Cum sa beneficiez de avantajele unui domeniu vechi

Marcous

Active Member
Registered
Full Member
Daca am inregistrat un domeniu .ro care pe parcursul celor cativa ani cand a apartinut fostului proprietar, a adunat mai multe linkuri externe de pe alte site-uri, cum pot face ca sa beneficiez si eu de pe urma "trecutului" sau?

Ori se reseteaza totul de la zero?

Majoritatea linkurilor sunt catre domeniul de baza, de exemplu numedomeniu.ro ..
 
Depinde de calitatea la backlink. Daca sunt bune, de calitate atunci se merita sa incepi ceva, insa din cate spui nu prea pare a fi ok.
Apoi vezi pe ce keyword sunt facute acele backlink.
 
Pai hai sa luam asa pentru a intelege.

Tu intri pe roforum, iti place un topic si pentru ca este super tare dai un share sau chiar faci un articol la tine pe site unde pui link catre topic nu? Doar nu ai scrie despre acel topic si pui lnk catre homepage?

Daca procentul de backlink sunt pe homepage, atunci treaba e suspecta, cumparate, facute prin spam sau alte metode.
Cum am spus sa verifici si keyword pe care sunt facute, metoda, etc.
Cateva baclinkuri vin de pe site-uri bunicele..
Cam ce procent din toate sunt ''bunicele''?

Daca l-ai cumparat deja, atunci incearca sa faci ceva, daca nu e cumparat, atunci mai analizeaza.
 
Daca am inregistrat un domeniu .ro care pe parcursul celor cativa ani cand a apartinut fostului proprietar, a adunat mai multe linkuri externe de pe alte site-uri, cum pot face ca sa beneficiez si eu de pe urma "trecutului" sau?

Ori se reseteaza totul de la zero?

Majoritatea linkurilor sunt catre domeniul de baza, de exemplu numedomeniu.ro ..
Pui site-ul pe el, il adaugi in WMT si apoi incepi si dai disallow la linkurile de calitate indoielnica si pastrezi doar ce crezi ca e bun. Partea naspa la domeniile folosite e sa nu aiba penalizare ca o scoti foarte greu si de multe ori e mai rentabil sa incepi cu alt domeniu
 
Stii care e faza cu domeniile expirate de ceva timp, ca sa poti profita de toata puterea stransa in timp a domeniului respectiv trebuie sa il preiei inainte de a fi droped, adica sa il iei de la proprietar inainte de a expira. De cele mai multe ori daca domeniul e deja droped e posibil sa nu primesti prea mult juice din partea lui. Acu cativa ani era diferit, de asta si mergea bine cu domeniile expirate si dat 301 redirect la ele pe money site-uri. Dar un domeniu expirat cu vechime 2-3 ani plus, clean la backlinks, intotdeauna e mai bun ca unul nou, asta daca reconstruiesti vechiul site.
 
Loading...
Back
Sus