RoadMap AI - de la curios pana la expert daca am noroc

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
M-am hotarat sa fac un fel de roadmap legat de experientea mea cu AI, cum am inceput, unde sunt, unde vreau sa ajung, probleme care le intampin zilnic.

Voi incerca sa postez zilnic din activitatea mea in domeniul AI.

Stadiu: curios - adica incep sa invata zilnic cat pot, ca apoi sa incep sa fac ceva. Mai e mult pana la incepator.

Primual pas

Acesta a fost cu chatgbt unde am devenit curios legat de tot ce inseamna AI. Apoi am trecut la Bing unde este tot chatgpt4 si normal bard ai de la google.

Testand toate acestea mi-am dat seama cat de mincinoasa este lumea si in special care promoveaza toate aceste tools, modele AI, care in final primesc bani de la developeri sa le prezinte lumii intregi.


Daca vezi orice video sau articol legat de orice model AI, vei gasi acelasi lucru ca pe pagina oficiala fara nimic extra, custom, o incercare personala.

Cel mai mult mi-a atras atentie si vad ca multi care fac recenzii la diferite modele si-au facut un set de intrebari si in functie de raspuns dau un vot. Ma refer aici la ''snake game in python''.

Daca dai doar comenzi care modelul AI a fost atrentat in special, normalca iti ofera un raspuns rapid si corect. Insa daca pui o intrebare gen fa un simplu scrapper in python, atunci deja se schimba treaba.


Problema mea mare a fost cat de cenzurate sunt aceste modele, refuzul de a raspunde la intrebari simple, cum este exemplu celor de la google care orice imagine ai cere sa iti faca, iti va da o imagine cu o persoana de culoare neagra, de la cleopatra, la papa actual sau presedtinti de state.

ieri chat de la bing mi-a refuzat sa imi genereze o imagine din acest text '' merg pe strada catre mine''. Mi-a spus ca politica lui nu ii permite sa genereze aceasta imagine si alte rahaturi.


Costurile fiind mari absolut orice site care ofera servicii AI au abonemante care sunt destul de mari pentru o persoana de rand.

Vedeam un tutorial acum ceva timp unde pentru a genera un short video utiliza cam 10 tools online iar costul total lunar ajungea undeva la 150$, nu mai spun munca depusa ca nu e asa simplu si timpul alocat.

Asa ca m-am gandit cum pot folosi modele AI local fara sa platesc abnamente. Spre exemplu la chatgpt platesc 24 euro lunar si in ultimul timp devine tot mai prost, mai bine spus nu ofera aproape nimic sa se merite abonamentul.


Asa ca m-am gandit sa inchiriez un server dedicat cu multe core si RAM, insa dupa ce m-am documentat ceva mai bine am vazut ca e nevoie GPU bun pentru a rula rapid si bine.

Deci la un cost lunar de 200 euro a urcat usor la 500 euro lunar.

Este bun ca am acces oricand si pot lucra de oriunde, chiar daca sunt la o terasa sau in orice loc am acces la internet, insa sunt 500 euro pe luna.


M-am gandit, stii ceva un laptop sau un desktop.

Inca nu m-am decis care dintre ele voi alege.

Laptop
Cum nu stau acasa decat cam 1 luna, maxim doua pe an, aceasta ar fi o solutie ideala. Insa pretul pe masura la ce vreau, adica 5000 euro.
CPU i9, generatia 14, 24 core
Ram 128 GB
GPU RTX 4090 16GB
HDD 4TB SSD


Multi imi spun ca este foarte mult, insa daca investesc aceasta suma de bani vreau sa il pot utiliza macar 1 an jumatate. Cu siguranta resursele minime sau optime pentru a rula un model offline vor creste. Cel mai mare acum este de 180B iar pe laptop actual pot rula bine pana la 30B cat de cat ok, plus GPU meu actual are doar 6GB care pentru a rula bine este nevoie de un RTX de minm 8GB.
Solutia cu laptop este ca il am mereu langa mine, insa uneori este nevoie sa folosesc internetul de pe telefon pentru ca nu am wifi accesibil mereu.


