Monetizare SpotiFy ?!

schoolOFdj

Active Member
Registered
Full Member
Face cineva bani cu spotify din play list ? sau cunoaste cineva care are cont coppa(este portalul de plata ,care plateste spotify)


Mai pe inteles, sunt 3 posibilitati de a face bani cu spotify,

1 artist
2. casa discografica
3 platit pentru play list

toate astea se face prin intermediul coppa... dar, dar mereu exista si alta posibilitate


in fine , artistul nu are el timp de asa ceva , asadar se duce la casadiscografica , aici probabil CD are cont coppa , si il angajeaza pe Marcel pentru a posta play list in fiecare zi etc, depinde de contract.Dece nu poate face si Marcel asa ceva ,pentru a incasa un venit mai bun ? Pentru ca nu detine o activitate inregistrata la stat pentru a plati taxe :D
 
De asta sunt interesat si eu.

1. Din ce am văzut trebuie sa te interesezi pe un site din lista lor pentru a înregistra melodia sau ceva de gen, apoi iti faci cont la ei.
Au si cont de afiliat dar nu pentru toate țările.
2. Sare din discuție.
3. Asta cred ca e cea mai profitabila. Daca unii plătesc reclama pe retele sociale pentru a le promova.

Trebuie investigat sa vedem cum facem si noi.
 
dap gta am gasit ieri seara tot ce trebuie facut, Five ways to earn money with music on Spotify mai pe scurt si la subiect, asa functioneaza pe toate platformele de muzica in mare parte ,,exact ca in viata reala .dar la un pret mai mic :) gen ca sa ajungi in spotifiy ajunge doar 16 usd ca artist ,pe urma depinde totul de tine . exista boti de radio free, exista discord, exista yt live radio ,sau promovezi pe platforma ta de filmulete ,etc etc

cand te inregistrezi pe spotify in footer ca artist iti arata si toate siturile de case discografice care lucreaza , ei, cdbaby de exemplu am incercat aseara plateste si in paypal ,la fiecare sfarsit de saptamana daca ai ajuns minimul de plata automat, minimul il setezi tu la ce suma doresti sa fi platit intre 10 usd si 10000 usd, eu aveam la 25 usd setat, am intrat ieri seara sa fac niste teste. am completat toata birocratia etc, si sa scoti o piesa poate fi si de 3 secunde...gen un loop batand din palme etc.
 
Ultima editare:
Loading...
Back
Sus