Crezi in Dumnezeu ?

O femei care a ales sa se prostituieze pentru asi hrani copii, poate fi catalagota ca o pacatoasa
Pe cine te minti aici? Am vazut eu destule care se prostitueaza pentru bani pentru ca sunt niste putori si nu le place munca.. e mai simplu asa .. si ce se alege din ele pana la urma .. exact ce scrie in biblie..
 
Oameni buni, biblia asta nici măcar nu e cea completă. Vă dau un paradox din ea... ca să nu-i spun minciună. Ea se referă la ce a fost prima dată. În biblie spune că la început a fost cuvântul. Dacă toţi suntem fraţi cu Iisus, chiar să fi fost cuvântul primul? Gândiţi-vă şi spuneţi-mi ce a fost prima dată.
 
Ultima editare:
Aaa, da' nu pretind că ştiu ce-i spiritualitatea.

Legat de cancer. Cică sunt vreo 800 de sentimente umane din care vreo 200 sunt stări care-i produc corpului regenerarea. Restul crează disfuncţii chimice ce produc fel si fel de boli. Nemulţumirea, frustrarea produc reacţiile chimice în organism care crează mediul propice activării acelor gene vinovate de cancer. Sunt verificate, probate. .
Aceste pareri le-am citit acum vreo 3 ani in cartea .. Poti sa iti vindeci viata scrisa de louise hay . Din punctul meu de vedere sunt unele din cele mai mari aberatii citite vreodata. Cu bolile .. ca fiecare boala are o legatura cu vreun sentiment.. si multe alte ciudatenii.
Aceasta femeie este arhi milionara datorita vanzarii carti si a conceptului house .. in care mai sunt si alti oameni ca ea care au descoperit " secretul vietii" sunt niste sarlatani care s-au imbogatit doar pe vanzarea cartilor a filmelor si a materialelor video si nu prin aplicarea acelor "tehnici" O mare parte din ei au aparut ni filmul "TThe secret" o aberatie de film // iti spui ca esti bogat si vei fi bogat.
Insa lor le merge fantastic.. decat sa muncesti si sa pui mana sa creezi ceva .. citesti o carte iar si iar si ramai sarac
Vizavi de "800 sentimente " care creeaza boli foarte grave cum ar fi si cancerul am sa amintesc de Steave Jobs. Tipul era super bogat cu o famile frumoasa si sanatoasa.. S-a imbolnavit de cancer . Pur si simplu nu pentru ca avea vreo problema sentimentala.
Denisa cea care canta manele . O femei tanara , talentata si frumoasa . si as putea spune ca si bogata . A murit de cancer .. insa nu datorita unor sentimente sau vreo boala a nemultumirii .
 
Aceste pareri le-am citit acum vreo 3 ani in cartea .. Poti sa iti vindeci viata scrisa de louise hay . Din punctul meu de vedere sunt unele din cele mai mari aberatii citite vreodata. Cu bolile .. ca fiecare boala are o legatura cu vreun sentiment.. si multe alte ciudatenii.
Aceasta femeie este arhi milionara datorita vanzarii carti si a conceptului house .. in care mai sunt si alti oameni ca ea care au descoperit " secretul vietii" sunt niste sarlatani care s-au imbogatit doar pe vanzarea cartilor a filmelor si a materialelor video si nu prin aplicarea acelor "tehnici" O mare parte din ei au aparut ni filmul "TThe secret" o aberatie de film // iti spui ca esti bogat si vei fi bogat.
Insa lor le merge fantastic.. decat sa muncesti si sa pui mana sa creezi ceva .. citesti o carte iar si iar si ramai sarac
Vizavi de "800 sentimente " care creeaza boli foarte grave cum ar fi si cancerul am sa amintesc de Steave Jobs. Tipul era super bogat cu o famile frumoasa si sanatoasa.. S-a imbolnavit de cancer . Pur si simplu nu pentru ca avea vreo problema sentimentala.
Denisa cea care canta manele . O femei tanara , talentata si frumoasa . si as putea spune ca si bogata . A murit de cancer .. insa nu datorita unor sentimente sau vreo boala a nemultumirii .
Crezi că Steve Jobs nu avea sentimente? Sau dacă avea bani, nu putea avea sentimente naşpa? Ce înseamnă o familie sănătoasă şi frumoasă?
Denisa la fel.
N-am citit cartea amintită de tine, şi nici filmul nu l-am văzut complet. Mi s-a părut că bate pasul pe loc... tipic american. Eu am ascultat opiniile unor oameni de ştiinţă.

