Load imens

Naruto9

VIP Club
Registered
Full Member
Web Designer
VIP Club
Salutare tuturor,
Intampin o problema si pur si simplu ma dispera ca nu reusesc sa-i dau de cap. Am un dedicat de la online.net cu urmatoarea configuratie:
- procesor 1x Intel® C2350 (Avoton) 2 C / 2T @1.7 Ghz x64, VT-x, AES-NI
- ram 4 GB
- 120 GB SSD
- SWAP setat de mine la 8 GB

I-am instalat sistemul de operare, acesta fiind Ubuntu 14.04 LTS si imediat am instalat sentora. Install clean, fara nici o alta modificare. Am pus site-ul care este wordpress si are undeva la 3k unici pe zi si vreo 6k afisari. A mers foarte bine in primele ore, dupa 24 de ore deja a inceput sa scartaie. Mentionez ca loadul a sarit si la 12, dar a mai scazut pana am facut print!
af10848a4f8348a086d6d7fbaa153804.png

9dd899fe8c574d7989291799df6b45e0.png

2615a63c31a4456588dd2d1df002d8e0.png
43c50325b475470db65a18c025370428.png


Orice sfat e bine venit!
 
Ai verficat log-urile la apache?
 
nu, cum le verific? si ce ar trebui sa gasesc in ele? Ciudat este ca pe alt VPS am instalat fix la fel dar nu am problema aceasta..si loadul e de 0,03
Log-urile la sentora le gasesti in "/var/sentora/logs/domains/", poate ai in wp un plugin neoptimizat sau o tema neoptimizata care atunci cand sunt mai multi useri online iti face load la server.

In logs daca il analizezi bine e posibil sa gasesti erori de php/pluginuri/tema si sa depistezi problema.

Am si eu un server de la ei si nu am avut nicio problema, si am peste 7k de unici pe zi pe el (pe mai multe site-uri, wp, scripturi custom,etc)
Cod:
top - 23:34:40 up 69 days,  6:35,  1 user,  load average: 0.02, 0.11, 0.13
 
Logurile le gasesti in
Cod:
/var/log
pune un tail pe apache si vezi ce ai pe acolo. Dar dupa cum pare, cineva iti face stress testing (multe requests la ceva website).
Deasemenea iti recomand sa citesti urmatoarele linkuri:
- Cum sa vezi logurile live
- Comenzi folositoare VMSTAT si TOP
 
Ultima editare:
1. Pentru un singur site si la traficul care-l are, load este destul de mare.
2. Verifica logurile si e posibil sa gasesti cel putin o parte din probleme daca stii sa le citesti si interpreta.
3. Inscriete aici si instaleaza asta pe server. Foarte bun pentru cine nu stie unde sa se uite sau daca vrei ceva care sa monitorizeze serverul.
4. Incearca aceste doua comenzi pentru elibera ce este in swap.
swapoff -a
swapon -a
5. O alta problema este cand rata de scriere si citire la SSD este la maxim, asta ar trebui sa fie aproape imposibil pentru ca ai SSD si un singur site care in mode normal nu ar trebui sa ceara atata resurse.
./stress --cpu 3 - unde cpu 3 poate fi schimbat cu numarul la fiecare cpu.
6. Am vazut online ca multi au problema asta cu ubuntu chiar si fara nimic instalat.
7. www-data este localhost - adica un script, modul face load mare. Poti verifica sa vezi cine si ce face prin comanda.
strace -p pid - in loc de pid pui numarul acestui in cazu tau 18420 si trebuie sa faci asta pentru fiecare.
strace -p 18420
8. Am mai vazut pe google ca problema poate fi din cauza ca folosesti o versiune veche de php care are vulnerabilitati. Ai tutorial aici pe forum cum poti face upgrade la ultima versiune de php.

De ce nu ai ales centos 7 ca OS si daca vrei sa afli mai multe cauta pe google www-data high cpu usage.
 
