Recomandare Server VPS

Sebastian

Active Member
Registered
Full Member
Salut.
Ce Server VPS recomandati pentru traficul din Romania?
Caut ceva intre 20 si 40 euro .
Cine credeti ca sunt cei mai ok ? ip dedicat, 1gbs ... procesor si rami ok ...
 
In banii acestia iti poți lua un dedicat.
La ora actuala, cel puțin in opinia mea nu contează locația la server, mai ales daca folosești cloudflare.

Eu aleg mereu configurația care am nevoie plus cel mai bun preț. Niciodată nu m-a interesat locația.

Ar trebui sa spui pentru ce vei folosi, la ce trafic te aștepți in 2-4 luni, etc

In acest fel se pot face recomandări mai apropiate de ce ai nevoie.
 
Folosesc Cyber_fly! de la cyberfolks (fostul mxhost.ro) , este cel mai mare pachet de shared hosting, si am aproximativ 40 site-uri wordpress statice si un magazin online (toate au trafic zilnic de maxim 500 persoane).
Dar cateodata parca site-urile necesita 3-5 secunde sa se incarce, atat pe mobil cat si pe desktop. Pe mobil poate 5-7 secunde.
Magazinul online e woocommerce si evident o multime de plugin-uri. Folosesc wp-rocket premium la toate site-urile, insa totusi scorul e ok pe pagespeed google, dar rata de raspuns la server e mica uneori. Si m-am gandit sa trec la vps.

La inceput ma gandeam la server dedicat, dar nu eram convins.
server dedicat.png
SAU
server 2.png

Deci nu stiu ce sa zic de acel server i7 3770 , nu prezinta incredere.

Eu totusi cred ca un vps gen (vezi imaginea) , e mult mai ok si stabil decat acel i7 3770 .
vps.png
50 euro pe luna sau 18 euro plata pe 2 ani.
 
Nu as recomanda plata pe 2 ani, pentru ca necesitățile tale se vor schimba.
Ai foarte multe site le un shared hosting.
Shop ar trebui sa ruleze pe propriul server ca daca este offline cateva minute sau întârziere la încărcare poți pierde mulți clienți.

Eu tot ti-as recomanda un dedicat pentru cele statice si unul pentru shop.

La onprovider sau online.net găsești oferte bune.
 
Ca idee, am comandat aseara un server vps de proba cu almalinux, l-am configurat , am transferat magazinul online sa vad daca se simte vreo diferenta, si spre mirarea mea, nu e mare diferenta.

cloudify.png
In mobile se incarca in 5+ secunde site-ul. Aveam asteptari la cel mult 3 secunde.
Acuma voi incerca si cu un server dedicat, caut cea mai buna oferta si o sa fac un test cu un server dedicat, maxim 50 euro.
 
Uneori nu tine doar de server, vps, ci de structura la platforma.
Verifica platforma pentru eventuale probleme.
Shop tau pe această configurație ar trebui sa funcționeze super.
 
Toata chestia ca specificatiile de mai sunt, este un server cloud vps. Nu prea inteleg diferenta dintre vps clasic si cloudvps, dar posibil sa fie diferenta si dintre un vps clasic si un cloud vps. Acelasi pret pe un vps clasic primesti de 3 ori mai putine resurse
 
Diferența principală între un Cloud VPS și un HN VPS Classic constă în tehnologia de virtualizare și modul în care sunt gestionate resursele și scalabilitatea. Iată o comparație detaliată:

### Cloud VPS:
1. **Scalabilitate:**
- Resursele (CPU, RAM, stocare) pot fi scalate ușor, de obicei printr-o interfață web, permițând creșterea sau reducerea capacităților serverului în funcție de necesități.
- Poate include opțiuni de auto-scalare, adaptându-se automat la creșteri ale traficului sau ale cerințelor aplicațiilor.

2. **Disponibilitate:**
- Bazat pe o infrastructură distribuită în mai multe centre de date, ceea ce asigură o redundanță mai mare și minimizarea timpilor de nefuncționare (downtime).
- Adesea include opțiuni de backup și restaurare automată.

3. **Flexibilitate:**
- Acces la un ecosistem variat de servicii adiacente (stocare în cloud, baze de date gestionate, servicii de rețea avansate etc.).
- Integrare cu diverse platforme și servicii cloud.

4. **Costuri:**
- De obicei, costurile sunt flexibile și pot fi bazate pe utilizare, plătind doar pentru resursele consumate.

### HN VPS Classic:
1. **Scalabilitate:**
- Scalabilitatea poate fi mai limitată și adesea necesită intervenție manuală pentru a modifica resursele alocate serverului.
- Poate fi nevoie de reconfigurarea sau migrarea serverului pentru a ajusta resursele.

2. **Disponibilitate:**
- Bazat pe o singură instanță de server sau pe un număr limitat de servere, ceea ce poate însemna un risc mai mare de timp de nefuncționare în cazul unei defecțiuni hardware.
- Backup-urile și redundanța pot necesita configurare și gestionare manuală.

3. **Flexibilitate:**
- Opțiuni limitate în ceea ce privește integrarea cu alte servicii și platforme.
- Poate fi mai potrivit pentru aplicații și site-uri web care nu necesită scalabilitate rapidă sau integrări complexe.

4. **Costuri:**
- Costurile sunt adesea fixe, bazate pe planul ales, indiferent de utilizarea efectivă a resurselor.

### Concluzie:
Alegerea între un Cloud VPS și un HN VPS Classic depinde de nevoile specifice ale afacerii sau aplicației tale. Un Cloud VPS oferă mai multă flexibilitate, scalabilitate și redundanță, fiind ideal pentru aplicații dinamice și afaceri în creștere rapidă. În schimb, un HN VPS Classic poate fi suficient și mai economic pentru aplicații mai simple sau site-uri web cu cerințe stabile și predictibile.

Depinde acum si ce vrei sa vinzi, planurile tale de viitor.

Daca vrei sa reduci din costuri se pot utiliza opțiuni gratis sa iti vinzi produsele, fara a fi nevoie sa ai propriul server + shop.
 
Loading...
Back
Sus