Virus Googleadservices Virus

Ovidiu Bokar

It's not a bug, it's a feature!
Administrative
Registered
Full Member
Astazi ma uitam in GA Dashboard si am vazut foarte multe linkuri de la googleadservices.com (aproximativ 10k logs). Din pacate, este un virus care preia control asupra browserului de la utilizator si il redirectioneaza pe alte websiteuri (browser highjacking), deasemenea acest virus se distribuie pe sistemele de operare Windows dar nu numai.

Acest virus poate sa:
- adauge cod malicios in Registry Files
- preia informatiile private despre user
- preia control asupra browserului si sa redirectioneze userii catre alte pagini web sau sa introduca noi virusi in PC
- isi seteaza propriile extensii de browser si search engine.
- face CPU overclock si incetineste PCul.

Sunt cateva moduri de al sterge din PC http://fifo.cc/Dw3mj4Y .

Sper sa va ajute informatiile!
 
Chiar acum a trebuit sa rezolv o problema de gen la cineva in calculator.
La mine singura varianta a fost sa sterg chrome de tot, clean all cache si fisiere cu ccleaner, reboot si apoi reinstall.

Cand persoana respectiva intra pe google chrome, o redirecta la click pe diferite site-uri, in pagina de afisari a rezultatelor erau mai multe reclame si abia dupa ce te saturai sa dai scroll ajungeai la rezultatele din google, dar din pacate nu puteai accesa nici unul ca se deschide altceva.
googleadservices.com
este folosit de google pentru a livra publicitatea prin adsense si dfp.
Cum au reusit hackeri sa hijacker acest domeniu nu imi pot da seama.
Google acum cativa ani a avut probleme mari pe youtube care afisa reclame cu virusi.

La mine rezolvarea a fost asa:
1. dezinstalare chrome si cand va intreaba daca poate sterge preferintele, alegeti DA.
2. clean tot, fisiere si registri cu ccleaner
3. reboot
4. install chrome

Acum totul ar trebui sa fie bine.
 
registry ceva records pentru virus care va trebuii sa le stergi.
In mode normal daca stergi fisierul in cauza, registii devin inactivi si atunci cand verifici cu ccleaner ii vede si ii sterge.
Cel putin asa eu scaat de problema.
 
Loading...
Back
Sus