Studiu exclusiv privind industria găzduirii web

Shtrumphu

SEO Expert
Registered
Full Member
Freelancer
SEO Expert
Primul studiu real privind industria găzduirii web în România: http://ro.hostadvice.com/marketshare/ro/
Si infografic pe plan mondial:
301lg9d.jpg
 
Foarte util graficul.
In link postat de tine cred ca nu arata realitatea pe parte de hosting in romania.
easyhost fostul hostway este mare si are clienti cu nume mari, dar cred ca Romag are mai multi clienti. Plus romag mai detine alte firme in acest domeniu iar daca le aduni detine un procent mai mare.
Xservers din cate stiu a dat mascatii peste ei si le-au confiscat totul.
Mai este o firma care nu imi aduc aminte numele acum, care in opinia mea ar trebui sa fie in top. Aceasta este partener si detine servere la majoritatea firmelor mari de CDN.
Si unde este voxility, unul dintre cei mai buni provideri de servicii hosting.
FWazwws.png
 
Si unde este voxility, unul dintre cei mai buni provideri de servicii hosting.
Voxility ofera infrastructura, adica hardware si colocare. Voxility nu este un jucator direct pe piata de webhosting.

easyhost fostul hostway este mare si are clienti cu nume mari, dar cred ca Romag are mai multi clienti. Plus romag mai detine alte firme in acest domeniu iar daca le aduni detine un procent mai mare.
Banuiesc ca hostadvice.com se bazeaza pe niste cifre mai exacte, nu pe banuieli :p
Romag detine si alte firme ? Asta nu stiam, ce alte firme ?

Mai este o firma care nu imi aduc aminte numele acum, care in opinia mea ar trebui sa fie in top. Aceasta este partener si detine servere la majoritatea firmelor mari de CDN.
Da click pe "Afiseaza top 30", poate il gasesti pe acolo.
 
Ultima editare:
Romag detine si alte firme ? Asta nu stiam, ce alte firme ?
Cele selectate in printul meu apartin de romag.
hostadvice.com este site de review si pun in fata firmele care au intelegere, ca oricare alt site de review.
InMotion Hosting apare peste tot pe primul loc, iar eu nu stiu macar o persoana care sa aiba host acolo. Sunt membru pe multe forumuri, chiar si pe webmastertalk si nu am vazut pe cineva sa spuna ca au host la acestia.
La fel cum se intampla cu cei de la fatcow.com care au sute de review cumparate dar la servicii sunt naspa.

Topul facut de acestia nu cred ca arata cum sta piata in realitate.
 
Loading...
Back
Sus