1. Pentru un singur site si la traficul care-l are, load este destul de mare.
2. Verifica logurile si e posibil sa gasesti cel putin o parte din probleme daca stii sa le citesti si interpreta.
3. Inscriete aici si instaleaza asta pe server. Foarte bun pentru cine nu stie unde sa se uite sau daca vrei ceva care sa monitorizeze serverul.
4. Incearca aceste doua comenzi pentru elibera ce este in swap.
swapoff -a
swapon -a
5. O alta problema este cand rata de scriere si citire la SSD este la maxim, asta ar trebui sa fie aproape imposibil pentru ca ai SSD si un singur site care in mode normal nu ar trebui sa ceara atata resurse.
./stress --cpu 3 - unde cpu 3 poate fi schimbat cu numarul la fiecare cpu.
6. Am vazut online ca multi au problema asta cu ubuntu chiar si fara nimic instalat.
7. www-data este localhost - adica un script, modul face load mare. Poti verifica sa vezi cine si ce face prin comanda.
strace -p pid - in loc de pid pui numarul acestui in cazu tau 18420 si trebuie sa faci asta pentru fiecare.
strace -p 18420
8. Am mai vazut pe google ca problema poate fi din cauza ca folosesti o versiune veche de php care are vulnerabilitati. Ai tutorial aici pe forum cum poti face upgrade la ultima versiune de php.

De ce nu ai ales centos 7 ca OS si daca vrei sa afli mai multe cauta pe google www-data high cpu usage.
multumesc. Cei de la Online.net nu au disponibil decat versiunea centos 7.2 care personal mi se pare jalnica. Pur si simplu imediat dupa instalare ma pot loga ca root fara a trece prin user si pe deasupra dupa o perioada primesc multe attempt failed login..de ordinul a 50-100k in 24 de ore
 
Eu ma loghez imediat fara probleme pe centos.
Chiar daca nu primesti notificare pe ubuntu asta nu inseamna ca incercarile nu exista. Schimba portul ssh, dezactiveaza notificarea si gata.
Plus se poate face upgrade fara probleme la centos.

1. cat /etc/redhat-release - sa vezi ce versiune ai
2. yum clean all
3. yum update
4. reboot

E bun ca inainte sa faci backup la db, configuratie, etc.
Plus dupa instalare iti spune ca e recomandat sa astepti 60 minute inainte de a te loga. In general nu asteptat atat dar niciodata nu am avut probleme la logare.

As vrea sa vad cand un hater cu scanul lui poate sa imi ghiceasca o parola dde genul:
Cod:
pWCX#JTpE^Vm@b8Z&+/Lz~x2Vu}@mqFcuL%Y]S8$V,At9
b07984a29986447f9ce57e63f426d757.png

 
M-am inscris pe site-ul respectiv, cpu 100% in mare parte a timpului, si ram 50-60% folosit.
Am facut urmatoarele schimbari:
1. am sters toate pluginurie si am asteptat o ora sa vad daca este vre-o schimbare. Din pacate se comporta la fel fara pluginuri deci nu acestea sunt cauza
2. am schimbat tema in cea clasica de la wordpress "Twenty" - dupa o ora la fel, acelasi load imens
3. Am sters tot folderul site-ului, am urcat totul arhivat si am dat unzip din consola. Toate modificarile le-am facut din ssh. Dupa numai 5 minute CPU merge normal, load de doar 0.06.
Bun, dar acum toate filele au userul root deci daca creez un ftp account zadmin_user nu am permisiunea sa modific nimic. Bine, asta nu ar fi o problema, avem consola si ne descurcam. Dar nici wordpressul nu are acum permisiunea de a crea foldere pentru imagine(in folderul uploads).
Am zis sa schimb permisiunile. Am folosit comanda
Cod:
chown -R www-data:www-data /var/sentora/hostdata

Imediat ce s-a schimbat userul loadul a crescut iar la 15-20, deci pur si simplu nu pot intelege cum cand toate filele au userul root merge impecabil dar cand ii pun www-data facr ca toate cele. Dar cel putin am ajuns la concluzia ca e ceva e la apache2.

Acum, aveti idee daca nginx functioneaza pe sentora? Am citit pe cateva forumuri cum ca nu ar merge dar intreb ca poate a incercat cineva si imi poate spune la sigur daca merge sau nu.
 
