Mutare fisiere intre 2 servere dedicate

AnoniMouse

Active Member
Registered
Full Member
Salut!
In prezent am un server dedicat cu capacitatea de stocare de 8 TB. Acum am nevoie de mai mult si as dori sa ma mut pe alt dedicat cu mai mult spatiu. Cum pot copia toate fisierele de pe un server pe altul.
Avand in vedere dimensiunea fisierelor nu pot sa le downloadez local dupa care sa le fac upload.
Care este cea mai sigura metoda sa le transfer?
Multumesc!
 
Cea recomandată de @Vasile+ funcționează si o folosesc si eu.

De reținut ca este pentru mutare fișiere, daca vrei sa muti serverul cu OS cu tot atunci ai nevoie sa faci un snapshoot.

Se mai poate folosi si rsync care e puțin mai fast ca scp.
Vezi ca trebuie sa mentina permisiunile, proprietarul si sa fie recursiv plus timestamp.

Daca nu aduci cu aceste date fișierele, acestea vor fi puse ca root si nu iti vor funcționa si nici modifica.
 
cea mai decenta metoda este scp.
Cod:
scp -r /folderdecopiat user@server2:/foldertinta
* executi pe serverul unde sunt fisierele

Pana sa ajung acolo am intampinat o mica problema. Nu reusesc sa sa pun cele doua HDD-uri in Raid.
Atasez o poza mai jos:
1ro.png
Am rugat supportul de la oneprovider sa mi le puna ei in Raid sa am o singura partie de 12T, dar au zis ca nu ofera acest lucru.
M-am uitat pe tutoriale dar nu-mi dau seama cum sa sterg toate partitiile si sa pun cele doua Hdd in unul singur si sa pot instala "Virtualmin".
Acest server ruleaza Centos 7.

Ps: daca instalez Virtualmin acum am doar 5.5 TB stocare.
 
Daca vrei sa folosesti spatiul de pe cele doua HDD trebuie sa setezi raid zero.
Stiu ca inainte la instalare de sistem iti permitea sa unesti toate hdd .

Vezi daca aceste comenzi te ajuta.
Cod:
lsblk
    2  reboot
    3  lsblk
    4  fdisk /dev/sdb
    5  lsblk
    6  fdisk /dev/sdb
    7  fdisk l
    8  fdisk -l
    9  fdisk /dev/sdb
   10  lsblk
   11  mkfs.ext4 /dev/sdb1
   12  mkdir /ssd
   13  mount /dev/sdb1 /ssd
   14  vi /etc/fstab
   15  reboot
   16  lsblk

Stii ca oneprovider are 100mbps nu?

@Mariuselll cred ca te poate ajuta cu un sfat, din cate stiu a avut aceiasi problema cu ei.
 
Daca vrei sa folosesti spatiul de pe cele doua HDD trebuie sa setezi raid zero.
Stiu ca inainte la instalare de sistem iti permitea sa unesti toate hdd .

Vezi daca aceste comenzi te ajuta.
Cod:
lsblk
    2  reboot
    3  lsblk
    4  fdisk /dev/sdb
    5  lsblk
    6  fdisk /dev/sdb
    7  fdisk l
    8  fdisk -l
    9  fdisk /dev/sdb
   10  lsblk
   11  mkfs.ext4 /dev/sdb1
   12  mkdir /ssd
   13  mount /dev/sdb1 /ssd
   14  vi /etc/fstab
   15  reboot
   16  lsblk

Stii ca oneprovider are 100mbps nu?

@Mariuselll cred ca te poate ajuta cu un sfat, din cate stiu a avut aceiasi problema cu ei.
Le-am cerut refound deoarece nu-mi da voie sa editez nicio partitie. Am vorbit cu ei. Era prea buna oferta sa fie adevarata..
 
Le-am cerut refound deoarece nu-mi da voie sa editez nicio partitie. Am vorbit cu ei. Era prea buna oferta sa fie adevarata..
O luna o sa ii folosesti ca nu ai ce face... Refund nu o sa primesti. Si de faza cu hardu am renuntat la o partitie , imi ajunge una . In rest imi merge bine serverul fata de vechiul.
Dar eu cred ca astia de la oneprovider doar second hand . Sunt buni pe partea de DMCA in rest mai lasa de dorit
 
depinde de server... eu cam toate de le-am avut erau gbit, dar aveau limita la 500mb...
Nu stiu cum ai avut 500 mbps pentru ca mai mult de 250 nu are si asta la alea scumpe.

De la ei am luat acum. Supportul foarte ok, a raspuns in cateva secunde. Mi-au spus ca imi seteaza ei Raid 0.
Le spui cum vrei sa fie partiționare si o va face.
Daca ai doar download poti lua orice server, daca daca faci stream adica rulează video de pe hostul tau trebuie sa cumperi servere de la secțiunea streaming.

Bafta.
 
Nu stiu cum ai avut 500 mbps pentru ca mai mult de 250 nu are si asta la alea scumpe.
daca testezi ca sa vezi cat duce, pe single thread nu o sa ai niciodata rezultatul maxim. insa, daca testezi pe multi thread, sau daca se foloseste banda intern(gen nginx - > multiple users), o sa se foloseasca toata
 
Loading...
Back
Sus