Vreau trafic nelimitat la site meu. Gandire gresita la peste 95% din webmasteri

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Ideea mi-a venit acum cateva minute cand un user de pe acest forum m-a intrebat cum poate aduce mai mult trafic la site sau.
Pe alte forumuri am mai scris de cateva ori despre acest subiect.

O gandire gresita care o au peste 95% din webmasterii din Romania.
Toti vor trafic cat mai mult la site-ul lor, daca se poate 1 milion de vizite unice pe zi, care sa le omoare hostul shared, apoi sa tipe pe forumuri ce firma de kkt este aia unde au host si desigur ca vor posta peste tot ca vand link pe site cu 1-5 euro pe luna. Mare afacere nu? 1 milion de vizite pe luna si 100 euro bani scosi.

Pentru a intelege toata lumea voi incerca sa folosesc un exemplu.

Sa spunem ca te ocupi cu repararea de calculatoare nu? Ca orice om din ziua de astazi ai o carte de vizita care o oferi eventualilor clienti.
Desigur ca pe aceasta carte de vizita nu poti pune foarte multe informatii, asa ca faci un blog unde postezi toate informatiile de contact, cateva sfaturi, orice vrei tu.

Asa ca blogul a devenit o extensie la cartea ta de vizita, care poate ajuta clientii sa inteleaga ce faci, cat de bun esti, sa ceara o eventual informati direct pe blog, etc.

Acum blogul nu il lasi aruncat acolo pentru ca nu e frumos si nu e bine pentru afacerea ta. Te apuci sil optimizezi putin pentru motoarele de cautare, adaugi un sistem de abonare la blogul tau. De ce sa faci asta?
Pai sa spunem ca ai o oferta la si vrei sa anunti actualii sau potentialii clienti de aceasta gratis, fara costuri. Acest sistem de poate ajuta.

La fel pe blog poti pune reclame pentru a te ajuta sa castigi un ban in plus. O reclama de la adsense sa zicem sau produse pe nisa ta de la emag sau magazinele din 2parale.

Nu iti trebuie mii de vizite pe zi, ci una singura care iti poate aduce profit considerabil.
Sa spunem ca un client al tau vrea sa isi cumpere nou sistem pentru games. Poate nu ai timp sa stai sa ii explici toate detaliile, asa ca ii dai link catre postarea de pe blog. In functie de cum o scrii, acesta poate cumpara de pe referalul tau. Care iti poate aduce bani frumosi.

Sau clientul poate intra pur si simplu la tine pe blog dupa ce i-ai dat cartea de vizita sau recomandat de un prieten.
Un client multumit, va posta un comentariu, va oferi un share pe retelele sociale, care toate acestea aduc autoritate si te va ridica in google.
@DanN stie exact despre ce vorbesc. Cand am postat pe arena ca poti face 1000 euro cu 5 vizite pe luna, lumea a spus ca este imposibil. Ei bine Dan face bani cu vizite putine.

Pe scurt cred ca vine cam asa:

Tu pentru ce ti-ai facut un site/blog? Care este obiectivul? In functie de acesta incerca sa-l atingi.
Nu mai suntem in anii `90 - `08 cand totul era sa ai trafic, trafic si iar trafic la site. Acum netul s-a schimbat, majoritatea au un site pentru a face un ban. Daca este e obiectivul pricipal atunci incearca sa faci ceva in aceasta privinta.
Am vazut site-uri de filme online care au 50k unici pe zi si fac un amarat de 2-5 euro pe zi, cand cu putina istetime ar putea facea cateva sute pe zi.

Pentru cei care sunt la inceput si nu numai, acest topic contine cateva secrete. Daca esti smart sa le vezi, atunci bravo tie si treci la treaba. Daca nu le poti vedea, atunci e mai bine sa te angajezi hamal la deposzitul de la iesirea din oras/sat.

Voie buna si spor la conversie.
 
Well... depinde ce vrei sa iti aduca siteul, vrei numa` bani sau vrei ca munca ta sa iti fie recunoscuta, sa te simti foarte bine ca siteul tau are succcess, si tu odata cu el, vrei sa te cunoasca multe persoane din domeniul in care scrii blogul, sa iti deschizi usi, sa iti gasesti partenerul de viata, etc.

Deci da este o gandire gresita daca urmaresti banii, cu cat mai mult trafic cu atat mai mult investesti bani in site, si daca siteul nu iti aduce niciun venit cel mai probabil il inchizi. Daca vrei bani si te gandesti ca odata ce ai dat lovitura si ai o gramada de vizitatori, banii o sa iti cada din cer, e invers, banii fug din buzunar, asta daca nu ai un plan bine gandit de monetizare.
 
Dan e un bun exemplu. E pozitionat pe o nisa buna, si lui nici nu ii trebuie mai multi vizitatori, daca ar fi se se ocupe prea mult de optimizare probabil ar avea prea mult de munca. Pe de alta parte, presupun ca are niste clienti fideli si referali, daca ar fi sa faca SEO probabil ar da si peste clienti mai zgarciti. Chiar critica de exemplu faza cu cuvintele cheie https://trupa.wordpress.com/2010/09/06/cum-sa-scrii-pe-blog-articole-de-succes/ si are dreptate intr-un fel.
Cu toate astea, ai si anumite satisfactii cand site-ul tau intrece in rezultate firme mari, cu buget si personal, cu agentii de SEO in spate, atata timp cat SEO iti aduce si profit.
 
Foarte interesant topicul. Daca deschizi un site doar cu scopul de face bani si nu te ducumentezi ai foarte putine sanse sa reusesti acest lucru. Eu cred ca trebuie sa iti si placa ceea ce faci pentru a reusi.

In legatura cu titlul topicul, nu cred ca este nicio problema daca iti doresti sau ai deja mult trafic, trebuie doar sa intelegi faptul ca trebuie sa migrezi catre un VPS sau server dedicat. De exemplu, la Hostinger am primit un mesaj de la un utilizator care este foarte nemultumim de serviciile de gazduire shared pentru ca site-ului sau a fost suspendat temporar dupa ce a primit zeci de mii de afișări in ultimele 24 de ore .
 
Loading...
Back
Sus