Lucruri elementare pe care trebuie să le știi atunci cand faci investiții în cryptomonede

Broxbit

Member
Registered
Support Official
Salut tuturor!

Înainte de a investi în crypto trebuie să știi un lucru primordial:

Cryptomonedele se împart în 2 mari categorii:
- Bitcoin și restul cryptomonedelor
Evoluția bitconului diferă radical față de restul cryptomonedelor.

De exemplu atunci cand piața cade și se duc toate la vale bitcoinul va avea o scădere mult mai mică față de restul cryptomonedelor. Acest lucru se întamplă deoarece foarte mulți care sunt prinși în alte cryptomonede se refugiază în bitcoin.
Un alt aspect foarte important este că companiile mari, miliardarii acumulează sume foarte mari de bitcoin și nu se sperie atunci cand bitcoin scade. Ei de regulă atunci cand bitcoin scade foarte mult, ei cumpără.

Și ca să mă fac mai bine înțeles atunci cand bitcoin scade si lumea vinde cineva cumpăra. Intodeauna atunci cand vinzi pe minus de frică să nu pierzi tot CINEVA Cumpăra. Acei cineva sunt oameni care au experiență, oameni care înțeleg cum funcționează si găsesc opurtunitatea să cumpere BTC foarte ieftin.

Printre cei care cumpăra sunt miliardari sau oameni influenți care de cele mai multe ori ei sunt implicati în a produce știri care sa provoace teamă în randul investitorilor.

De regulă atunci cand scăderile sunt foarte mari incat bitcoin scade cu 50% celelalte monede scad de cel puțin 70% iar foarte multe monede scad cu 100%, 300% si unele dintre ele nu isi mai revin niciodată.

Cu toate avantajele pe care le are bicoinul pe celelalte monede poti face mult mai multi bani.

Tocmai de aceea oamenii investesc in alte Crypto mai mici deoarece acestea au volatilități foarte mari iar unele dintre ele pot creste si de 100 ori într-un an.

Deci atunci cand Bitcoin dă startul de revenire... celelalte monede din eșantionul 2 și anume ETH, BNB, cresc mai mult decat BTC.

Iar cele din eșantionul 3 ( Restul Cryptomonedelor ) pot creste și mai mult
decat celelalte iar unele dintre ele pot ajunde la 3-4 ori sau chiar mai mult. Însă trebuie o atenție deosebită la acestea deoarece nu știi care va crește și e indicat să faceți investiții mici astfel încat să-ți poți permite dacă pot spune așa să nui mai reccuperezi niciodată.


Deci daca as investi 1300$ as investi 300$ in bitcoin, 400 $ in ETH si BNB iar 300$ as investi in monede de risk... însa nu chiar așa fără nici o confirmare ca ar avea potențial de crestere astfel încăt sa ies pe plus. Iar ultimii 300 $ i-aș păstra să îi am de rezervă astfel încăt dacă va cădea piața să am lichiditate să cumpăr deoarece e posibil să nu mai am această oportunitate.

Acealea ar putea fi Ripple, TWT, AMP, Shiba Inu, SFM si alte cryptomonede ... însă Foarte mare atentie pentru că sunt sanse ca una din aceste monede să nu isi mai revina la pretul care l-ai cumparat niciodată. Trebuie să-ți si asumi acest lucru.

V-am prezentat mai sus cateva informatii pe care trebuie să le știți astfel încăt să nu investiți așa in orice crypto ce apre pe piața.

Lucrul elementar și primordial care trebuie să-l respecți este să nu vinzi niciodată pe minus.

Din păcate așa cum am spus și mai sus unele monede e posibil să nu își mai revină sau să-și revină foarte greu. Tocmai de acceea v-am spus să nu faceți investiții foarte mari în monedele din esantionul 3.


O altă regulă pe care trebuie să o respecți și care am mai amintit-o este să nu mă aventurez cu toți banii. Să mai rezerv ceva lichiditate astfel încăt dacă pică piața să pot cumpăra ieftin.


De asemenea pe cryptomonedele din esantionul 3
este IMPORTANT să vă marcați profitul...Adică să vinzi atunci cand ești pe profit De regulă ACESTEA vor mai și scădea și e posibil să pierzi trenul.
Dacă nu te induri să vinzi pentru că ai speranța că va crește și mai mult atunci vinde doar un anumit procentaj...

Sunt o multitudine de informații pe care chiar ar trebui să le știi iar cele mai importante le-am prezentat mai sus.

