Google Analytics VS Google Webmaster

dduuttzzuu

Active Member
Registered
Full Member
Am o mare nelamurie cu vizitele pe site.
Este o discrepanta prea mare cu nr de visite pe site:
Ex: In ziua de duminica in webmaster tools am avut circa 7600 de clicuri plus vreo 500 din bing, dar in google analytics imi apar ca pe site am avut 4200 de vizitatori si ca sesiuni 5100. Si asa tot este de o luna.

Stie cineva din ce cauza este diferenta asta foarte mare? Totul a inceput de pe 6 iulie.
 
nu e prima oara cand wmt si analytics nu coincid.
desi as crede mai mult ce spune analytics, as pune si alt counter pe site
 
Sunt doua servicii diferite cu scopuri diferite,
1. Webmaster iti masoara clickurile din google
2. GA masoara utiizatorii pe site/pagina/aplicatie

Ca exemplu:
Cauti siteul/pagina X pe google si dai click pe link (asta merge in Webmaster + keywords), dar cand se incarca pagina GA inregistreaza utilizatorul; ceea ce inseamna ca daca un utilizator a dat click dar pagina se incarca greu, pana ajunge GA sa inregistreze utilizatorul, utilizatorul poate inchide tabul/pagina.

Daca mai vrei inca un counter poti folosii Next Analytics dar va trebuii sa consideri faptul ca modul in care inregistreaza GA este foarte diferit si va fii diferenta de numere.
 
Ultima editare:
Asta e una din explicații.
Alta este ca userul din Google a ajuns la tine si in 2 secunde a ieșit pentru ca nu era ceea ce cauta sau alt motiv.
Asta face ca GA sa nu contorizeze vizita.
Din cate stii userul trebuie sa stea minim 15 secunde pe site pentru a fi contorizat , mai ales daca e in footer codul.
 
Da asta stiu si eu, numai ca mi se pare prea mare diferenta fix asa dintr-o data. Pana pe 6 tot a fost bine dupa totul a luat in jos, plus de atunci mi-au scazut si vizitele. Probleme de incarcare nu are, stau la peste 80 pe mobil si 99 la desktop Page Speed.
 
Timpul mentionat e un mit, GA inregistreaza utilizatorii in momentul in care ai deschis o pagina (poti verifica network si o sa vezi ca isi trimite datele), orice utilizator care deschide o pagina, are o sesiune de 30 min in care ii se inregistreaza detaliile si se considera "acelasi utilizator", dar sesiunea poate fii modificata.

@dduuttzzuu cum stai cu web vitals ? CLS, FID, LCP ? Astea au un factor destul de important.
 
Loading...
Back
Sus