Thema wp hacked - Cum scot link-urile?

isshmen

Active Member
Registered
Full Member
Folosesc thema Astra pe un site.

Si pentru ca am vrut sa-mi fac treaba mai usoara, pentru mai multe categorii am creat un single.php in functie de categoria unde a fost postat.

Cand adaug un nou template single.php pentru o categorie - de exemplu, daca vreau sa postez un film de actiune in categoria filme de actiune, imi preia continutul din filmeactiune.php si doar modifica numele filmului cu ajutorul <?php the_title(); ?> care se gaseste in textul paginii, imi baga in footer (dupa copyright) mai mute links externe catre tot felul de siteuri turcesti de excorte.


la fel si pentru filmehorror.php, filmecomedie.php si tot asa.

restul paginilor, categoriilor care nu se preiau cu single.php custom, arhivelor si etc nu au acel cod care-mi introduce links automat.

ce e de facut?
 

Atașamente

  • cod..png
    cod..png
    58 KB · Vizualizări: 18
Verifica function.php pentru codul suspect.
Mai vezi in htaccess daca ai code suspect.
Apoi in fișiere din public -html caută fișiere suspecte.

Exista un tutorial pe forum cum cauți si scoți aceste coduri cu notpad++
 
cred ca am gasit un cod in htaccess care nu ar trebui sa fie acolo.

Cod:
# BEGIN LiteSpeed
# The directives (lines) between "BEGIN LiteSpeed" and "END LiteSpeed" are
# dynamically generated, and should only be modified via WordPress filters.
# Any changes to the directives between these markers will be overwritten.
<IfModule Litespeed>
SetEnv noabort 1
</IfModule>
Redirect 301  /kadikoy-evden-eve-nakliyat/ https://www.demirnakliyat.com/
# END LiteSpeed

acel redirect era activ.

am sters codul dar parca acum sunt si mai multe links :))

ms. o sa mai caut si alte fisiere.
 
am cautat peste tot. atat in thema cat si in plugins.
ba mai mult, am dezinstalat plugins, sters cache - sa vad daca dispar link-urile.
fara rezultat...
 
exact.
link-urile sunt undeva in footer, dar culmea, nu e sitewide ci doar la fisierele custom pe care le creez (ex: filmenoi.php, filmenetflix.php, etc).

tot ce am facut a fost sa copiez single.php in filmeactiune.php
deci am preluat mai tot ce trebuie din template-ul single.php, ca:
Cod:
get_header(); ?>
get_sidebar(); ?>
get_footer(); ?>

ca sa elimin acele link-uri turcesti, a trebuit sa sterg "get_footer(); ?>", deci pe acele pagini nu mai am footer la site :))

asta pana gasesc unde e buba, desi de 2-3 ore tot caut prin footer-uri (folosesc elementor).

totusi, ramane intrebarea: restul paginilor de ce nu au acele links, avand in vedere ca au inclus footer-ul?
 
totusi, ramane intrebarea: restul paginilor de ce nu au acele links, avand in vedere ca au inclus footer-ul?

Pentru ca poti seta ca un link sa apara doar in acele pagini si nu pe tot site-ul. Sau poate sunt setate in functie de geolocatie acolo, iar pe USA sau alta tara apare pe index altceva..etc...variante sunt destule

Poti incerca sa stergi footer.php din tema si incarci cu altul vechi din pc. Totusi as verifica functions.php, daca ar fi sa introduc ceva intr-o tema acolo as adauga o linie care sa trimita la alt fisier aruncat prin cele ale wp

Ideea e ca tema trebuie sa o iei la purificat - linie cu linie(pe localhost ca sa nu se suprascrie nimic intre timp) iar apoi stergi tot..pui wp nou nu suprascrii ca poate ai fisier introdus. Apoi pui tema verificata si la fel procedezi si cu db-ul(verificat etc). E de munca...
 
eu as cauta si prin .JS - uri ... ele pot chema si afisa continut. Pentru a testa daca este continut "chemat" prin .JS incearca sa folosesti Browser TOR care poate anula si functiona fara JavaScript.
Vei putea astfel sa vezi daca exista vreo diferenta.
Continutul JS este tras pe baza de client (pe browser) si nu e stocat pe server sau prin baza de date ...
 
Da-i copy paste si fa alt footer (alt nume) si vezi daca mai apar sau scrie manual ce vrei sa apara in subsol.
 
Loading...
Back
Sus