Cum sa faci banii din online ... o suma ce te poate ametii ( Povestea mea )

Cosmin

Member
Registered
Acces Redus
In mod normal am o alta denumire de user si cel de Apocalips - La modul pentru ca pe acolo pe unde am trecut sa declansat apocalipsa....
Numele meu este Cosmin --- Am sosit pe aici din prietenie si respect fata de Alex si sper ca povestea mea sa ajute...
In urma cu 11 ani ... aveam un calculator 256 ram si un procesor amd.... luat de mama mea in rate ... nu avea o situatie foarte buna...
Nu am fost foarte atras de jocuri... ci doar de a pierde vremea ... am ajuns la varsta de 17-18 ani ... deja scoala nu mi-a placut ... am renuntat la ea ( oricum si cat am stat in scoala nu prea mi-am batut capul cu ea ) Am incercat sa ma angajez sa lucrez sa fiu folositor ... nu sa lipit de mine ...
Si am inceput sa cutreier pamantul ... la vremea respectiva abea aparuse pe piata numerele cu suprataxa liniile erotice ... ... Stand la un prieten ... ( lucra la un atelier de mobila ) - ( Probabil rade de se prapadeste acum ) ... cu tigarii la bucata si ceai la plic... cum putem face banii fara sa avem banii? mi-am stors creierii o scurta perioada de timp si am gasit... Cu ajutorul parintilor mi-am infiintat un PFA ( La vremea respectiva costa undeva la 2 milioane si un pic )
Am facut un pfa si am mers batand la usa la diverse firme... nimeni nu ma luat in seama pana mi-am luat inima in dintii si am mers la cel mai mare furnizor la vremea respectiva... ****** Si ma acceptat in schimbul unor comisioane ... eu incasam 1 euro ei luau 30% si eu restul ce trebuia sa impart cu clientul.... ( Acum problema mare site-ul ) am gasit prin prietenii un tip priceput in joomla , mi-a facut un site de doamne ajuta dar a fost perfect la vremea respectiva si am inceput activitatea... ( domnii de la companie au fost amabili si nu plateam taxe de instalare numerelor cu suprataxa ) Am inceput sa pun anunturi pe internet cu ce serviciu ofer ... pentru ca nu aveam banii de reclama, nici un client... am activat 2 linii de lini erotice si le-am trecut la matrimoniale... INCA imi aduc aminte cu mandrie in seara de revelion am incasat cifra totala 200 de euro ... profit meu 110 euro , profit meu curat ... woaaaa , si am inceput sa postez , sa repostez am bombardat internetul cu titulaturi ... suna-ma sunt inflacarata :)) , ulterior cu primii banii am inceput sa bag banii in reclama si am inceput sa detin clienti din domeniul, tarot , erotic , site-uri de download , ziare ( pentru plata la abonament ) , site-uri de anunturi pentru credite... si m-am trezit un mucos de 18 ani ... urca pe culmiile vietii ... cu banii ce-i drept mi-am renovat o mica casuta ce o aveam... ulterior mi-am vandut micuta firma ( cu aproximativ 40 de clienti ) catre procesatorul ce ma ajutat. Si ca orice pustii prost ... am cheltuit toti banii pe fel si fel de prostii si m-am intors oarecum de unde am plecat...
Ulterior experientei in lumea numerelor cu suprataxa incepusem sa invat mai multe si acumulasem o baza de date de e-mail de prin diverse locuri ... fara prea multi banii in buzunar ce fac...
Mi-am luat inima in dinti si am contactat cateva firme de videochat ... surpriza ceea mai mare la vremea respectiva si in prezent mi-a raspuns mi-au oferit 3000 de dollari sa dau news in ea... zis si facut ... si m-au platit prin epassporte... ( am luat banii dupa 4 luni ) in tot acest timp acumulasem datorii si am ajuns aproape de unde plecasem.... Am SPUS GATA ma apuc sa strang banii si sa imi ridic standardele ...
Am intrat in fel si fel de domenii ... unul mai prost ca altul.... intra moda cupoanele GOOGLE ADWORDS... suuuperb - reusesc sa obtin o metoda de cupoane ... si incep sa le vand ... in 2 luni ajunsesem sa vand cupoane adwords la peste 100 de magazine si site-uri din Romania. Hop dupa o perioada scurta google suspenda folosirea cupoanelor catre acelasi url ... 1 cupon 1 site .... Nasol ... Reusisem sa strang o suma impresionanta in lei ... Si am evoluat avand un portofoliu bine stabilit , am inceput sa inscriu magazine in directoare web , sa le ofer mici modificarii de design ( aveam ajutor ) si usor usor am pus banut peste banut ... si in a fi tare zgarcit la buzunar....
O perioada de liniste de cateva luni ( erau si cupoane de facebook doar ca nu erau la mare cautare si nici acum nu sunt ) M-am apucat sa vand like-uri luam de la x persoana cu un pret vindeam cu y pana am reusit sa cumpar cateva pagini de facebook ... Ajunsesem la momentul in care puteam livra si 50k pe zi like-uri ( Alex banuiesc ca poate confirma :p ) Am inceput sa vand pachete a 50 lei/1000 like-uri incepand cu pachete de 1k , 10k , 100k si chiar comanda de 1 milion de like-uri impartita pe 4 pagini ( Nu cred ca este ok sa imprastii portofoliul pe aici ... dar va promit ca daca se va permite voi scrie cateva nume sonore )
Si au sosit banii , am inceput sa cumpar tot ce am prins site-uri de filme online , magazine virtuale , aplicatii , inclusiv lucruri in viata reala .. cu cat eram mai raspandit cu atat mai multi banuti veneau. Ulterior cu anul 2013 DECEMBRIE a sosit si ziua in care facebook si-a inchis usile ... reach-ul a ajuns la pamant... si nimeni nu mai era interesat pentru ca like-urile nu mai generau vizite/vanzari... era suficient pe o pagina de 100k sa adun 30k trafic cu ochii inchisi
Ulterior dintr-o intamplare am inceput sa vand trafic organic catre orice tip de site... la preturi rezonabile ... extrem de rezonabile.... ceea ce fac si astazi pe langa multe altele.
In prezent ... mai vand doar trafic , uneori like-uri doar ce-i ce le doresc de portofoliu ... detin singura firma de hosting ce ofera absolut orice gratuit ( aproape absolut orice ... de luni spre exemplu voi oferii servere c.s samp metin gratuit ) - Lucrez la un portal exchange bitcoin , 185 site-uri active , + un proiect despre care va voi vorbii in curand.
Si categoric am o lista neagra cu webmasteri , etc... ce ar fi bine sa fugiti decat sa lucrati cu ei - O sa rog sa se permita un astfel de thread
Concluzia: DA SE POATE CASTIGA O AVERE DIN ONLINE - Renunta la jocuri si de vei vrea o sa reusesti
Sa imi scuzati gramatica... dar sunt un tip fara scoala ce da a reusit sa traiasca din online ... si online a fost singura sursa mea de venit pana in prezent si cu siguranta va mai fii - ( Nu stiu daca este ok sa specific sumele castigate... dar stiu ca se pot dovedii si sunt persoane pe aici ce imi pot sustine povestea )
 