Desktop

CPU i9, generatia 14, 24 core
Ram 128 GB - posibil sa pun 256
GPU RTX 4090 24GB
HDD 4TB SSD + 10TB 7.2rpm



Pretul este acelasi doar cam un GPU mai bun si mult mai mult spatiu de stocare.

Desktop ar o solutie pentru ca il pot lasa acasa, conectat la internt si cu remote acces si Wake on LAN, l-as putea accesa si administra de la distanta, unde fie pe actualul laptop sau telefon imi pot face treaba.

Un alt lucru pe desktop care ma atrage este ca fiind non stop online ii pot da diferite task care le poate face cat nu sunt eu online sau sunt ocupat cu altceva, unde pe laptop nu este la fel.


Aici sunt acum.
Maine poate voi vorbi putine despre modele AI.
Sunt multe modele AI necenzurate unde poti face si cere orice. Este unul din cate stiu pentru Hack unde iti spune pe fata tot ce ceri.

Problema care o intalnesc si multi altii, cum sa faci un promnt bun, ca aici este diferenta intre un raspuns super bun sau unul prost.


Unde voi posta calatoria mea in era AI.



Puteti urmari aceasta calatorie unde va este mai bine.
 
Ultima editare:
Recunosc că este un instrument util, dar am constatat că acesta impune restricții semnificative în mai multe domenii, determinate de algoritmul lor care urmărește propriile interese. Astăzi am petrecut jumătate de oră încercând să aflu cine deține aurul tranzacționat la bursă, însă nu am primit un răspuns sincer și corect.
 
Am spus mai sus ca prima data am inceput cu chatgpt insa m-am inselat. stable diffusion a fost primul contact care am generat continut media cu AI.

Ce am facut ieri si astazi?
Am cautat oferta cea mai buna de laptop pentru ca pana la urma am considerat ca laptop este cea mai buna optiune pentru mine. Aseara am gasit si azi l-am cumparat. Nebunie mare cu banca mea care nu voia sa aprobe tranzactia ca era prea mare si cand am sunat ma intreaba dece vreu un laptop asa scump si ce fac eu el. Cata nerusinare, in final am reusit si daca totul e bine, maine ajunge.

Cand va ajunge voi inregistrat ecranul la tot ce fac si apoi voi urca video pe platformele de mai sus.
Asa se vede ce fac, probleme care le intampin si voi veti stii ce sa faceti, in caz ca sunteti inteteresati.

Incerc sa caut info si testez sa scriu prompt ai cat mai bune pentru ca la multe sisteme, platforme ai, aici secretul daca vrei un rezultat bun si salvezi timp.

Perioada asta este de informare, invatare, cunoastere, apoi voi incerca sa pun in aplicare ce stiu si cred ca asa voi invata mai bine si voi deveni mai bun.


Acest sfat este pentru cei care stiu cum arata un code, dar nu stiu sa scrie un code de 2 linii singuri.

Poti folosi aproape orice gpt pentru a scrie code, insa cele mai bun de moment chiar si gratis este gpt 3.5, insa daca ai acces la versiunea platita poti genera cu gpt 4 coduri, theme, plugin, landing page, etc.

Poti folosi gpt 4 gratis cu bing insa iti trebuie rabdare pentru ca se supara repede [ati auzit bine] si fie inchide chat-ul sau te trimite sa cauti pe google [da, ati auzit bine] nu te trimite pe bing, ci pe google.

Pentru scrie code conform surselor online este lLaMa 2 70B in special pe python, insa eu nu am avut rezultate bune cu acest model AI.

Trebuie sa intelegeti ca nici un AI in acest moment nu poate face un site intreg dintr-un singur prompt, trebuie impartit in sectiuni mici si trebuie sa-idai context pentru a intelege.

Ok, cum puteti face un code intreg, plugin, thema, addon, etc.

