Comenzi Alibaba

Da mai multe detalii, te rog cip... Ce anume ai comandat, prin ce, plata vama, cat a costat. Un produs? Ma gandeam ca ai comandat mai multe... unul singur il comanzi de obicei de pe aliexpress... Sau ai facut confuzie intre Aliexpress si Alibaba?

Eu intreb ca as vrea sa comand 20 de grile, si ar trebui sa platesc vreo 600$, si ar fi si mai voluminos...
 
Da mai multe detalii, te rog cip... Ce anume ai comandat, prin ce, plata vama, cat a costat. Un produs? Ma gandeam ca ai comandat mai multe... unul singur il comanzi de obicei de pe aliexpress... Sau ai facut confuzie intre Aliexpress si Alibaba?

Eu intreb ca as vrea sa comand 20 de grile, si ar trebui sa platesc vreo 600$, si ar fi si mai voluminos...
Daca comanzi 20 de grile de la diferiți , nu le vei primi pe toate odată, pentru volum/greutate plătești taxa poștală (poți verifica pe posta romana), la suma de 600$ vei plati TVA la vama.
 
Atentie la comenzile pe alibaba. Inainte sa comandati e bine sa va documentati legat de sistemele de plata, transport, termeni de cumparare, etc.
Sunt unele metode unde vanzatorul plateste tot si tu doar ridici coletul, sau containerul.
La unele sisteme de plata, unde suma este mare, e nevoie de bonificatie bancara, un ge de excrow, adica tu mergi la banca cu factura proforma si se blocheaza suma respectiva, care arata la vanzator ca tu dispui de banii respectivi.
Cand tu primesti coletul/containerul cineva de la banca impreuna cu tine va verifica daca totul este conform specificatiilor si daca e ok, va da drumu la bani. Costul la aceasta este in functie de banca si poate fi intre 3-5%.

Daca vreti sa cumparati angro de pe alibaba, este o afacere buna dar daca nu acordati atentie va puteti lua teapa si nu pentru ca vanzatorul este rau, ci pentru simplu fapt ca nu ai inteles TU cum functioneaza.

Inainte de orice comanda contactati vanzatorul si nu ezitati sa intrebati orice va vine prin minte pentru a fi siguri.
Pe alibaba se poate vinde, cel putin cum faceam eu prin 2005-2008 sisteme PC.
 
Nu este nici un secret. M-ar interesa sa cumpăr mai ieftin un stoc. Decât per bucata de pe aliexpress
 
Pe alibaba ai avantajul preturilor foarte mici, in comparatie cu 'la bucata'. Spre ex daca doresti sa iti faci un stoc de camere auto video, asa cum imi facusem eu, cei de acolo cer un minim de 50 de bucati comandate, insa ai avantajul ca le poti varia 4 mox model 1 , 10 x model 2 , 36 model 3 .

Mare atentie, este faptul ca trebuie sa ai firma, altfel vei avea probleme la vama, si codul de import EORI.
 
Daca te ajuta cu ceva, am comandat de pe DHGate , unde mai sunt produse chinezesti 100% fata de aliexpres unde toata piata mondiala isi pune produsele. Iti vine coletul intr-o luna fixa si pretul este unul real. Doar ca vama din romania te omoara cu noua lor taxa pe 20 la suta din 10 dolari.
 
Daca te ajuta cu ceva, am comandat de pe DHGate
Sunt mult mai scumpi decat aliexpress. Sigurul lor avantaj sa zic asa ca detin depozite in marile oare din europa dar pretul este si el pe masura.
la comenzile alie in romania, problema este posta romana. Coletul ajunge in 10-15 zile, dar sta acolo si doua luni, iar daca este ''norocos'' poate sta si 5 luni.
 
Merge mai okay acum ca inainte.. mai ales la coletele mici sub 10$. Inainte se duceau la vama. Dar acum iti vin la posta de domiciliu.
 
Inainte se duceau la vama. Dar acum iti vin la posta de domiciliu.
Am spus parca in alt topic. Pentru colete cu valoare mai mare ori mai voluminoase se pot trimite in spania si de acolo pe autocar. Garantat iti ajunge mai repede si scapi de multe taxe.
Asta desigur daca ai pe cineva de incredere.
 
Eu am comparat multe produse de pe DHGate cu produsele de pe Aliexpress , si erau mai ieftine cele de pe DHGate, unele dintre produse nici nu existau pe Aliexpress in comparatie cu cele de pe DHGate. Deci intr-adevar sunt doua site-uri diferite. Dar eu am comandat mai multe produse de pe DHGate iar singurul singurul lucru care a fost nasol , vama .
 
Dar eu am comandat mai multe produse de pe DHGate iar singurul singurul lucru care a fost nasol , vama .
Cum am spus, e vorba de propria experienta cu ambele site-uri.
E posibil pentru tine sa fie DHgate mai bun, dar pentru mine ramane alibaba si ali ca sursa de aprovizionare.
 
Salutare

sunt interesat de urmatorul produs de pe Alibaba

https://www.alibaba.com/product-det...60606199453.html?spm=a2700.9114905.0.0.ZMSt0U

– doresc sa achizitionez o singura bucata, am negociat cu vanzatorul la 390 $ produsul + 105 $ shipping, vanzatorul cere sa-i fac plata prin cont de PayPal

– nu am platit niciodata prin PayPal, deci nu stiu exact cat e de sigur si ce se va intampla dupa ce fac plata
– comenzi pe alliexpress fac saptamanal, dar acolo platesc direct cu cardul si pana acuma nu am fost pacalit

– ce parere aveti despre „problema” ce o am acum cu alibaba

Multumesc frumos anticipat!
 
Loading...
Back
Sus