Dar am găsit acum cartea pe internet. Îmi place ce scrie ea la filozofia ei de viaţă. Coincide cu a mea. Aşa că, mulţumesc că mi-ai adus-o în prim plan. Îmi place să citesc părerile oamenilor.
4-e89343cb0a.jpg
 
Revin cu întrebarea: să fi fost cuvântul întâia oară?
La fel si eu revin cu intrebarea: In momentul acesta, cu ce te simnți mai bine in buzunar? bani sau biblia

PS: Întreb la general
PSS: M-am uitat la AC Milan - Craiova .......:eek::eek::eek:.. dezastru...nu stiu cum acei oameni se numesc fotbaliști...ar trebui sa se faca o cota anume...de unde sa inceapa denumirea de fotbalist...:(
 
Revin cu întrebarea: să fi fost cuvântul întâia oară?

Domnul Isus este Fiul lui Dumnezeu, deorece Acesta s-a
născut din Dumnezeu (1Ioan 5:18). El mai este descris în
textul grecesc ca fiind: „monogenes” = “unic-născut” (Ioan
1:14,18; 3:16,18). Aceasta face ca Isus să fie unic în raport cu
restul creaţiei, prin faptul că este singurul care provine direct
din Dumnezeu!
Această naştere din Dumnezeu a avut loc în început (1Ioan
2:13,14; Ioan 1:1; Proverbe 8:22-25), adică: în începutul
primei zile a creaţiei (comp. Apocalipsa 3:14 cu Geneza 1:1).
Atunci când noi vorbim din gura noastră iasă: cuvântul și
suflarea noastră. Astfel atunci când Tatăl a vorbit, din gura Lui
au ieşit două lucruri: Cuvântul Lui, şi Suflarea Lui, care este o
mică parte din El (Psalm 33:6; Isaia 55:11).
Însă, cuvântul conţineau planul (gândul) lui Dumnezeu cu
privire la Fiul, la Logos, iar suflarea era o sămânță aranjată
după planul exprimat în Cuvânt. Suflarea lui Dumnezeu ieşită
din El la început era ca o sămânţă spirituală, iar cuvântul rostit
conţinea porunca şi puterea creatoare de a duce aceea sămânţa
la mărimea şi forma dorită, după planul lui Dumnezeu.
Astfel Isus este și născut din Tatăl, dar și făcut (creat), Biblia
folosind ambele expresii cu privire la Fiul (1Ioan 5:18;
Coloseni 1:15-17; Apocalipsa 3:14).
 
La fel si eu revin cu intrebarea: In momentul acesta, cu ce te simnți mai bine in buzunar? bani sau biblia
Este gresita intrebarea... nu are legatura daca ai biblia in buzunar, important este daca crezi ce spune ea si traiesti cum spune Dumnezeu prin ea astfel sa ajungi sa il cunosti pe Dumnezeu, sa fi implinit in inima ta datorita lui.
Corect ar fi: cum te simti mai implinit cu Dumnezeu in inima sau cu banii in buzunar,
Eu asi raspunde ca ma simt implinit cu Dumnezeu in inima dar nu deplin,
Deplin te simti cand esti bine spiritual si material. nu putem desparti una de alta... omul este si trup si duh are nevoie de ambele.
Domnul Isus a spus Discipolilor lui in Ioan 16:24 "....cereţi şi veţi căpăta, pentru ca* bucuria voastră să fie deplină."
 