1. deschideti un editor text
2. scrieti cum va vine voua in minte ceea ce fateti. recomand este sa urmati acest template insa scrieti cumva vine voua
- idee - aici scrieti ideea completa la ce vreti sa faceti sa fie
- admin - aici enumerati tot ce vreti ca admin sa aiba ca optiuni
- user - aici toate optiunile pentru user
- functii - toate functiile care le dori sa le aiba
- design - cum sa arate, ce font sau culori doriti
- alte detalii care credeti ca merita sa le puneti

3. acum luati acest text asa cum este si mergeti pe contul openai si deschideti un chat nou cu gpt 3.5
4. La inceput sau la final scrieti acest text care il puteti customiza dupa bunul plac.
- analizeaza textul si dupa ce termni raspunde cu Done. Iti voi pune intrebari legat de acesta la care imi vei raspunde.
[aici este textul scris de tine]
5. Rescrie si structureaza informatiile din text pentru a realiza [modul, plugin,addon, thema, landing page] ca un sistem AI sa inteleaga.
6. te rog sa imi faci o strucura la fisierele care le-ar putea avea acest [modul, plugin,addon, thema, landing page]
7. Daca totul ti se pare ok trecem mai departe unde ii spunem sa genereze codul pentru primul fisier din lista data de el. vezi sa pastrezi structura care ti-o da. Am uitat sa specific ca trebuie sa ii spuneti platforma care vreti sa faceti plugin, thema, etc. Daca e un plugin trebuie sa specificati wordpres, versiunea x. In caz ca nu are informatii legat de versiunea actuala, mergeti pe pagina la wordpress si copiati informatiile de la noua versiune.

8. dupa cam 1 -2 daca ai noroc si stii sa te joci cu el, vei avea codul/scriptul/plugin

Acum ramane sa testati ce ati facut.
Daca va da eroare sau sunt probleme pur si simplu copiati si apoi paste pe chat, iar el va ofera rezultatul.

Eu asa am facut addon pentru platforma care ruleaza roforum. Este basic si trebuie sa adaug optiuni insa de moment este pe pauza.

Motivul este ca ar fi prea scump acum atat pentru mine cat si pentru useri. Chiar daca au redus cu 50% pretul la gpt 4 turbo tot este scump, insa pentru o utilizare normala tot ati iesi mai bine decat sa platiti 24 euro pe luna, ati iesi in avataj cu 14 euro lunar.

asisten ai pentru xenforo roforum.png

Cam atat pentru astazi.
Daca aveti intrebari le puteti posta mai jos si daca mai este cineva care vrea sa inceapa un astfel de roadmap puteti deschide un topic unde putem face schimb de experienta.
 
Astazi am descoperit o chestie noua si foarte utila pentru mine.
Cum sa transformi Text in Audio in limba romana unde vorbeste bine si corect.

Aici aveti video cum textul care a fost transformat in audio.

In viziunea mea este gratis desi trebuie sa ai acces la gpt4 si nu e chiar direct. De ce spun ca e gratis?
Pai in comparatie cu alte sisteme de text to audio este ieftin, gratis, chiar daca trebuie sa platesti 24 euro pe luna.

Cum am facut voi explica intr-un tutorial.
Cine doreste poate folosi gpt4 pe bing.com/chat insa nu are aceiasi calitate.

@yepuras cred ca metoda asta ar fi utila pentru tine.
 
Astazi am incercat sa o theme wordpress, timp alocat aproximativ o ora.

Se spune ca blackbox este foarte bun la coding insa din pacate fara rezultate bune.
In final tot gpt 3.5 si 4 este mai bun.

Cum fac?
Prima data scriu ideea, apoi o structurez cu gpt 3.5 si dupa asta cu gpt4 sau in cazul de astazi blackbox incerc sa fac fiecare fisier in parte.

Pentru un coder mediu in cam o ora poate face o thema chiar draguta.

Atasat aveti ce mi=a dat.
 

Atașamente

  • alfy2.zip
    4,4 KB · Vizualizări: 4
Incerc sa fac textul generat de AI cat mai uman pentru a nu fi detectat de google si alte sisteme.

In general folosesc aceasta metoda:

1. cer sa scrie textul in limba romana, dialect moldova sau altul in functie de articol sau text.
2. apoi acest text il traduc cu google translate
3. Gpt la final adauga mereu [În concluzie,] care sterg si lasa doar ce vine dupa, sau editez daca e nevoie.
4. mai adaug stil, tone, combinatie dintre doua nume cunoscute sau mai adaug doua texte si apoi ii spun sa analizeze stilul si sa scrie un articol in acel stil.

Pana acum reusesc sa prin un scor de 95% ca este scris de o persona umana.
Acum depinde si cat de plictisit si cata graba am.
 
