Serialepenet.ro a fost inchis - sechestrat în conformitate cu dispozițiile art.249

Ce parere ai ca Serialepenet.ro a fost inchis?

  • Viata nu mai are sens

    Votes: 0 0,0%
  • Imi inchid site de filme imediat

    Votes: 0 0,0%
  • Acum imi sun avocatul

    Votes: 0 0,0%
  • Ma doare la basca. Folosesc alta sursa :)

    Votes: 3 100,0%
  • Oportunitate buna sa mai deschid un site de seriale pentru acoperi golul lasat de SP

    Votes: 0 0,0%

  • Total voters
    3

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Stire mare astazi pe net ca site-ul de seriale online Serialepenet.ro a fost inchis de catre guvernul romaniei.

Se pare ca si alte site-uri au fost inchise odata cu seriale pe net. vandsteroizi.ro, top-teleshop.ro, crystalglamour.ro şi steroizii.ro.
TTJgI4o.png



Ce parere aveti?
Cei care aveti site de filme sau seriale online mai continuati sau va doare la basca?

Sunt sigur ca vor fi cativa care imediat isi vor inchide site-urile de filme si seriale online, asa cum au facut cand a fost problema cu protv si vplay.

Surse:
Cod:
http://playtech.ro/2015/autoritatile-au-inchis-site-ul-serialepenet-ro/

http://adevarul.ro/tech/internet/unul-cele-mai-cunoscute-site-uri-seriale-piratate-fost-inchis-autoritati-1_559cd04ef5eaafab2c5af6ee/index.html
 
Dc sa nu continui? din sursele mele stiu ca acest site percepea o taxa ca sa vezi un serial, asa ca... nu vad din ce motiv sa nu mai am site de filme, atata timp cat ii gratuit...

Chestia asta ii venita de la cei de la protv...
 
Probabil, dar e pe bube. Ministerul are acces la orice domeniu .ro datorita jegosilor de la rotld. Ministerul a inchis domeniul nu site-ul, e o diferenta :) Va aparea serialepenet.com iar probabil consumatorii vor fi instiintati prin email/telefon de schimbare :)
 
Salut. Vreau sa-mi bag si eu nasul pe aici.
Deci serialepenet a folosit plata pentru a se putea viziona filmele , neavand drepturi de difuzare.
La un site de filme care foloseste coduri embed , acestea fiind preluate de pe siteuri de stream e alta problema. Si youtube , protv, etc au embeduri la clipurile lor . Problema e cand te ocupi tu de download filme de pe torent si upload si embed pe site.
Cat timp siturile respective ofera cod embed nu e nici o problem. Nu e piraterie asta
 
Salut. Vreau sa-mi bag si eu nasul pe aici.
Deci serialepenet a folosit plata pentru a se putea viziona filmele , neavand drepturi de difuzare.
La un site de filme care foloseste coduri embed , acestea fiind preluate de pe siteuri de stream e alta problema. Si youtube , protv, etc au embeduri la clipurile lor . Problema e cand te ocupi tu de download filme de pe torent si upload si embed pe site.
Cat timp siturile respective ofera cod embed nu e nici o problem. Nu e piraterie asta
E acelasi lucru. Singura diferenta e ca serialepenet cerea bani pe vizualizare pe cand tu, iei bani din reclame DECI castigi pe munca piratata. Asta cu distribuirea e frectie de lemn. In fata unei instante judecatoresti ce o sa zici? Ca nu stiai ca e ilegal sa pui filme urcate pe propriul cont vk sau care mai sunt? E ilegal si un torent sa-l descarci, ilegal e sa folosesti si un windows piratat, un program crack-uit !
 
Asa e in fiecare tara, si mi se pare perfect normal.

Am auzit si eu stirea, ca s-au inchis mai multe. Pin punctul meu de vedere ca consumator poate sa dispara toate :p
Mi se pare aiurea! Nu ministerul decide ce si cum ci organele competente - politia. Deci inchidem domeniul dar nu facem arestari?? Pai cum vine asta. Cand s-a inchis megaupload, nu s-a inchis domeniul decat dupa ce au descins mascatii la proprietari :)
 
Naruto9 , se pare ca nu ai citit bine ce am zis. Cand descarci film il urci pe site de stream si il pui spre difuzare e una, cand preiei codul embed urcat de altii e alta. Site-ul respectiv ar trebui sa blocheze video daca nu are drepturi asupra video urcat. Zi-mi ca e Lege data si nu ai voie sa preiei coduri embed. Pe moment dau in judecata youtube pt codurile embed :).
Ps: Sa nu fie cu suparare. Doar discutam.
 
Naruto9 , se pare ca nu ai citit bine ce am zis. Cand descarci film il urci pe site de stream si il pui spre difuzare e una, cand preiei codul embed urcat de altii e alta. Site-ul respectiv ar trebui sa blocheze video daca nu are drepturi asupra video urcat. Zi-mi ca e Lege data si nu ai voie sa preiei coduri embed. Pe moment dau in judecata youtube pt codurile embed :).
Ps: Sa nu fie cu suparare. Doar discutam.

Constituie infractiune si se pedepseste cu inchisoare de la 1 la 4 ani sau cu amenda punerea la dispozitia publicului, inclusiv prin internet sau prin alte retele de calculatoare, fara consimtamantul titularilor de drepturi, a operelor sau a produselor purtatoare de drepturi conexe ori de drepturi sui-generis ale fabricantilor de baze de date ori a copiilor acestora, indiferent de suport, astfel incat publicul sa le poata accesa in orice loc sau in orice moment ales in mod individual".
 
Conform legii si a normelor de pe internet odata ce oferi code embed la fisierele tale media, atunci accepti ca alte persoane sa preia si sa distribuie continutul de pe site tau. Daca nu vrei ca X sa distribuie continutul media, atunci scoate functia embed.

Acum site care ofera serviciul de video sharing la randul lor au TOS care spune ca acestia ofera doar serviciul de hostare a fisierelor si userul X este responsabil de fisierele urcate si cum sunt multe, adminilor le vine greu sa verifice fiacre fisier.

Asa ca tu dai vina pe site, site da vina pe Y care l-a urcat iar acesta la randul lui da vina pe site de torent si llista poate continua.....
 
astea is vrajeli venite la voyo de la cei de la protv, asa ca baieti... bagati mare la filme!
 
Nu poti cere bani pe ceva ce nu e al tau.Ca faci cu o reclama, pop,etc e altceva.
Daca sursa video nu e pe serverul tau, si e pe unul gen rusia cum se foloseste deobicei, sa fim seriosi, nu cred ca Romania face legatura cu Rusia pentru a afla exact cine a facut uploadul, sa faca rost de dovezi ptr tribunal si etc pentru cativa bani facuti din reclame. Si aia sigur vor vrea sa ofere informatii despre ce se intampla pe serverele lor altei tari. Iti inchide domeniul si gata.

Faci stream de pe serverele de ale tale si ceri bani, logic ca odata ti se va taia intr-un final.
Iar in legatura cu domeniul, se schimba pe .com si s-a rezolvat problema in jumatate de ora. Toti facem backup zilnic sau saptamanal. Pokerstars cand a fost prins ca spala bani ce a facut?
 
Loading...
Back
Sus