Totul despre backlinks!

PerSeuS

Well-Known Member
Registered
Full Member
As avea putin ajutor daca se poate... daca titlul nu este corespunzator subiectului, as dorii sa se schimbe (alta inspiratie nu am avut pe moment)....

Daca am un site, la care am gasit linkuri externe broken... ce pot sa fac cu astea? Fac un fisier links.txt si le trimit la google pentru a le inlatura?
Daca am un backlink pe un site cu 20k linkuri externe, dar care are pa si da peste 50, ce trebuie sa fac? Il las sau il trimit la google pentru inlaturare?
 
Daca am un site, la care am gasit linkuri externe broken... ce pot sa fac cu astea? Fac un fisier links.txt si le trimit la google pentru a le inlatura?
Daca am un backlink pe un site cu 20k linkuri externe, dar care are pa si da peste 50, ce trebuie sa fac? Il las sau il trimit la google pentru inlaturare?
Linkurile broken le inlatura Google dupa o perioada. La a doua intrebare, un raspuns clar DA. Nu va mai avea acei metrici mult timp, opinie personala. Tot ca o supozitie, proprietarul actual al site-ului a decis sa profite si a vandut in draci linkuri. Nu e singurul ce face asta. Pentru fraieri. Daca are atat de multe linkuri externe, nu te ajuta prea mult sa ai link acolo.
 
Daca am un site, la care am gasit linkuri externe broken... ce pot sa fac cu astea? Fac un fisier links.txt si le trimit la google pentru a le inlatura?
Da, trimiti cerere la google pentru a le elimina daca vrei sa fie mai rapid.
Daca am un backlink pe un site cu 20k linkuri externe, dar care are pa si da peste 50, ce trebuie sa fac? Il las sau il trimit la google pentru inlaturare?
Trimiti la google sa-l elimine. Poate avea si DA100 daca totul e spam acolo mai rau iti face.
Incearca pe cat posibil sa faci 1 backlink per domeniu/site si link interior cat mai aproape de ceea ce ai tu.
Ok, si la a cele siteuri le dau disavow?
Dai per domeiu, nu trebuie sa dai pe fiecare in parte. O poti face si asa doar daca vrei sa lasi cateva sau unul de pe acel domeiu.
 
Am inteles, dar care este limita un site la linkuri externe? Daca are pana in 3k? Tot spam se considera, si acel site trebuie eliminat?
 
Am inteles, dar care este limita un site la linkuri externe?
Nu exista un raspuns corect aici. Cu cat ma putine cu atat mai bine.
Trebuie sa intelegem un lucru:
Un site wide, adica pe intreg site-ul de cand a fost lansat poate avea un total de 100k link externe, care nu inseamna neaparat rau, mai ales daca sunt relevante la continutul postat.
Ce trebuie sa te intereseze foarte mult, cate link externe are pagina unde ai tu link catre site tau. In unele cazuri 5 poate fi rau in altele 20 pot fi bune.
Sa spunem ca fac un articol de 2000-5000 cuvinte unde e nevoie de link catre multe resurse externe, atunci acesta nu este rau ci unul bun.

Cum am spus, nu exista un raspuns corect si depinde de la caz la caz.

Plus depinde mult si unde duc acele link externe.
 
sa dau un exemplu, am cumparat recent un domeniu, si am gasit ca are backlink-uri din directoare, la acele directoare am gasit ca au si 9k link-uri externe.... deci aici eu zic ca este rau...
 
la acele directoare am gasit ca au si 9k link-uri externe
Pai vezi ca nu intelegi ce scriu sau poate nu citesti.
E normal ca la un director sa aiba atatea link externe, acum daca le are pe pagina unde e link tau u e bine.
Re-citeste te rog ce am scris mai sus.
 