Astazi am descoperit o chestie noua si foarte utila pentru mine.
Cum sa transformi Text in Audio in limba romana unde vorbeste bine si corect.

Aici aveti video cum textul care a fost transformat in audio.

In viziunea mea este gratis desi trebuie sa ai acces la gpt4 si nu e chiar direct. De ce spun ca e gratis?
Pai in comparatie cu alte sisteme de text to audio este ieftin, gratis, chiar daca trebuie sa platesti 24 euro pe luna.

Cum am facut voi explica intr-un tutorial.
Cine doreste poate folosi gpt4 pe bing.com/chat insa nu are aceiasi calitate.

@yepuras cred ca metoda asta ar fi utila pentru tine.
Asta ma intereseaza si pe mine foarte mult. Deci cand ai timp, un tutorial e binevenit.

Daca mai e si cum sa faci video cat mai bun de la un text in romana, ar fi genial.

Mie imi place sa scriu, dar nu imi place sa ma filmez. Acum, cu noua tehnologie, incepe sa nu mai devina o problema, cred ca voi putea in curand sa imi fac canal de youtube doar scriind :)

Am mai vazut rezultate text to video, dar nu prea m-a impresionat calitatea. Recunosc, nici nu am aprofundat foarte mult cautarile.
 
Voi face zilele acestea un tutorial cum folosesc eu AI pentru a genera text.
Daca articole sunt scrise in limba romana nu te stresa prea tare, daca pui modificările care am spus mai sus, majoritatea iti vor da 100% uman.
Un alt lucru care fac este sa-i cer ca textul sa fie scris 1 paragraf scurt, urmat de un paragraf lung, apoi un paragraf scurt si daca textul e mai lung sa punw random acest stil.

Text to video in acest moment nu da rezultate bune, in afara de Sora de la openai dar nu e deschis publicului.
 
Azi am incercat sa fac un video dupa ce am spus aici https://www.roforum.net/threads/canal-youtube-ai.10145/page-4 ca voi face,

Faza este ca m-am plictisit plus unul din programe care faceam imaginile m-a oprit pentru ca am utilizat numarul de imagini gratis

Aveti aici video ce a iesit. E ceva asa rapid de o tigara, se poate mult mai bine daca acorzi atentie si timp.


Am uitilizat gpt 3.5 pentru a genera povestea.
Toata discutia o aveti atasata.

Am folosit pentru imagini leonardo si perchance
Pentru a anima imaginile am folosit runwayml.com
Am generat video cu capcut

perchance am folosit pentru ca nu mai puteam pe leonardo. Pe acesta se pot genera si imagini adult super ok.
 

Atașamente

  • demo gpt discutie.pdf
    71,4 KB · Vizualizări: 4
Felicitari pt munca depusa! Foarte utile informatiile.

Oare la ce nivel au ajuns in prezent videoclipurile +18 realizate cu AI ? Ma refer la calitatea lor.

Oare acesta este viitorul industriei XXX ?
 
Pai sunt destule modele si sisteme pe nișa adult care scot conținut de calitate.
Ca sa îți faci o idee, sunt deja modele AI care fac videochat.
 
Azi am incercat sa fac un video dupa ce am spus aici https://www.roforum.net/threads/canal-youtube-ai.10145/page-4 ca voi face,

Faza este ca m-am plictisit plus unul din programe care faceam imaginile m-a oprit pentru ca am utilizat numarul de imagini gratis

Aveti aici video ce a iesit. E ceva asa rapid de o tigara, se poate mult mai bine daca acorzi atentie si timp.


Am uitilizat gpt 3.5 pentru a genera povestea.
Toata discutia o aveti atasata.

Am folosit pentru imagini leonardo si perchance
Pentru a anima imaginile am folosit runwayml.com
Am generat video cu capcut

perchance am folosit pentru ca nu mai puteam pe leonardo. Pe acesta se pot genera si imagini adult super ok.
Pentru mine arata super , asta pentru ca stiu cata munca depui pana ajungi la imaginile care ati trebuie si sa generezi cateva video care sa arate bine.Ce as mai fi facut in locul tau, fara prea multa bataie de cap ,as fi folosit Lalamu studio online care e gratis pentru lips sync si play ht pentru generare voce , in rest arata super , felicitari, pana la urma topicul deschis de mine arata ca se poate face gratis cu AI acum cam orice doresti.
 
