PayPal Refund

Sacalul

Well-Known Member
Registered
Banned
Am fost contactat de un cetatean de origine spaniola cu propunerea de a face un parteneriat, in care consta afisarea unor reclame pop pe un site de al meu.
Ne-am inteles la un numar de afisari cu suma de 30 de euro, pe care i-am si primit in contul de paypal.

Intrebarea mea este urmatoarea :
Dupa terminarea afisarilor conform intelegerii, acesta ar putea sa imi dea teapa. Adica dupa ce s-a vazut cu marfa in "caruta" sa dea refund la suma. iar suma sa imi dispara din cont.

Ce inseamna acel R care apare in contul tranzactiei? Pentru ca la alte plati pe care le-am mai primit apare un D.
De asemenea eu daca apas refund Ce se intampla? Banii se duc inapoi?
Plata arata in felul urmator:

Imagine din contul de email.

poza-mail.jpg


Imagine din contul paypal

poza-paypal.jpg
 
Intrebarea mea este urmatoarea :
Dupa terminarea afisarilor conform intelegerii, acesta ar putea sa imi dea teapa. Adica dupa ce s-a vazut cu marfa in "caruta" sa dea refund la suma. iar suma sa imi dispara din cont.
Refund tu poti da nu el
Ce inseamna acel R care apare in contul tranzactiei? Pentru ca la alte plati pe care le-am mai primit apare un D.
Acel ”R” vine de la EUR, euro, cand iti apare ”D” acela vine de la USD
 
El poate CERE refund, nu da. Refund-ul daca nu il accepti e "judecat" de paypal. Va cere fiecaruia o opinie si apoi ia o decizie.
In principiu dupa ce termini de livrat da-i mail/mesaj in care spui ca ti-ai terminat treaba etc eventual sa si confirme..
In cazul in care cere refund poti arata mesaul.
 
Eu daca dau refund de pe acum ce se intampla? Banii ii intra in cont inapoi respectivului?
El mai poate creea vreo disputa?
Va rog sa raspundeti doar cei care au experienta, eventual sa specificati ca este doar o parere. Multumesc anticipat!
 
Eu daca dau refund de pe acum ce se intampla? Banii ii intra in cont inapoi respectivului?
El mai poate creea vreo disputa?
Va rog sa raspundeti doar cei care au experienta, eventual sa specificati ca este doar o parere. Multumesc anticipat!
1. Doar tu poti returna banii in situatia in care nu mai doresti sa-i oferi serviciul pentru care te-a platit
2. Da, el poate cere disputa in situatia in care este nemultumit de serviciile prestate de tine sau cum ai spus tu in prima postare, doreste sa-ti traga teapa.
3. Disputa este "judecata" de PP, fiecare isi exprima parerea iar castig de cauza pot avea ori unul, ori altul.
4. Daca tu esti de buna credinta iar el nu este si doresti sa-i oferi ce ti-a platit, e bine sa te "acoperi" de dovezi (printscreen-uri la reclamele afisate, salvarea conversatiei initiale, etc)
 
Refund = Restituire/Rambursare
Dacă vrei să-i dai banii înapoi, apeşi pe REFUND.
R apare în tranzacţiile cu euro.
D apare în cele cu dolari.
Mă rog, eu aşa ştiu.
 
1. Au fost destule cazuri de gen. De asta e bine sa ai toate discutiile prin e-mail, skype, ca in caz de ceva sa poti face dovada
2. Daca trimiti trafic este bun sa folosesti un sistem de contorizare daca e posibil
3. Tu poti oferi refund, iar el poate cere
4. Daca tu dai refund banii se duc in contul - eu fac asta regulat la clienti care cred ca pot face probleme sau par suspecti. Unii trimit banii cu japca inainte sa te prinda, asa ca le dau refund si scriu motivul in refund.
5. El poate cere refund si daca tu nu accepti paypal va media asta. Daca ai dovezile care arata ca ai executat / trimis ce v-ati inteles, atunci vei castiga.
6. Daca ai indoieli mai bine dai tu refund si scapi de multe dureri de cap
 
1.
6. Daca ai indoieli mai bine dai tu refund si scapi de multe dureri de cap
Am luat decizia de a intrerupe campania tipului chiar daca i-am afisat in jur de 30% din suma totala si nu am nici o pretentie, in sensul sa ii scad din bani. Las eu de la mine ca e mai bine.
Asa ca ii voi trimite banii inapoi, atat cat am primit ( 30 euro ) .
Din ce am inteles eu de la voi trebuie sa dau doar refund la banii primiti, de la butomnul care este afisat in imaginea din contul paypal.
Ar mai fi fost o solutie sa ii trimit eu 30 de euro insa nu cred ca este corect isar sa deschid dispute nu are sens.
Deci voi face cum am precizat mai sus "sa dau doar refund la banii primiti, de la butomnul care este afisat in imaginea din contul paypal" .
Iar dupa aceasta actiune banutii vor intra automat iarasi in contul lui , nemai avand el nici o solutie de a deschide dispute , sa dea refund sau alte variante.
Este adevarat ce am scris mai sus? Este corect ceea ce fac ?, adica ma intereseaza sa ii intre inapoi banutii.
Eu va multumesc la toti care mi-ati dat un raspuns si va rog sa postati daca este cea mai buna solutie de a intrerupe colaborarea cu el.
 
Am luat decizia de a intrerupe campania tipului chiar daca i-am afisat in jur de 30% din suma totala si nu am nici o pretentie, in sensul sa ii scad din bani. Las eu de la mine ca e mai bine.
Asa ca ii voi trimite banii inapoi, atat cat am primit ( 30 euro ) .
Din ce am inteles eu de la voi trebuie sa dau doar refund la banii primiti, de la butomnul care este afisat in imaginea din contul paypal.
Ar mai fi fost o solutie sa ii trimit eu 30 de euro insa nu cred ca este corect isar sa deschid dispute nu are sens.
Deci voi face cum am precizat mai sus "sa dau doar refund la banii primiti, de la butomnul care este afisat in imaginea din contul paypal" .
Iar dupa aceasta actiune banutii vor intra automat iarasi in contul lui , nemai avand el nici o solutie de a deschide dispute , sa dea refund sau alte variante.
Este adevarat ce am scris mai sus? Este corect ceea ce fac ?, adica ma intereseaza sa ii intre inapoi banutii.
Eu va multumesc la toti care mi-ati dat un raspuns si va rog sa postati daca este cea mai buna solutie de a intrerupe colaborarea cu el.
nu fi paranoic, pers ce se ocupa cu chestii de genul castiga banii astia in cateva min, o disputa paypal ar fi pierdere de timp pt ei. continua linistit campania si iti garantez eu ca nu o sa fie nici un fel de probleme.
 
dau doar refund la banii primiti, de la butomnul care este afisat in imaginea din contul paypal
Da atat. Confirmi si nu mai trebuie sa faci nimic.
o disputa paypal ar fi pierdere de timp pt ei.
Depinde cine este si cu ce se ocupa. Online este o intreaga retea de persoane care cer refund la produse sau servicii deaja livrare si se castiga foarte multi bani din asta.
Daca este acea firma de popup sau interstitial sa stii ca trimis oferta si la altii, dar numai doua persoane stiu ca au inceput colaborarea. Nu stiu daca au facut plata.
 
Am impresia ca el ti i-a trimis ca gift si nu putea da refound. Nu sunt 100% sigur dar vad ca la fee e 0 ceea ce inseamna ca e gift.
 
Loading...
Back
Sus