Frumoasa poveste.
Ar fi interesant sa ne spui mai multe despre ce faci acum.
 
In momentul de fata , cateva magazine virtuale , de electrocasnice , electronice , bijuterii , firma de hosting , haine , bijuterii hand-made , vanzare de trafic , si din reclamele de pe comunitatea mea de website-uri.
Provider de numere cu suprataxa era la vremea respectiva, simplus.ro ( Dupa parerea mea inca sunt cei mai buni ) - Pe domeniul suprataxa ... am fost primul ce a inventat metoda la 40 de posturi locale din Romania pentru a trimite sms cu anuntul de publicat in rubrica anunturi, pe domeniul de download fisierulmeu.ro eu le-am furnizat ideea de cont cu plata prin sms ( in vremea respectiva aveau aproximativ 100k ) - Baza de date de e-mail este vorba de awempire.com ( livejasmin ) - pentru like-uri eram principalul furnizor pentru majoritatea celor ce vindeau like-uri pe tot online-ul romanesc peste 90% ( nu este ok sa trec cine a primit like-uri sau primeste trafic in acest moment )
 
Salut
Frumoasa povestea si continua tot asa. Surprinzator ca sunt tineri care-si vad telul si il urmeaza, la fel cum sunt mult mai multi tineri care nu vad oportunitatile.
M-ar ajuta un schimb de experienta pe ceea ce inseamna nisa electrocasnice daca esti de acord.
Cu stima
 
Bravo Cosmin. Dar..ne cunoastem? Pe vremea aceea vindeam si eu likeuri....ca si acum....ne-am intersectat vreodata..sunt tare curios...eram pe seopedia si arena...
 
Loading...
Back
Sus