoi mam logat din nou ?
 
Cei care folositi changelly pentru exchange cat si alte sisteme de gen aveti grija.
La prima accesare si intentie de exchange minimul este de 10$ si o rata buna la conversia din dolar/euro in moneda aleasa. Apoi la fiecare accesare sau intentie minimul creste cu 5-10$ iar conversia ajunge chiar la 0.5, adica pentru 15$ veti primi in final btc in valoarea de 7-8$.
Cursul oficial BTC il puteti gasi aici http://preev.com/
In general vanzarea pe aceste exchange se face media dintre cursul oficial si maximul cerut/oferit pe piata.
Fix asta am patit. Exchange btc - doge si am primit 0.5 fata de cursul initial (de estimarea lor initiala). La 6$ btc am primit 3$ doge :))) SI arata la inceput frumos 1660 doge..si dupa confirmari 994 au mai ramas =)))))
 
[frate eu sunt la inceput cu minatu,am mai vrut sa ma apuc mai de mult dar nu mam descurcat singur si nu a avut cine sa ma ajute Ps:adica sa imi explice ca la copii mici
Si eu inceput cu asta acum cateva zile, asa ca nu sunt foarte vechi.
e ce comanda se foloseste pentru a deschide procesu de minare dupa ce am iesit din consola vps si apoi mam logat din nou
hostory si gasesti comanda acolo
Intr-un alt topic aici am arata cum poti rula comanda in spate fara sa tii putty deschis.

SI arata la inceput frumos 1660 doge..si dupa confirmari 994 au mai ramas =)))))
la prima tranzactia mi-a dat bine si cand am vrut sa cumpara iar mi-a parut suspecta suma care o primesc.
Pana la urma trebuie sa gasesti persoane care vand pentru a primi un pret mai bun. Dar nu accepta plati prin paypal ca iti vei lua teapa mare.
 
Poti explica cum ai instalat minergate pe vps si daca pot sa minez toate monedele simultan sau cate se pot mina in acelasi timp?
0. Install ubuntu 14.04. Probabil merge si pe 16.04 nu am incercat...oricum ubuntu sa fie
1. deschizi vps-ul cu putty
2. sudo apt-get update
3. wget https://minergate.com/download/deb-cli -O minergate-cli.deb && sudo dpkg -i minergate-cli.deb
4. screen -d -m minergate-cli -user [email protected] -bcn
5. Incepe minarea si dai X la fereastra de putty. Procesul iti ruleaza in background acum.

Inlocuiesti [email protected] cu adresa ta de email cu care te loghezi pe minergate.
Daca vrei sa minezi altceva schimbi -bcn cu moneda pe care o vrei minata ( -xmr pentru monero). Le gasesti pe toate pe site-ul lor
 
la fel patesc si eu pe miner gate cu byte nu mi se actualizeaza..
Eu am rezolvat problema, am testat astazi si mi-au bytecoin si din minnergate.
Daca aveti problema cu actualizarea walletului (daca va apare cum imi aparea mie in pozele din topicul asta), sa ma anuntati sa va dau solutia.
 
care este Solutia
?

Prima si prima data fa-ti backup la wallet intr-o locatie sigura pe hdd, chiar sa faci backup in 2,3 locatii diferite.
Dupa accea stergi bytecoin wallet-ul din pc si descarci ultima versiune de pe site-ul lor.

Mai departe iti pun mesajul direct in engleza (imi e lene sa il traduc)
Cod:
Once you download the whole "bytecoin" folder, follow these steps...

As a suggestion, make sure you back up your wallet, it is better to be safe than sorry. 


If you ever have opened already your bytecoin wallet then
   
 - Delete the "bytecoin" folder that was autocreated here: C:\Users\yourpcname\AppData\Roaming

1. Copy and paste the "bytecoin" folder you downloaded to this pc address: C:\Users\yourpcname\AppData\Roaming 

2. Run your Bytecoin wallet and wait until gets synchronized. 

Note: Remember that your bytecoin wallet needs updating until today, so you'll have to wait a little longer to a full sync.

De aici descarci block chain-ul: https://drive.google.com/drive/folders/0B4t0S1ES9L-RZVpFcUhXVHQ1Tm8

Mai pe scurt nu mai astepti sa iti descarce wallet-ul tot block-ul, il descarci tu direct de pe interent si la rularea wallet-ului doar isi mai face un mic update ca sa ajunga la zi.
Daca nu te descurci sa ma anunti.
 
Daca vrei sa minezi altceva schimbi -bcn cu moneda pe care o vrei minata ( -xmr pentru monero). Le gasesti pe toate pe site-ul lor
si daca vreau sa minez de pe acelasi vps mai multe monede ce comanda sa folosesc ?
Am incercat sa mai rulez "screen -d -m minergate-cli -user [email protected] -bcn" si am schimbat bcn cu alta moneda da imi apare la status offline pe contul de minergate .Imi apare online doar prima moneda..Sau trebuie rulate toate comenzile de la inceput ?
 
Loading...
Back
Sus