Acum, aveti idee daca nginx functioneaza pe sentora?
Nu sentora e problema ci wordpress si nu este de acum. Pentru a functiona cu wordpress trebuie sa ai cunostinte avansate de configurare si chiar daca gasesti N tutoriale online, trebuie sa intelegi ce faci acolo.

Cand urci sau instalezi ceva de pe root automat are permisiunea doar de citire si fara editare sau executie. Este load mic pentru ca acel Ceva de pe site nu isi poate face treaba si ridica load la site.

strace -p pid - in loc de pid pui numarul acestui in cazu tau 18420 si trebuie sa faci asta pentru fiecare.
strace -p 18420

Ti-am scris mai sus cum poti afla ce face fiecare proces care ridica load-ul
Citeste aici http://httpd.apache.org/docs/2.0/mod/mod_status.html I solved the problem by installing Apache mod Status
Unii spun ca au rezolvat problema cu acesta.
http://stackoverflow.com/questions/4542320/how-to-solve-high-cpu-load-by-apache-ubuntuec2
 
Nu am putut sa postez eroarea aici, depaseam numarul maxim. Din pacate nu inteleg mai nimic din ele :((
http://pastebin.com/hWuwBwJN
Am testat cu alte teme inclusiv cea default a wordpressului si la fel face, fara pluginuri si cu tema by default aceleasi erori
 
1. dezactiveaza pluginul wp-pagenavi
2. Pe site care ti-am recomandat mergi la procese si alege in functie de cpu si vezi mysql daca consuma mult.
3. login in phpmyadmin cu user root si parola la mysql
4. mergi la analiza si advise si urmeaza pasii de acolo.
5. dezactiveaza modulul statistici din sentora

Acel log este doar de la un PID?
Daca da, iti imaginezi cate resurse are nevoie pentru 10 cereri sau 1000?

Recomandarea mea este sa faci un fresh install cu centos 7 pe 64 bit. Apoi migrarea o faci manual prin ftp si nu din root.

Incearca sa optimizezi thema la site.
 
Da, este ok si iti ofera o imagine rapida la consum. Asa nu mai trebuie sa te loghezi pe fiecare in parte sa vezo cum sta treaba.
 
Pot spune ca am rezolvat problema cu loadul si nu era nici din tema si nici din configuratia serverului. Site-ul se pare ca era atac si erau multe requesturi catre xmlrpc.php. Pentru cei care au probleme asemanatoare incercati sa faceti urmatoarele lucruri:
- adaugati urmatoarele linii in htaccess pentru a bloca xmlrpc.php. Se pare ca exista ceva vulnerabilitate :)
Cod:
# BEGIN protect xmlrpc.php   
<files xmlrpc.php>
order allow,deny
deny from all
</files>
# END protect xmlrpc.php

Noul load la site e acum super mic in conditiile in care sunt peste 100 online pe site :D
d848a8abff8d413ab81f57be86409842.png
 
Bun de stiu.
Stii ca blocand xmlrpc.php plugin ca jetpack nu iti va mai functiona sau alte plugin care au nevoie de asta.
Dar daca nu il folosesti atunci poate fi oprit.
Am discutat despre asta si aici acum ceva vreme.
http://www.roforum.net/threads/wordpress-brute-force-amplification-attack-via-xml-rpc.1331/
da stiu dar site-ul nu foloseste jetpack deci e in regula. De asemena am blocat si /feed ca am vazut la fel accesari cu miile. Pentru a bloca /feed am gasit o varianta destul de ok prin care afisez un mesaj in loc de feed-ul propriu zis. Adaugati asta in function.php al temei
Cod:
/**
* disable feed
*/
function fb_disable_feed() {
    wp_die( __('No feed available,please visit our <a href="'. get_bloginfo('url') .'">homepage</a>!') );
}

add_action('do_feed', 'fb_disable_feed', 1);
add_action('do_feed_rdf', 'fb_disable_feed', 1);
add_action('do_feed_rss', 'fb_disable_feed', 1);
add_action('do_feed_rss2', 'fb_disable_feed', 1);
add_action('do_feed_atom', 'fb_disable_feed', 1);
Acum cand incerci sa accesezi site.com/feed o sa apara mesajul No feed available,please visit our homepage :)
 
Loading...
Back
Sus