Domeniu si cont blocat!

Ozzy

Member
Registered
Full Member
Salut, am cumparat un domeniu de la o firma din India, totul bun si frumos pana cand cineva mi-a aflat contul de mail de pe care facusem contul la firma respectiva si imi schimba totul la cont, eu am trimis mail la randul meu si am spus ceea ce mi s-a intamplat, etc... Acestia mi-au cerut o dovada ca eu detin site-ul, si le-am spus ca le pot oferii poze la plata domeniului (am pe paypal tranzactia, pe mail o am) dar acestia insista sa le dau buletinul. Problema este ca l-am cumparat pe numele unui prieten si acesta nu doreste sa imi dea o poza cu buletinul sau. Ce pot face in cazut de fata? Precizez ca este un site destul de mare, adica era...
 
Un acord/procura/ceva din partea prietenului?
Oarecum am avut si nu am avut acordul acestuia, el stia doar ca am nevoie sa cumpar un domeniu, iar firma respectiva avea oferta per cont, si i-am spus daca-i pot folosi numele. Acuma el cand a aflat pe ce nisa e domeniul...nu mai doreste sa ma ajute, insa eu vreau sa-l recuperez si sa-l trec pe numele meu.
 
Cand ai cumparat domeniul s-a facut o tranzactie intre vanzator si prietenul tau, ca si cumparator, right?
Urmeaza sa faci acum o tranzactie intre prieten, ca si vanzator si tine, ca si cumparator.
Aberez?
 
Nu cred ca ai intele bine care este problema mea, eu am inregistrat un domeniu de la firma X pe numele unui prieten iar cei de la firma imi cer buletinul prietenului pentru a-mi debloca domeniul si contul!
 
Nu cred ca ai intele bine care este problema mea, eu am inregistrat un domeniu de la firma X pe numele unui prieten iar cei de la firma imi cer buletinul prietenului pentru a-mi debloca domeniul si contul!
explică-i situația sau spune-i că dacă nu faci verificările necasare o să aibă probleme cu poliția etc etc. Îi spui să-ți dea poză după buletin și după ce rezolvi ”îl vei șterge” sau ceva de genul și astfel el scapă. Acum fiecare persoană reacționează diferit dar e totuși o soluție de luat în calcul!
 
Nu stiu pasii/procedura care se urmeaza cand se instraineaza un domeniu, recunosc.
Eu iti sugeram sa iei acum domeniul de la prieten si sa-l inregistrezi pe numele tau, le dai buletinul tau si gata. Nu e posibil?
 
Nu stiu pasii/procedura care se urmeaza cand se instraineaza un domeniu, recunosc.
Eu iti sugeram sa iei acum domeniul de la prieten si sa-l inregistrezi pe numele tau, le dai buletinul tau si gata. Nu e posibil?
Asta doresc sa fac, le-am dat buletinul meu(poza), dar ei il doresc si pe cel al prietenului.
explică-i situația sau spune-i că dacă nu faci verificările necasare o să aibă probleme cu poliția etc etc. Îi spui să-ți dea poză după buletin și după ce rezolvi ”îl vei șterge” sau ceva de genul și astfel el scapă. Acum fiecare persoană reacționează diferit dar e totuși o soluție de luat în calcul!
Este foarte fricos, am incercat sa-i spun adevarul...Nu merge, n-am decat sa incerc alte metode mai neortodoxe pentru a pune mana pe o poza cu buletinul lui.
 
Este foarte fricos, am incercat sa-i spun adevarul...Nu merge, n-am decat sa incerc alte metode mai neortodoxe pentru a pune mana pe o poza cu buletinul lui.
Îi spui că ai făcut ceva ilegal și domeniul fiind pe numele lui, el o să aibă probleme și că o să umble mult prin tribunale până să arunce vian pe tine. Iar tu doar ai nevoie de poza de buletin ca să-l schimbi pe numele tău(ca el să scape). La partea cu tribunale poți exagera nițel...așa de frică o să accepte crezând că scapă

PS: Nu luați de bune sfaturile mele. Nu recomand astfel de practici
 
Bun, dar ca sa ajungi ca acel domeniu sa fie inregistrat pe numele tau, ce ar trebui sa faci?
Intrebarea mea nu e retorica, astept raspuns la ea.
Daca le dai acum buletinul prietenului, domeniul nu ramane pe numele lui?
 
Îi spui că ai făcut ceva ilegal și domeniul fiind pe numele lui, el o să aibă probleme și că o să umble mult prin tribunale până să arunce vian pe tine. Iar tu doar ai nevoie de poza de buletin ca să-l schimbi pe numele tău(ca el să scape). La partea cu tribunale poți exagera nițel...așa de frică o să accepte crezând că scapă

PS: Nu luați de bune sfaturile mele. Nu recomand astfel de practici
Am o minte mult mai bolnava decat a ta, daca pot spune asa. Eu ma gandeam sa maduc la el cu doua pliculete de nes, sa-l trimit sa le faca si intre timp eu sa-i fac poza la buletin, pare mai simplu, nu?

@Cornelia daca le dau poza cu buletinul amicului acesta ramane pe numele lui, dar in acel moment eu am dovada ca il detin si pot cere sa-l mute pe alt nume, pe numele meu!
 
La schimbarea titularului unui domeniu nu se incheie un act ceva? Un acord intre vanzator si cumparator, fie el exprimat printr-un schimb de emailuri?
 
La schimbarea titularului unui domeniu nu se incheie un act ceva? Un acord intre vanzator si cumparator, fie el exprimat printr-un schimb de emailuri?
Ceea ce mi-au spus cei de la firma a fost faptul ca daca pot dovedi ca eu sunt proprietarul pot sa fac schimbarile fara sa mai cer permisiunea cuiva.
 
Si daca le dai copia buletinului prietenului, asta se considera o dovada ca esti proprietar??????
Daca da, am impresia ca a murit logica.
 
Spune-i prietenului tau ca poate acoperii cifre din CNP si seria si numarul buletinului. Ii spui doar ca ai nevoie de un act de identitate care sa ateste numele lui.
 
Ai zis ca plata ai facut-o prin paypal. La o asemenea plata nu apare cine e titularul contului? Eu nu detin, si nu stiu.
 
Este vorba de bigrock.com si respectivul user adica @Ozzy a recuperat domeniul si am dat ticket si i-am dat ticket la bigrock sa blocheze. :))

filme-online2016.biz mai precis
 
Loading...
Back
Sus