Comenzi Alibaba

Nici eu nu am avut nici o roblema. In plus platesti pentru un serviciu, nu trimite banii prin friends and family, si in caz ca nu primesti acel produs faci o reclamatie la paypal cu toate dovezile si iti vor restitui banii.
 
Si eu am platit saptamana trecuta la un chinez 50$ avans, dupa o saptamana am mai platit 200$, adica jumatate din valoare, iar dupa 15 zile, cand a ajuns marfa in Belgia, am mai trimis 250$ sa mi-o trimita in romania. Deci i-am trimis 500$ fara sa am nici o baza. Dar am primit ce am comandat. Cum a spus si @dafi. platesti pentru bunuri sau servicii, ca sa poti cere refund de la paypal.
O alta intrebare. Cum e cu climatronicul? Are mufe pentru climatronic in el, si il actionez prin touch? Ai mai vazut la cineva? E ok? Nu are probleme cu restul calculatoarelor?
E passat b7 sau b8 sau CC?
 
E pentru Passat B7, climatronicul din cate m-am interesat are mufe, se va trece totul pe Touch Screen, Clima, Muzica, Navigatie, Etc

Sunt si pe la noi de vanzare dar pe la 3600 lei, eu momentan am o navigatie de 10.2 inchi totul pe Touch, dar asta mi se pare mult mai interesanta ca aspect.

vezi filmarea

Pe aliexpress sunt dar pe la 800 $, o diferenta foarte mare de pret.
 
Salutare

sunt interesat de urmatorul produs de pe Alibaba

https://www.alibaba.com/product-det...60606199453.html?spm=a2700.9114905.0.0.ZMSt0U

– doresc sa achizitionez o singura bucata, am negociat cu vanzatorul la 390 $ produsul + 105 $ shipping, vanzatorul cere sa-i fac plata prin cont de PayPal

– nu am platit niciodata prin PayPal, deci nu stiu exact cat e de sigur si ce se va intampla dupa ce fac plata
– comenzi pe alliexpress fac saptamanal, dar acolo platesc direct cu cardul si pana acuma nu am fost pacalit

– ce parere aveti despre „problema” ce o am acum cu alibaba

Multumesc frumos anticipat!
Vezi ca o sa mai platesti la vama, tva, etc.. daca vrei sa nu ai probleme vorbeste cu chinezul sa iti treaca pe colet pretul real.. am avut prieten care a comandat la fel o navigatie de pe aliexpress la vreo 300$ prin dhl, iar chinezul a trecut ca valoare colet in jur de 70$.. a avut mari probleme cu vama, i-au cerut multe documente cu dovata platii, a modificat dovada platii pe suma pe care a trecut-o chinezil, degeaba.. dupa au cerut factura de la chinez, dupa ce i-a trimis-o tot nu au crezut.. pana la urma au trecut produsul la valoarea din lista lor (in jur de 150$) si a platit tva si taxe pe suma respectiva. Deci ai grija.
 
Multumesc pentru raspunsuri

Acum am cititi pe cateva site-uri pateniilor altora cu DHL-ul, mai solicita si ei ceva taxe pe care trebuie sa le platesti doar pentru ca ti-au vamuit ei coletul, am inteles ca o taxa de 109 lei (nu ar fi asa de mare) + inca o taxa de trasnport ca sa-ti livreze coletul acasa (in jur de 59 de lei)

Din cate am inteles si de la voi si d epe alte site-uri, as cam avea de plata in felul urmator
- 390 $ navigatia
- 105 $ trasnport DHL din China
- 29.7 $ - 6% Comision PayPal
pana aici as avea 524.7 $ de plata in avans in PayPal

- 94.05$ - 19% TVA
- total pana aici - 589.05 $
- la care adaug taxa vamala care nu stiu cat este

PLUS
- 109 lei Comision DHL
si eventual cei 59 lei posibil trasnport DHL


din calculele mele (daca nu am gresit), si taxa vamala este de 5%, as fi in jur ed 2986 lei
Navigatia este 3600 lei la noi in romania
 
Salutare oameni
este cineva care a cumparat de pe alibaba si a folosit modul de transport FOB?
Nu am mai facut cumparatuir din china pana acum.
am gasit ce inseaman FOB:
# Vanzatorul isi indeplineste obligatia de livrare in momentul in care marfa a trecut balustrada vasului, in portul de incarcare convenit .Costurile si riscurile de pierdere si deteriorare a marfii sunt suportate din acel moment de cumparator. Termenul FOB implica obligatia vanzatorului de vamuire a marfii pentru export. Acest termen poate fi folosit numai pentru transportul maritim sau pe apele interioare. In cazul in care balustrada vasului nu prezinta relevanta, cum ar fi in cazul traficului roll-on/roll-off sau containerizat este mai potrivit sa se foloseasca termenul FCA.#


Intrebarea este daca marfa va ajunge pana in orasul meu sau se va opri in portul constanat si va astepta pana voi face rost de comisionar pentru vamuire?