La fel si eu revin cu intrebarea: In momentul acesta, cu ce te simnți mai bine in buzunar? bani sau biblia

PS: Întreb la general
PSS: M-am uitat la AC Milan - Craiova .......:eek::eek::eek:.. dezastru...nu stiu cum acei oameni se numesc fotbaliști...ar trebui sa se faca o cota anume...de unde sa inceapa denumirea de fotbalist...:(
Cu banii, desigur. Dacă era altă carte, mai stăteam la îndoială.
 
Banu e mai tare ca Dumnezeu ;)..tot timpul.

Dar...de ce nu mai vorbeste Dumnezeu sau Isus cu oameni..cu regi...cu preoți cei corecti si cu mila...de ce a vorbit cu ei numai inainte de a ne naste noi ??

A zis cineva mai sus... că pacatele..se transmit ....dar nu a zis prin ce? adica nu inteleg fenomenul ...cum strabunicul , bunicul sau tatăl meu imi pasează pacatul...
...eu daca nu am copii...ce fac?..cui pasez pacatul? să i-au un ficior fain ..ca Pomohaci..sa i-l pasez...:mad:...ciudat si cu pacatele astea...cum se scapa uni de ele..:eek:
 
Bre, a fost cuvântul primul?
Primul: Dumnezeu - Șarpele - Marul - Adam - Coasta - Femeia - Cuvântul

Ca doar nu a vorbi singur...tre sa fie doi sa ai un cuvant...daca esti singur ...ce cuvânt...cine l-a auzit daca tu esti singur..:D...
 
Pai prima data a fost cuvantul.
Apoi credinta este cea care iti da putere in momentele dificile si pentru a intelege unii, aceasta nu tine de foame pe termen lung.
Spre exemplu:
Cred ca Dumnezeu ma va ajuta sa fac X, dar eu sunt cel care trebuie sa cumpere biletul la loterie.
Banu e mai tare ca Dumnezeu
Pe aceasta lume poate, insa pe cealalta nu este chiar asa. Chiar si in aceasta lume sunt oamenii care stiu adevarata valoare a unui suflet si se vand pe bani multi naivilor.
Sufletul este cel mai de pret lucru care-l poate avea o fiinta pe acest pamant.
A zis cineva mai sus... că pacatele..se transmit ....dar nu a zis prin ce?
Asta asa este, se transmit si nu te gandi ca orice pacat ci din alea grave care se pot transmite pana la a 7 a generatie. Acestea se ataseaza de suflet cand te nasti si tot asa pana pacatul este platit.
La fel sunt unele voci care spun ca exista persoane care iti pot lua pacatele (pe bune) pentru un anume pret, dar nu stiu cum pot fi contactati.

Intre anul 2000-2002 am facut parte dintr-un grup mai aparte sa zic asa. Pentru un credincios 110% ar putea parea iadul pe pamant sau imposibil. Spun iadul pentru ca asta ar fi explicatia ca doar mana dracului ar putea face asa ceva, insa persoanele din acele grup erau super ok.
 
Nu am auzit pana in ziua de azi sa apara cuvinte asa singure....cuvintele sunt spuse, rostite strigate...de cineva ..nu apar singureo_O
...de pacate ...nu mai zic nimic..decat...vai de copii mei :)))) )
prea multă magie magica ..
 
Crezi că Steve Jobs nu avea sentimente? Sau dacă avea bani, nu putea avea sentimente naşpa? Ce înseamnă o familie sănătoasă şi frumoasă?
Denisa la fel.
N-am citit cartea amintită de tine, şi nici filmul nu l-am văzut complet. Mi s-a părut că bate pasul pe loc... tipic american. Eu am ascultat opiniile unor oameni de ştiinţă.