Am uitat sa specific ieri pasii care i-am facut pentru acel video.

1. am scris o mica poveste care mi-a venit in minte la gpt 3.5
Cod:
[What is beautiful, heaven, happiness is very boring. This is one of the reasons why some choose and will always choose Hell over Heaven, happiness, beauty.

Life is made of the balance between Evil and Good, beautiful and happy, Heaven and Hell. One without that cannot exist and will not be accepted.]  Make a video script from this text. Video will have 5 minute.

La final vedeti ca am adaugat sa faca un script de 5 minute din acest text.
Dupa cum vedeti este un prompt basic, daca gandeam putin mai mult putea iesi ceva mai bun.
2. Mi-a facut scriptul pentru video si daca vreti sa-l vedeti, am atasat un doc cu toata conversatia mai sus.
3. I-am spus sa imparta acel script pentru video in 10 scene, lucru care l-a facut. poate va intrebati dece ii cer atatea si nu direct. Normal direct este mai rapid insa pentru a intelege povestea ii trebuie context, bine, acum nu va lungiti pentru ca uita apoi.
4. acum i-am spus sa imi genereze un prompt pentru sisteme gen DALLE pentru a creea imaginile.
Cod:
Now for Scene 1: please generate me 3 prompts for DALL-E type AI systems that understand what it's about. It includes all the details that are necessary to generate the image as well as possible, including background details, amounts that make the difference and make it look as realistic as possible.
Am folosit acelasi prompt pentru toate, doar am schimbar numarul la scena. Dupa cum vedeti am cerut 3 prompt adica minim 30 imagini si maxim 120.

5. Am intrat pe leonardo si am generat imaginile. Imaginile se pot genera si cu bing gratis sau daca aveti un GPU bun in calculator cu stable diffusion, daca stii sa faci prompt bun, poti scoate niste imagini incredibile, mai ales ca sunt destule modele LoRa.

Daca le aveti cu photoshop ai, DaVinci Resolve 18 si chiar direct pe telefon unde am vazut llume facand lucruri incredibile doar cu tools oferite de retelele de socializare, poti scoate video incredibile.


Testez si caut o metoda de automatiza pe o platforma unde poti face video cinematic care nu se poate diferi de realitate.

Dece vreau sa automatizez?
Pentru ca sa ma apuc acum sa invat platforma imi va lua foarte mult timp, asa ca ma voi folosi de python si gpt sa fac video, insa mai am de lucru.


pana la urma topicul deschis de mine arata ca se poate face gratis cu AI acum cam orice doresti.
NoRMAL ca se poate doar ca e munca si e nevoie de multa imaginatie.

Plus trebuie sa intelegem ca in acest AI comercial nu poate face un set intreg, trebuie impartit in bucati mici si tu apoi sa le pui cap la cap.
 
am facut acest python code pentru a genera prompt, este basic dar il voi mai customiza daca nu ma plictisesc.
Codul este interactiv.
Cod:
def generate_advanced_prompt():
    """
    Solicită utilizatorului să introducă detalii, apoi generează un prompt detaliat și profesionist
    pentru a fi folosit în generarea de conținut cu AI (GPT-3.5, GPT-4 etc.).
    """
    
    # Solicită detaliile de la utilizator
    idea = input("Care este ideea centrală sau subiectul dorit?: ")
    purpose = input("Ce doriți să creați? (articol, poveste, imagini): ")
    target_audience = input("Cine este audiența țintă? (adulți, copii, specialiști etc.): ")
    content_style = input("Care este stilul de conținut dorit? (informal, narativ, academic etc.): ")
    details = input("Introduceți orice detalii specifice pe care doriți să le evidențiați (teme, personaje, emoții etc.): ")
    
    # Construiește prompt-ul
    prompt = f"Generați un {purpose} despre '{idea}' "
    prompt += f"pentru {target_audience} într-un stil {content_style}. "
    
    if details:
        prompt += f"Focalizați pe următoarele detalii specifice: {details}. "
    
    if purpose.lower() in ["articol", "poveste"]:
        prompt += "Includeti o structură bine definită cu introducere, dezvoltare și concluzie. "
        
    if purpose.lower() == "imagini":
        prompt += "Descrieți vizual și emoțional ceea ce doriți să fie capturat în imagine. "
    
    prompt += "Scopul este de a crea conținut captivant, coerent și valoros pentru audiență."
    
    return prompt

# Generează și afișează prompt-ul
prompt_generat = generate_advanced_prompt()
print("\nPrompt-ul generat pentru AI este:\n")
print(prompt_generat)

Din informatiile oferite acest prompt mi-a generat.

