Păreri alegere dedicat

COLBYLICIOUS

Member
Registered
Salut băieți, cred că aceste 2 dedicate de la One Provider chiar sunt la un preț foarte bun. Ce părere aveți? Am o firmă de web design și aș dori să găzduiesc clienții mei pe acest dedicat. Mulțumesc!

xpraJYX.png

eCKWwtg.png

By the way, serverul de Amsterdam (al 3-lea) e disponibil și în Paris, care e mai bun ca locație?

În prezent am un reseller la o firmă din România, dar parcă aș trece la next level. :D
 
Salut băieți, cred că aceste 2 dedicate de la One Provider chiar sunt la un preț foarte bun. Ce părere aveți? Am o firmă de web design și aș dori să găzduiesc clienții mei pe acest dedicat. Mulțumesc!

xpraJYX.png

eCKWwtg.png

By the way, serverul de Amsterdam (al 3-lea) e disponibil și în Paris, care e mai bun ca locație?

În prezent am un reseller la o firmă din România, dar parcă aș trece la next level. :D
Ai grije... Eu am stat ani buni la ei si am pierdut totul din cauza ca a murit cu totul serverul... De 3 ori. Si greseala mea ca nu descarcam backupul
 
Ai grije... Eu am stat ani buni la ei si am pierdut totul din cauza ca a murit cu totul serverul... De 3 ori. Si greseala mea ca nu descarcam backupul
Confirm ce spune si am patit la fel.
Sunt ok serverele pana cade si apoi cei de la suport vor spune ca e vina ta, etc.
Daca ai backup extern, nu vei avea probleme.

Daca vrei sa treci la next level, atunci va trebui sa gandesti pe termn de 6-12 luni.
Ce tip de site au clienti? Sunt statice, sau dinamice, au nevoie de multe task, sau storage, etc.
Crezi ca in 3-6-16 luni numaru tau de clienti va creste?
Fa un calcul, numarul de clienti x pretul care ii taxezi spre exemplu pe an si vesi suma care o ai disponibila acum, apoi imparti la 12 si vezi cat poti da pe un server.

Pe cele de mai sus daca sunt statice cu un langing page, etc, poti pune si 100 de clienti.
 
Confirm ce spune si am patit la fel.
Sunt ok serverele pana cade si apoi cei de la suport vor spune ca e vina ta, etc.
Daca ai backup extern, nu vei avea probleme.

Daca vrei sa treci la next level, atunci va trebui sa gandesti pe termn de 6-12 luni.
Ce tip de site au clienti? Sunt statice, sau dinamice, au nevoie de multe task, sau storage, etc.
Crezi ca in 3-6-16 luni numaru tau de clienti va creste?
Fa un calcul, numarul de clienti x pretul care ii taxezi spre exemplu pe an si vesi suma care o ai disponibila acum, apoi imparti la 12 si vezi cat poti da pe un server.

Pe cele de mai sus daca sunt statice cu un langing page, etc, poti pune si 100 de clienti.
In cea mai mare parte predomina site-urile de prezentare, acum urmeaza sa gazduiesc 2 magazine online si daca tot incepe treaba bine am zis sa 'maresc infrastructura'.
 
Atunci ar fi o idee mai ok sa iau un VPS mai de doamne ajută de pe la Hetzner?
Cand spui vps pentru un magazin online, lasa de dorit sa fiu civilizat in expresie.
Pentru static merge ce ai spus mai sus, insa pentru fiecare magazin trebuie unul separat.
Sunt multe variante si oferte online.

Trebuie sa te gandesti asa:
X ma plateste pe mine sa-i recomand ceva si sa-i fac ca totul sa fie bine, sa functioneze, eu il pun pe un shared, un vps ieftin si cand ii este lumea mai draga cade sau se incarca foarte greu.

Intelegi la ce ma refer?
 
Cand spui vps pentru un magazin online, lasa de dorit sa fiu civilizat in expresie.
Pentru static merge ce ai spus mai sus, insa pentru fiecare magazin trebuie unul separat.
Sunt multe variante si oferte online.

Trebuie sa te gandesti asa:
X ma plateste pe mine sa-i recomand ceva si sa-i fac ca totul sa fie bine, sa functioneze, eu il pun pe un shared, un vps ieftin si cand ii este lumea mai draga cade sau se incarca foarte greu.

Intelegi la ce ma refer?
Am inteles, pai cred ca mai raman pe resellerul respectiv ca e ok, nu ma plang si pentru magazinele respectiva iau un VPS mai potent ca e de la acelasi client.
 
Din experienta mea, o configurare optima pentru un magazin online este:
CPU: putin 4 nuclee si o frecventa de baza de 2.5 GHz
RAM: cel putin 8 GB de RAM pentru a asigura o performanta buna
Storage: cel putin 250 GB de spatiu de stocare SSD
Raid: e bun sa ai Raid 1, asta inseamna ca vei avea 2 hdd de 250gb unde unul va fi in oglinda pentru a putea recupera datele.

Acum iti faci tu calculele.
 
Loading...
Back
Sus