Tutorial Cum sa gasesti domenii romanesti expirate

Shtrumphu

SEO Expert
Registered
Full Member
Freelancer
SEO Expert
Descopera cum sa gasesti domenii romanesti expirate, sau si alte domenii internationale, si cum sa verifici daca merita sa le inregistrezi. Poti folosi domeniile expirate pentru a incerca sa le transferi autoritate/PageRank-ul catre alte site-uri, sa construiesti noi site-uri sau sa incerci sa readuci un site vechi la viata. Nu pot garanta 100% rezultate, pot doar sa va arat cum folosesc eu de obicei domeniile expirate. De asemenea, nu pot garanta ca domeniile sunt atat de bune precum par.

Pana acum am inregistrat circa 10 domenii, din care circa jumatate am reusit sa le urc, sa obtin vizitatori. Costurile pana la urma nu sunt atat de mari, deci se poate incerca, de obicei le inregistrez la 1and1 datorita promotiilor, poti obtine un domeniu decent la 99 de centi.
Pe cel mai bun domeniu gasit am folosit continut divers fata de cel anterior, si intr-o limba diferita. La inceput nu parea atat de bun, avand in vedere ca mai avea doar 2-3 backlink-uri active. Trafic:
Statistici+site+%E2%80%B9+BuyXpress+%E2%80%94+WordPress.jpg

Inca un domeniu gasit recent, am urcat cateva postari, am incercat sa reconstruiesc vechiul continut, am pastrat nisa si categoriile/meniul. In general primeste vizite pe un cuvant cheie lung(3 cuvinte) si e domeniu EMD, a ajuns la 100 vizite/zi:
Statistici+site+%E2%80%B9.jpg

Ok, destul cu bragging, va prezint 2 videoclipuri. In primul am cautat un domeniu, puteti vedea ce unelte/site-uri am folosit pentru a-l verifica. S-a dovedit a nu fi asa bun, din cauza redirect-ului, deci probabil are PR fals:
In al doilea in schimb, puteti vedea cum gasiti domenii cu nume romanesti, am gasit un domeniu care ar putea fi bun, doar ca exemplu.
Recapituland, cautati domenii expirate cu o denumire cat de cat ok, folositi site-uri de verificare backlink-uri si autoritate, folositi webarchive pentru a vedea daca a existat un site, daca a fost folosit vreun redirect 301, si pentru a vedea ce categorii avea, dupa care verificam PageRank nu doar la homepage, ci si la categorii sau pagina de contact. In cazul domeniilor bune, de obicei si categoriile sau paginile au Pagerank, pe care le putem reconstrui si "refolosi". Puteti folosi si Google pentru a vedea alte backlink-uri, eventual conturi social media daca exista, cu atat mai bine.
 
1. foarte frumos si interesant.
2. ce program folosesti pentru recorder
3. trebuia sa lasi link catre site-ul folosit in video
4. trebuie sa anunt ca poate provoca dependenta. vorbesc din experienta. Acum 2 ani am cuparat cateva sute de domenii intr-o singura noapte. :D
 
Am folosit Camtasia pentru screen recording. Majoritatea site-urilor se vad in video, oricum este vorba despre expireddomains.net unde inregistrarea este gratis, recomand sa va obisnuiti cu filtre si alte optiuni. Singurul dezavantaj este ca nu poti gasi domenii .ro. In rest, este bine sa compari domeniul cu mai multe site-uri, precum ahrefs.com moz.com mai exact open site explorer, explorer.cognitiveseo.com si care mai cunoasteti folositi cache Google sau web.archive.org pentru a vedea ce a fost inainte pe site.
Eu unul incerc sa nu exagerez, stiu ca oricum nu o sa am timp de toate, deci cumpar putine.
 
Eu merg pe ideea urmatoare. Daca un domeniu imi aduce macar 1 euro peste suma care am dat pe el intr-un an, atunci e bine.
Mai ales daca esti atent si prinzi un domeniu bun, il poti vinde vinde de cel putin 3 ori mai mult.
Asa ca profit, profit profit
 
Eu caut domenii expirate cu multe backlinkuri (de preferat ar fi sa fie pe aceeasi nisa cu site-ul meu) si apoi le dau redirect spre un site sau o pagina a site-ului, ies mult mai ieftin decat sa cumpar linkuri pentru site-ul respectiv si da si rezultate.
 
La mine cel mai bine merge pe nisa adult.
Cumpar un domeniu cu nume bun, verific sa aiba ceva backlink, plus ce a fost inainte pe el. Apoi pun un white label si il las un an de zile. La sfarsit trag linie si vad ce cum sta treaba.

Chiar si cu plugrush care acum imi da un cpm de mizerie to as putea scoate dublu fata de cat am platit pe domeniu.
 
A gasit cineva, pana astazi, vreo modalitate sa gasesti siteuri .ro expirate? Daca da, chiar as fi curios cum se poate face acest lucru.
 
Instalezi o extensie de Chrome care sa iti arate link-uri 404 de pe o pagina(Check my links), apoi mergi si navighezi diferite directoare pana gasesti ce trebuie.
 
Loading...
Back
Sus