Dar am găsit acum cartea pe internet. Îmi place ce scrie ea la filozofia ei de viaţă. Coincide cu a mea. Aşa că, mulţumesc că mi-ai adus-o în prim plan. Îmi place să citesc părerile oamenilor.
4-e89343cb0a.jpg
Greseala mare pe care o face aceasta femeie si o transmite voit sau nevoit este ca nu constientizeaza raul.. atat binele cat si raul exista . Ignorand raul.. atunci se va salaslui in lume si in tine. In lume prin razboaie , saracie , foamete, etc Iar in tine pri desfranare, exces de cafea, tigari, droguri , prieteni si parteneri care iti fac rau, . Cu cat ai un nivel de spiritualitate mai ridicat cu atat vei vedea mai bine atat raul cat si binele ..atat din lume cat si din oameni. Dumnezeu este adevarul . Fiind fara credinta ..minciuna o vezi ca un adevar ..
 
omul ti-a explicat .. citeste cu atentie raspunsul lui..si fara bre ar fi mai bine. pentru a se tine o discutie civilizata. Asta nu tine de credinta , tine de bun simt.
Pentru mine "bre" înseamnă familiaritate. Dacă am deranjat, îmi cer iertare. Nu asta mi-a fost intenţia.
 
Greseala mare pe care o face aceasta femeie si o transmite voit sau nevoit este ca nu constientizeaza raul.. atat binele cat si raul exista . Ignorand raul.. atunci se va salaslui in lume si in tine. In lume prin razboaie , saracie , foamete, etc Iar in tine pri desfranare, exces de cafea, tigari, droguri , prieteni si parteneri care iti fac rau, . Cu cat ai un nivel de spiritualitate mai ridicat cu atat vei vedea mai bine atat raul cat si binele ..atat din lume cat si din oameni. Dumnezeu este adevarul . Fiind fara credinta ..minciuna o vezi ca un adevar ..

Aici nu înţeleg.
Am citit câteva capitole aseară şi mi s-a părut minunată informaţia pe care o transmite. Primul capitol se intitulează : Ce cred eu. Tipa a ales să vadă că în orice manifestare negativă există lipsa iubirii de sine. Asta crede ea. Şi ca ea sunt din ce în ce mai mulţi. Dacă nu rezonează cu tine, nu o poţi blama. Zici că nu vrea să conştientizeze răul... o face, şi încă foarte bine, numai că-l numeşte altfel: lipsa iubirii. În biblie scrie aceleaşi îndemnuri: iubiţi-vă aproapele ca pe voi înşivă. Dar noi ştim să ne iubim? NU!

Legat de ce a fost prima dată. Analizează-te chiar tu. Ce a fost la început? Chiar a fost cuvântul? NU. A fost gândul. De la gând s-a născut cuvântul.
La fel şi tu. Mai întâi gândeşti, abia apoi dispui prin cuvânt. Dacă era lăsat în biblie că la început a fost gândul, unde ar fi ajuns omenirea azi? Nu s-ar mai fi târât, pentru că toată lumea şi-ar fi controlat gândurile. Dar celor mari nu le-a convenit să se ştie, că n-ar mai fi avut sclavi.
Eu ştiu că eşti furios. De unde vine furia? Din neacceptarea de către alţii a adevărului tău. Uite aici un articol despre adevăr în viziunea mea, desigur: http://alien.blue/ce-este-adevarul/

Igonorând răul, nu se va sălăşlui în mine. Ba mai mult. Nu-i mai dau putere să-mi stăpânească gândurile. Nemaiavând puterea asta, nu-mi va mai face rău. Cu ce mă ajută să trăiesc mereu cu teama că el există? Cu nimic, dimpotrivă. Mă îmbolnăvesc, devin suspicioasă, nu mai judec decât prin prisma răului pe care-l aştept la orice colţ de stradă. Frica e boala omenirii şi ne-a fost indusă. Să-mi fie teamă de ceva ce poate că nu va fi... nu mă ajută (povestea drobului de sare). Eu am ales să nu mai trăiesc cu teamă. Am ales să-mi controlez gândurile.
Îmi pare rău că te zbaţi atât de tare.
Pentru Dumnezeu nu există răul. Pentru El există doar alegerea ta. Eşti fiul LUI. În infinita Sa iubire ţi-a dat liberul arbitru. Numai noi vedem dualitatea pentru că ne-a fost indusă ( îmi cer scuze că mă repet). Uite aici un alt articol, tot în viziunea mea : http://alien.blue/frecventa-dualitatii/
flowers.gif

Să ne fie de bine.
 
Loading...
Back
Sus