Reviews sau recenzii pe romaneste

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Ce este un Reviews?

Un Reviews este parerea ta despre un produs, serviciu, persoana pe care o scrii online ca altii sa stie daca se merita sau nu.
In romania puterea la Reviews nu este asa mare si putini se obosesc sa scrie o recenzie, chiar daca au fost trasi in teapa. Multi nu inteleg ca prin recenzia lor ajuta si pe altii sa nu ia teapa sau chiar sa-i ajute sa se decida.

Ma uitam la recenziile primite de firma care a organizat concertul anului in romania si de care vorbesc. Daca aceasta firma era in UK, USA, Spain si cam orice alta tara, dupa valul de recenzii negative erau obligati sa isi inchida activitatea sau sa faca un ReBrand.
https://www.facebook.com/ddeast?sk=reviews
La noi nimeni nu da un rahat daca o firma in doar cateva zile ii scade scorul Reviews de la 5 la 1.7 plus sute de recenzii negative.

In acelasi timp recenziile pot fi folosite ca o arma pentru a distruge concurenta. Amm discutat intr-un alt topic cum se fac bani pe extern din scrierea la comanda a unor recenzii pe marile magazine online.

A fost anul acesta un caz in UK unde o tipa avea o afacere cu genti pentru femei. Una bucata baba, a cumparat o geanta care din diferite motive nu i-a placut. Desi cea care i-a vadut geanta s-a oferit sa-i ofera allt produs in schimb care ii place, chiar refund la un moment dat, baba a continuat cu recenziile negative.
Vanzarile au scazut cu 90% de cand baba a inceput cu recenziile negative. Singura solutie pentru a o face sa inceteze a fost sa mearga in justitie.
In USA au fost cazuri unde firme pur si simplu au disparut dupa un esec ca cel din bucuresti la concerul lui Robbie Williams sau cazuri si mai grave cand unele persoane sau sinucis din cauza recenziilor negative.

Majoritatea aveti in wordpress o sectiune FeedBack si as vrea sa stiu cati dintre voi o folositi? Afland parerea celui care te viziteaza, poti interactiona mai usor cu el, poti afla ce isi doresc sa gaseasca pe blog, etc.

Pentru afacerile online, recenzie pe google, sau directoarele de afaceri poate aduce un numar mai mare de clienti.

Poate reusim sa discutam pe aceasta tema.

Exemplu pentru acest topic.

Am lasat o recenzie pe pagina de facebook la organizatori. Am ales o stea si mesajul care il vedeti in poza de mai jos.
Orice poate vedea recenzia mea si nimeni nu stie daca am fost la concert sau nu.
Asta sa vedeti cat de usor este sa distrugi in aceste zile o firma, afacere. Nu spun ca firma in cauza/exemplu nu este vinovata de proasta organizare a concertului.
yB0YjfK.png
 
Loading...
Back
Sus