Sunt și alte lucruri foarte importante, iar unele chiar primordiale pe care am să vi le dezvălui căt mai curand împreună cu alte tutoriale esențiale care va vor ajuta sa faceti profit.

Voi veni cu o serie de tutoriale pe mai toate functiile Exchangeului astfel incat sa il utilizați cat mai comod.
Cei care nu sunteți încă îregistrați pe
Exchange o puteți face de pe acest link --->> Exchange Crypto

Vă doresc numai bine!
 
Ultima editare:
Eu la orice investiție recomand daca riscul este mare sa vinzi suma investită.
Adica ai făcut o investiție de 300$ ei a urcat la 500$ acum, dar parca nu ai vrea sa vinzi in speranța ca va urca mai mult (explic mai jos o pățanie personală) , asa ca vinzi de 300 cat ai bagat si restul lasi. In acest fel iti recuperezi investiția si restul e profit.
Acum vei spune ca nu vei scoate același profit daca vinzi si asa este dar e posible sa pierzi tot, adica sa nu recuperezi nici suma investită, asa ca decizia iti aparține.

Acum cativa ani era un coin la care am primit 3500 coin de la admin.

La vremea cand am primit avea o valoare de 0.0001$ si peste cateva luni a fost un boom si a ajuns la peste 1$.
Am văzut ca urca m-am gândit sa mai aștept pentru a face mai mulți bani (de parca 4k$ nu erau ok, mai ales ca erau gratis) si a mai urcat câteva zile.

Apoi a scăzut la o valoare mai mica decat cea inițială si in final a dispărut.
Ii am si acum dar nu valorează nimic.

De atunci am ales sa nu fiu hapsân si sa vad cand imi spune instinctul si am ceva profit.
 
In primul rand trebuie sa-ti faci profilul de risc si apoi sa decizi unde intri. Eu de exemplu nu am btc absolut deloc pentru ca reward e prea mic si daca tot risc ceva $$ atunci am asteptari macar de un x5. Cand cumpar o moneda urmaresc utilitate, nr.de monezi total supply si apy staking dar mai conteaza si factorul emotional si increderea intr-un anumit proiect.

Portofoliul meu e format din :
1. DOT (32.37%) - crestere organica, lucruri faine, comunitate ok.
2. ETH (27.31%) - nu mai are nevoie de introducere
3 ALGO (14.74%) - comunitate ok, lucruri faine - recent au colaborat cu vitalik de la eth..posibil peste cativa ani sa fie next bnb
4. ETC (10.61%) - dupa ce eth trece la pos, ma astept ca toti minerii de gpu sa se mute pe etc. Creste volumul, creste pretul. Ca si fost miner, daca eth nu mai merge minat alternativa cea mai ok ce ofera acelasi hashrate e etc
5. CRO - investii masive in marketing si publicitate. Posibil sa bubuie sau nu...ramane de vazut
6. HT - huobi token, sanse sa creasca pe viitor macar la x2
7. TWT - proiect fain, detinut tot de binance. Daca nu se intampal ceva cu binance, atunci si twt va creste

Ultimele 3 in procent de 14.97%

Lunar bag o suma de bani. Ca si top 1 din portofoliu este dot pentru ca am un apy de 12% pe kraken. La apy-ul actual imi scot investitia in 5 ani presupunand ca pretul nu creste. In rest investesc banii de seminte/bere etc dar se aduna o suma frumusica lunar si la final de an te trezesti cu ditamai suma.

Profilul meu de risc e mediu adica la jumatate. Nici conservator ca sa investesc toti banii in bitcoin sa am un x3 maxim, dar nici riscant sa investesc in shit coins precum cele enumerate mai sus de initiator( AMP, Shiba Inu, SFM) si sa ma astept la 100x. Urmaresc un 10x pe o perioada de 3-5 ani.

Intentionez sa mai investesc in LRC pe viitor iar acolo unde se poate si scade pretul la cele existente sa mai cumpar pentru a scadea "average" price. De ex. la DOT am un average price de $21.46 si intentionez sa mai cumpar zilele astea sa il cobor cat mai mult. Eu personal am incredere in DOT ca va atinge iar ath-ul de anul trecut, daca nu si mai mult in cativa ani

Si cel mai important aspect: INVESTITI DOAR BANII CE II PUTETI PIERDE!
 
Ultima editare:
Loading...
Back
Sus