Cod:
Prompt-ul generat pentru AI este:

Generați un poveste plus imagini despre 'video amuzant' pentru adulti într-un stil narativ. Focalizați pe următoarele detalii specifice: tema sa fie amuzanta, personalele sa para realiste si pline de amuzament si pline de emotii.. Scopul este de a crea conținut captivant, coerent și valoros pentru audiență.



Acum uite ce mi-a oferit gpt 3.5 la acest prompt


Cod:
Într-o zi însorită de primăvară, într-un mic oraș plin de culoare și viață, se întâmpla ceva cu totul neașteptat. Grupul de prieteni, compus dintr-o varietate de personaje amuzante și pline de viață, hotărâseră să organizeze o petrecere în cinstea zilei de naștere a lui Dave. Însă, pe lângă toate surprizele pregătite, ceva mai mult decât amuzant avea să se întâmple.

În timp ce petrecerea prindea viață și râsetele se auzeau din toate colțurile, unul dintre prieteni, Tom, veni cu o idee inedită: să filmeze un "video amuzant" pentru adulți, care să cuprindă cele mai haioase momente din petrecere. Cu toții au râs la idee și au început să se gândească la cele mai creative și amuzante scenarii.

Povestea video-ului a început să prindă contur în timp ce fiecare dintre prieteni contribuia cu idei inovatoare. Hannah, fata energică și plină de idei, s-a oferit să fie regizoarea clipului, coordonând toate acțiunile și asigurându-se că totul decurge perfect. Dave, sărbătoritul, și-a asumat rolul principal, fiind dispus să facă orice pentru a face o impresie memorabilă.

În scurt timp, au început filmările, iar atmosfera din jur devenea din ce în ce mai amuzantă. Prietenii au creat scene comice, au improvizat replici savuroase și au făcut tot posibilul să aducă zâmbetul pe fețele celor care urmau să vadă clipul.

De la momentele în care Dave încerca să danseze pe muzică, dar dădea peste vasele cu băuturi, până la scenele în care prietenii încercau să facă cascadorii amuzante, totul a fost capturat pe cameră. Fiecare moment a fost încărcat cu emoție și amuzament, iar prietenia lor se reflecta în fiecare cadru.

Odată ce filmările s-au încheiat, toată lumea a rămas cu amintiri frumoase și cu multe momente de râs. După ce clipul a fost editat și finalizat, au decis să-l posteze online, iar reacțiile nu au întârziat să apară. Prietenii lor, dar și alte persoane din întreaga lume, au fost cucerite de energia pozitivă și umorul contagios al clipului.

Astfel, ce a început ca o simplă petrecere de ziua lui Dave s-a transformat într-o aventură amuzantă și plină de viață, care a adus zâmbetul pe fețele tuturor.


Acum decideti voi daca e ok sau nu.
 
am facut acest python code pentru a genera prompt, este basic dar il voi mai customiza daca nu ma plictisesc.
Codul este interactiv.
Cod:
def generate_advanced_prompt():
    """
    Solicită utilizatorului să introducă detalii, apoi generează un prompt detaliat și profesionist
    pentru a fi folosit în generarea de conținut cu AI (GPT-3.5, GPT-4 etc.).
    """
   
    # Solicită detaliile de la utilizator
    idea = input("Care este ideea centrală sau subiectul dorit?: ")
    purpose = input("Ce doriți să creați? (articol, poveste, imagini): ")
    target_audience = input("Cine este audiența țintă? (adulți, copii, specialiști etc.): ")
    content_style = input("Care este stilul de conținut dorit? (informal, narativ, academic etc.): ")
    details = input("Introduceți orice detalii specifice pe care doriți să le evidențiați (teme, personaje, emoții etc.): ")
   