CFR (Cost & Freight)
Cod:
http://www.e-intrastat.ro/incoterms.php#CFR
 
Ultima editare de un moderator:
Salut am si eu nevoie de putin ajutor cu alibaba vreau sa cumpar niste telefoane am gasit mult sub pretul pietei si nu stiu absolut nimic cum as putea face ... i am trimis un mesaj alora dar nu au raspuns ... ma puteti ajuta
 
1. sunt sarbatorile de iarna, asa ca nu te astepta la un raspuns prea rapid
2. daca trimiti un mesaj intr-o alta perioada si nu primesti un raspuns in maxim 48 ore, treci la alt vanzator
3. pe alibaba cumperi doar angro iar pe aliexpres la bucata.
4. pe langa oferta de pret vezi ce conditii are vanzatorul: livrare, plata, metoa de plata, cantitate, etc
 
Pe alibaba conteaza foarte mult sa stii sa vorbesti cu vanzatorul. Si cantitatea cumparata. Ai grija ca la intrarea in tara ti se percepe tva 19%. Dupa mici calcule poate nu iese sub pretul pietei
 
Salut am si eu nevoie de putin ajutor cu alibaba vreau sa cumpar niste telefoane am gasit mult sub pretul pietei si nu stiu absolut nimic cum as putea face ... i am trimis un mesaj alora dar nu au raspuns ... ma puteti ajuta
99% din preturile pe care le vezi pe alibaba sunt preturi orientative..
Pretul final il aflii dupa ce stabilesti cantiatea, termenii de livrare etc.
Pentru cantitati mici ( ca banuiesc ca nu iei sute de produse ) foloseste aliexpres. Avantaje: stoc si costuri de transport mai mici.
Pe alibaba daca nu ai tu supplier, se trimite doar pe express. Iar ca si costuri...
yZiAk7W.png

6QMBHwC.png

Deci fa-ti bine costurile ;)
Mai ales ca tva si vama platesti si pe transport.
 
Salutare, am si eu cateva nelamuriri legate de importul de bunuri de pe alibaba. Doresc sa import produse din China pe care ulterior sa le revand in Romanaia, produsele pe care doresc sa le aduc sunt din categoria accesorii auto, initial am cumparat de pe aliexpress aceste produse pentru a verifica calitatea,acum doresc sa le cumpar un volum mai mare ( 100-300 bucati pentru inceput). Mentionez ca totul vreau sa fie legal si transparent, mi-am deschis un SRL, mi-am creat un cont EORI la vama, acum sunt putin reticent cand vine vorba de a comanda produsele de pe alibaba, nu mai cumparat de aici si nu stiu exact cum fuctioneaza lucrurile (plata,transport,asigurarea marfii,etc), initial doream sa comand de pe aliexpress o cantitate mai mare, din cate inteleg marfa comandata in volum mai mare trebuie sa ajunga la oficiul vamal (in Bucuresti este undeva prin giulesti), eu ma asteptam sa o pot ridica de la posta vamala de unde ridic si in prezent coletele cu o valoare mai mare de 10$.Pe aliexpress mi se pare mai sigur, in sensul ca daca produsul/produsele nu sunt ok poti deschide disputa pentru a recupera banii, pe alibaba inteleg ca nu exista un astfel de mecanism. Daca de exemplu comand 100 de produse de pe aliexpress cum procedez sa ajunga la oficiul vamal si nu la posta vamala? O sa ma nevoie de factura, ce ma fac daca chinezul nu imi trimite factura, plata presupun ca trebuie facuta neaparat din contu firmei.Cum folosec contul EORI (trebuie sa fac ceva sau doar inregistrez marfa pe acel cont?) Cum imi recomandati sa procedez? As fi recunoscator daca imi poate oferi cateva sfaturi cineva care stie cum stau lucurile. Multumesc!
 
Loading...
Back
Sus