Optimizare viteza site pt incepatori

Alex11b

Staff
Membru personal
Administrative
Registered
Sponsor
Full Member
VIP Club
Multe dintre problemele de viteza se datoreaza si din cauza de la prea multe pulginuri instalate sau a unei teme lente.Primul lucru verificati inca o data si uitati-va c-am care va sunt necesare sau nu.Sunt multe pulginuri chiar nefolositoare care nu isi au rostul.Instalați următorul plugin – > P3 Plugin Profiler Performance si vede-ti c-am care mananca mai multe resurse.Se da start scan si ar trebui sa arate asa.1.jpg apoi vede-ti care este mai lent si mananca mai multe resurse.Repet,eliminati pulginurile nefolositoare sau care nu-si au rostul.Acum ce pulginuri as recomanda eu :W3 total Cache,Wp Smush,WP Optimize,Speed Booster Pack si Remove Query Strings From Static Resources.Instalarea pulginului W3 total Cache -> Click pe activare 2.jpg apoi performanta -> setari generale 3.jpg apoi bifati ce se vede in imagini 4.jpg 5.jpg merge-ti la sus la performanta page cache 6.jpg si bifati ce se vede in imagini7.jpg (la cache ssl doar daca aveti ssl) ->8.jpg salvare -> performanta -> cache browser si se bifeaza 10.jpg se salveaza si gata,urmatorul pulgin Wp Smush este si free si pro.Pro obtimizeaza singur imaginile,free va trebui sa ii da-ti manual cate 50 maxim odata parca.Apoi WP Optimize si se bifeaza ->13.jpg bifati ca in imagine si gata.Acum Speed Booster Pack - > obtiuni generale -> se bifeaza: Load JS from Google Libraries,Remove query strings,Lazy load images to improve speed si Removes extra Font Awesome styles.Ultimul pulgin Remove Query Strings From Static Resources se instaleaza si atat nu trebuie nimic setat.Acum recomandat,mergeti la host,majoritatea hosturilor au obtiunea ”optimize website” -> bifati -> compress all content si da-ti update setting.Acum ce este iar f important este ”Stabilirea unei date de expirare sau a unei vârste maxime în antetele HTTP ”.cum? Merge-ti tot in contul de host click,pe file manager,deschide-ti site-ul,click pe htacces – > Edit -> deschidere si dupa </IfModule> se introduce urmatorul cod :
## EXPIRES CACHING ##
<IfModule mod_expires.c>
ExpiresActive On
ExpiresByType image/jpg “access 1 year”
ExpiresByType image/jpeg “access 1 year”
ExpiresByType image/gif “access 1 year”
ExpiresByType image/png “access 1 year”
ExpiresByType text/css “access 1 month”
ExpiresByType text/html “access 1 month”
ExpiresByType application/pdf “access 1 month”
ExpiresByType text/x-javascript “access 1 month”
ExpiresByType application/x-shockwave-flash “access 1 month”
ExpiresByType image/x-icon “access 1 year”
ExpiresDefault “access 1 month”
</IfModule>
## EXPIRES CACHING ## – > si apoi save . Ar mai fi f multe de spus despre optimizarea vitezei de incarcare dar c-am asta ar fi pentru incepatori. Acum sunt multi pro si contra W3 total Cache,alti folosesc alte pulginuri de cache,optimizarea difera de la om la om.Fiecare are stilul si trucurile lui.Eu c-am asa am marit in mare viteza la c-am toate siteurile.In mare c-am la toate am scos peste 90- 95 % scor,un singur website nu l-am reusit optimiza din pulginuri(o tema foarte grea) si care intra in conflict cu multe din pulginuri si imi anula din functii,si atunci a trebuit sa miscorez tot din tema si css.Astept pareri pro si contra sau complectari.
 
Ultima editare:
Loading...
Back
Sus