    # Construiește prompt-ul
    prompt = f"Generați un {purpose} despre '{idea}' "
    prompt += f"pentru {target_audience} într-un stil {content_style}. "
   
    if details:
        prompt += f"Focalizați pe următoarele detalii specifice: {details}. "
   
    if purpose.lower() in ["articol", "poveste"]:
        prompt += "Includeti o structură bine definită cu introducere, dezvoltare și concluzie. "
       
    if purpose.lower() == "imagini":
        prompt += "Descrieți vizual și emoțional ceea ce doriți să fie capturat în imagine. "
   
    prompt += "Scopul este de a crea conținut captivant, coerent și valoros pentru audiență."
   
    return prompt

# Generează și afișează prompt-ul
prompt_generat = generate_advanced_prompt()
print("\nPrompt-ul generat pentru AI este:\n")
print(prompt_generat)

Din informatiile oferite acest prompt mi-a generat.

Cod:
Prompt-ul generat pentru AI este:

Generați un poveste plus imagini despre 'video amuzant' pentru adulti într-un stil narativ. Focalizați pe următoarele detalii specifice: tema sa fie amuzanta, personalele sa para realiste si pline de amuzament si pline de emotii.. Scopul este de a crea conținut captivant, coerent și valoros pentru audiență.



Acum uite ce mi-a oferit gpt 3.5 la acest prompt


Cod:
Într-o zi însorită de primăvară, într-un mic oraș plin de culoare și viață, se întâmpla ceva cu totul neașteptat. Grupul de prieteni, compus dintr-o varietate de personaje amuzante și pline de viață, hotărâseră să organizeze o petrecere în cinstea zilei de naștere a lui Dave. Însă, pe lângă toate surprizele pregătite, ceva mai mult decât amuzant avea să se întâmple.

În timp ce petrecerea prindea viață și râsetele se auzeau din toate colțurile, unul dintre prieteni, Tom, veni cu o idee inedită: să filmeze un "video amuzant" pentru adulți, care să cuprindă cele mai haioase momente din petrecere. Cu toții au râs la idee și au început să se gândească la cele mai creative și amuzante scenarii.

Povestea video-ului a început să prindă contur în timp ce fiecare dintre prieteni contribuia cu idei inovatoare. Hannah, fata energică și plină de idei, s-a oferit să fie regizoarea clipului, coordonând toate acțiunile și asigurându-se că totul decurge perfect. Dave, sărbătoritul, și-a asumat rolul principal, fiind dispus să facă orice pentru a face o impresie memorabilă.

În scurt timp, au început filmările, iar atmosfera din jur devenea din ce în ce mai amuzantă. Prietenii au creat scene comice, au improvizat replici savuroase și au făcut tot posibilul să aducă zâmbetul pe fețele celor care urmau să vadă clipul.

De la momentele în care Dave încerca să danseze pe muzică, dar dădea peste vasele cu băuturi, până la scenele în care prietenii încercau să facă cascadorii amuzante, totul a fost capturat pe cameră. Fiecare moment a fost încărcat cu emoție și amuzament, iar prietenia lor se reflecta în fiecare cadru.

Odată ce filmările s-au încheiat, toată lumea a rămas cu amintiri frumoase și cu multe momente de râs. După ce clipul a fost editat și finalizat, au decis să-l posteze online, iar reacțiile nu au întârziat să apară. Prietenii lor, dar și alte persoane din întreaga lume, au fost cucerite de energia pozitivă și umorul contagios al clipului.

Astfel, ce a început ca o simplă petrecere de ziua lui Dave s-a transformat într-o aventură amuzantă și plină de viață, care a adus zâmbetul pe fețele tuturor.


Acum decideti voi daca e ok sau nu.
Sincer arata bine dar dupa parerea mea aceasta extensie -AIPRM for ChatGPT - are o tona de functii si te scapa de multa munca.
 
Sincer arata bine dar dupa parerea mea aceasta extensie -AIPRM for ChatGPT - are o tona de functii si te scapa de multa munca.
Am spus in alt topic ca nu am încredere in extensii. Nu zic ca nu sunt bune, insa un pericol de securitate.
 