Am inteles, dar care este limita un site la linkuri externe?
Ca sa iti faci o idee, daca e link catre root, adica catre index ar fi bine sa aibe sub 10 linkuri externe, ne luand in considerare reclamele de tip banner/imagine, daca e link catre inner pages, adica o alta pagina din site-ul tau atunci e bine ca out bound-ul sa fie sub 100 de linkuri, asta daca linkul tau e intr-un blog post la comentarii, daca linkul tau se afla intr-un articol atunci maxim 3 ar fi cat mai ok, doua naked si unul cu ceva keywords care te intereseaza.
 
Pai vezi ca nu intelegi ce scriu sau poate nu citesti.
E normal ca la un director sa aiba atatea link externe, acum daca le are pe pagina unde e link tau u e bine.
Re-citeste te rog ce am scris mai sus.

Am recitit din nou ceea ce ai spus, acum am inteles... dupa ce am verificat din nou, pagina pe care am backlink are 0 link-uri externe.... ii ok acuma?
 
ok, dar ce inseamna TF si CF? si daca era blog cu link in primul paragraf era mai bine?
TF inseamna TRUST FLOW-UL domeniului, de la 1-100, CF inseamna CITATION FLOW de la 1-100, TF pe scurt iti spune calitatea linkurilor care le are in spate domeniul de unde vrei backlink, iar CF pe scurt inseamna numarul de linkuri de pe aceleasi domenii pe care le are in spate domeniul de unde vrei tu backlink, daca are un TF mic si un CF mare inseamna care ori are multe linkuri de pe doar cateva domenii, ori are mai multe linkuri catre inner pages decat pe index. Sper ca intelegi ideea, nu practic SEO audit, de asta folosesc limbajul meu strict personal.
 
TF inseamna TRUST FLOW-UL domeniului, de la 1-100, CF inseamna CITATION FLOW de la 1-100, TF pe scurt iti spune calitatea linkurilor care le are in spate domeniul de unde vrei backlink, iar CF pe scurt inseamna numarul de linkuri de pe aceleasi domenii pe care le are in spate domeniul de unde vrei tu backlink, daca are un TF mic si un CF mare inseamna care ori are multe linkuri de pe doar cateva domenii, ori are mai multe linkuri catre inner pages decat pe index. Sper ca intelegi ideea, nu practic SEO audit, de asta folosesc limbajul meu strict personal.
Multumesc!
 
si daca era blog cu link in primul paragraf era mai bine?
daca era blog si avea linkul in primul paragraf atunci probabil ca apucai sa fie indexat de pe index si in felul asta iti transfera mai multa putere, daca linkul vine de pe o pagina din site atunci iti transfera strict cata putere are pagina in sine, si mai putin decat are domeniul root in sine.
 
daca era blog si avea linkul in primul paragraf atunci probabil ca apucai sa fie indexat de pe index si in felul asta iti transfera mai multa putere, daca linkul vine de pe o pagina din site atunci iti transfera strict cata putere are pagina in sine, si mai putin decat are domeniul root in sine.

Am inteles, ms frumos pentru raspunsuri!
 
As mai avea nevoie de un raspuns la inca o intrebare? Ce inseamna acele backlink-uri broken (stiu denumirea in romana ce inseamna, doar in termenii seo nu stiu ce inseamna)? Daca acele backlink-uri broken au pa si da mare au vreo importanta?
 
As mai avea nevoie de un raspuns la inca o intrebare? Ce inseamna acele backlink-uri broken (stiu denumirea in romana ce inseamna, doar in termenii seo nu stiu ce inseamna)? Daca acele backlink-uri broken au pa si da mare au vreo importanta?
Pai sa spunem ca tu ai un blog, si ai avut un blog post caruia i-ai facut backlinks, mai apoi dupa o perioada ai sters acel blog post, si returneaza 404, backlinks inca exista catre acel blog post dar atata timp cat el returneaza 404, backlinks nu mai au valoare, deci ori reconstruiesti blog postul, ori dai 301 linkului de blog post ori catre alt blog post relevant cu cel sters, ori catre indexul blogului tau.
 
Loading...
Back
Sus