Pentru cine nu a vazut topicul va rog cititi aici Finetune AI LLM model consum mai mic de resurse si instructiuni custom

de cateva zile ma informez cum sa iti faci local propriul LLM din dataset tau si pare promitator.

Sunt opituni online insa marea prolema este ca mai toate sunt legate de openai unde trebuie sa iti pui propriul API, care costa ceva, plus trebuie sa platesti si la serviciul respectiv.

Idea in sine nu e complicata, iti trebuie informatiile pe nisa care o vrei tu, le salvezi si apoi cu ajutorul unor programe iti faci propriul LLM cu propriile instructiuni.

Am uitat sa spun in topicul de mai sus, ca atunci cand faci finetune, poti elimina restrictiile din modelul respectiv, nu toate dar destul sa iti faci treaba.
 
Un lucru important care l-am învățat in ultimele zile, care il stiam dar nu am dat atenție, este ca indiferent ce vrei sa faci, cat este de bun, cat poate ajuta, cel important este distribuția și utilitate, povestea.
Aici îmi aduc aminte de scena din Filarmonica, unde spune: Orice mâna întinsă trebuie sa spuna o poveste.

Cred ca se înțelege ca oricat as vrea sa fac eu totul open source, nu e posible pentru ca implică costuri in bani, timp, etc. Deci in final trebuie sa scot si bani din asta, cred ca e telul la toți acest lucru.

Asa ca trebuie sa găsesc distribuția, pentru a ajunge la cei care trebuie, sunt interesați, sau au nevoie de produsul sau serviciul meu.

In loc sa fac un produs mare pentru o nisa mare, mai bine fac unul mic pentru o nisa concretă, apoi caut un influencer care sta bine pe nisa/categoria respectivă.
Odata ce am identificat acea persoana, voi face produsul sau serviciul in jurul lui, pentru el, ca asa va vinde mai bine si repede.

Odata ce incepe sa intre banii și merge bine, un procent din banii care intra ii aloci la alt serviciu, produs mic.

Repeti pasii pana cand ai deja destul capital sa treci la chestii mai complexe si mai mari, fara sa reinventezi roata.

Pentru mulți acesf exemplu cred ca se înțelege mai bine.

Stiti cei cu site de filme online, unde incear5sa rezolve problema cu prea multe ads.
Asa ca fac un site de filme online cu puține ads sperând ca va avea succes, insa nu se întâmplă, cele cu foarte ads cresc mai repede, produc mai mult, chiar daca după scurt timp dispar.

Adminul la un astfel de site isi concentrează timpul si atenția la ce contează mai mult, trafic cat de mult si mai puțin pe experiența userului.

Cand site nu mai merge, muta absolut tot pe alt domeniu si faci exact același lucru.

Sper că ati înțeles ideea.

Asa ca tot planul meu il voi împărți in categorii, servicii sau produse mici care nu necesita mult timp si resurse pentru a realiza.

Apoi cum am spus mai sus, caut persoane cu audiență mare pentru distribuție.

Dacă aveți sugestii, va rog postați mai jos.
 
Cum am spus mai sus, sunt in căutarea de soluții pentru a implementa un sistem AI pe forum si care să fie gratis, pentru toată lumea.

In acest moment am doua soluții pentru ca chatgpt iese din discuție din cauza costului mare și limitari la API.

Una ar fi propriul server unde sa rulez orice model in special cele libere, necenzurate.
Pentru asta am nevoie de un server cu minim 128gb ram insa recomandat ar fi 256gb ram si minim 12 core CPU.
Costul ar aproximativ 200 euro pe luna pentru inceput.

Dezavantajele sunt, timp cam mare de răspuns de cand sa face o cerere de informații pana răspunde, mai ales daca sunt multi useri care vor utiliza asistentul și posibil curând sa necesite un upgrade la server.

A doua soluție este grog
Usor de implementat, super fast răspuns si ar avea aceste costuri lunar per model.

Llama 2 70B: $2100
Llama 2 7B: $561.90
Mixtral: $972.60
Gemma 7B: $614.70

Nu trebuie utilizate toate ci doar unul.

Indiferent ce as alege voi avea un cost minim de 200 euro pe luna extra.
 
Loading...
Back
Sus