Tutorial Cum poti reduce consumul de trafic si resurse pe site-ul tau

Recomand deocamdata instalarea jetpack, logarea in contul de jetpack, dezactivarea la toate pluginurile active (cu instalarea si activarea la jetpack sunt instalate vreo 12 pluginuri ce ingreuneaza site) si Activarea DOAR la photon. Cum il activati, aveti cdn gratis, fara sa faceti nimic.Credeam ca va dura mult sa imi mute sau nu va merge, paranoia, etc dar dupa 5 minute am inspectat pozele de pe site si deja treceau prin serverele lor.Credeam ca la atatea poze, va dura, dar absolut toate pozele sunt trecute prin cdn lor.
Totul cu un singur click pe activate photon si gata. Pana una alta sa vedem ce zic resursele in zilele urmatoare.
 
Activarea DOAR la photon
Din pacate trebuie sa te contrazic si nu prea ai inteles ideea la topic.
Modulul photon din jetpack nu functioneaza pe orice tema si uneori afiseaza eroare sau imaginea dispare.
sa recomanzi dezactivarea tuturor modulelor de la jetpack este o prostie sa zic asa, cand sunt multe module care sunt necesare si iti ajuta blogul. Nu stau sa scriu despre fiecare in parte.

Reducerea consumului de resurse la un site nu se refera doar la mutarea unor poze sau activarea photon.
 
Ma referisem pentru cei ce instaleaza jetpack ptr prima data, doar pentru photon. Cei care folosesc deja jetpack stiu ce au de facut.
Ca orice script da exista o sansa sa nu mearga pe site-ul vostru. Credeam ca e implicit lucrul asta. La mine merge perfect si ma declar multumit. Nu cred ca cineva face modificari la site, fara un backup.

Stiu ca nu te referi ca photon gata elibereaza complet resursele, dar tu ai creat topicul si ai scris ""Cum poti reduce consumul de trafic si resurse pe site-ul tau, in 3 pasi". Cu photon, daca functioneaza cum ar trebui, am redus nu? Deci e un pas inainte.
 
Mesaj primit acum 3 minute de la host care imi fiecare zi imi limita resursele si ma anunta ca mananc mai mult decat am platit:
Deci eu cred ca tot ce am facut a avut un rezultat mare pentru mine!

Buna ziua,
Din cate putem observa, resursele folosite de contul dvs. au scazut considerabil si totul pare sa fie in regula.
Suport Tehnic
 
Mesaj primit acum 3 minute de la host care imi fiecare zi imi limita resursele si ma anunta ca mananc mai mult decat am platit:
Deci eu cred ca tot ce am facut a avut un rezultat mare pentru mine!
Ma bucur sa aud ca iti merge mai bine cu blogul.
Daca il mai treci prin cloudflare.com, consumul se va reduce si mai mult, plus scapi de toate acele bad request care iti omoara site-ul.

Exista plugin care redimensioneaza toate pozele de pe blog la una dorita de tine si in acest fel wordpress nu trebuie sa execute redimensionare de fiecare data.
fisiere de tips style, js, se pot incarca din cdn si nu de pe propriul host. Se gasesc multe pluginuri care iti permit sa faci asta.

Mai poti activa si compresia http care la fel iti poate mari considerabil viteza de incarcare la blog.

 
Pai cloudflare+photon a rezultat acel email de la host. Dabea aseara tarziu imi propagase nameserverele (aveau probleme cei la care gestionam domeniul), iar acum la munca i-am dat de cap cu photon. Aseara incercam la variante cu pozele de inebunisem.

Am plugin de compresie, html css, js.
Mai imi ramane sa fac ce ai zis tu: "fisiere de tips style, js, se pot incarca din cdn"
+
Nu stiu cum naiba sa rezolv problema:
Eliminate render-blocking JavaScript and CSS in above-the-fold content
Optimize CSS Delivery of the following:http://fonts.googleapis.com lato

Ca sa un scor perfect in pagespeed.
 
Nu stiu cum naiba sa rezolv problema:
Eliminate render-blocking JavaScript and CSS in above-the-fold content
Optimize CSS Delivery of the following:http://fonts.googleapis.com lato

Iti explica aici:
i2qaDyP.png


In site ai elemente externe care nu pot fi citite sau ingreuneaza citirea de catre browser. Dupa cum stii orice browser are nevoe de java script. Atunci cand accesezi o pagina acesta citeste informatia din pagina respectiva si apoi afiseaza rezultatul. Noul browser de la google si apple va scoate din ecuatie dependenta d ejavascript si vor introduce noi protocoale care va face ca informatia sa fie afisata cu pana la 20 ori mai rapid.

Daca nu te pricepi la codare atunci iti recomand sa o lasi asa cum este daca totul functioneaza bine. Poti face orice vrei tu, dar daca codul de la tema sau site este scris naspa, atunci nu prea ai ce face.
Sau poti angaja un programator daca site tau merita aceasta investitie.
Ca sa un scor perfect in pagespeed.
Din pacate este aproape imposibil sa existe un scor perfect de 100%. Implica prea multi factori si de accea este greu de realizat.

la fel daca te pricepi la codare poti baga o regula de prioritate la incarcare. Default browserul incarca codul/continutul cum il gaseste in pagina, dar ii poti spune ce trebuie incarcat prima data si ce trebuie la final. In acest fel esti sigur ca informatia importanta este incarcata imediat si restul care nu sunt relevante sa fie incarcate la final.

https://developers.google.com/speed/docs/insights/PrioritizeVisibleContent
 
In-afara de fontul + analitics care sunt din surse externe, nu am alte probleme la versiunea desktop (am scor 92-93).
Am mai incercat eu cu fontul dar nu am gasit nimic concret pe care sa ma bazez incat sa duc la final totul.
Oricum o luam off topic si intradevar ai dreptate nu afecteaza cu mai nimic + vine din extern nu e sursa mea sa pot face mare lucru. Trebuie sa fac fontul local si sa schimb in tema sa foloseasca fontul local, ceea ce implica f multa munca ptr o imbunatatire prea mica (sa stau sa editez multe fisiere).

Mersi de ajutor si rabdare.Din discutie in discutie am ajuns sa rezolv tot. Datorita topicului am ajuns sa reduc cu 75-80% resursele folosite la server, conform cpanel-ului. Din "considerabil" am redus "enorm" defapt.
Multumesc inca o data! ;) Sper sa ajute si pe altii tot ce am discutat aici.
 
In-afara de fontul + analitics care sunt din surse externe, nu am alte probleme la versiunea desktop (am scor 92-93).
Am mai incercat eu cu fontul dar nu am gasit nimic concret pe care sa ma bazez incat sa duc la final totul.
Oricum o luam off topic si intradevar ai dreptate nu afecteaza cu mai nimic + vine din extern nu e sursa mea sa pot face mare lucru. Trebuie sa fac fontul local si sa schimb in tema sa foloseasca fontul local, ceea ce implica f multa munca ptr o imbunatatire prea mica (sa stau sa editez multe fisiere).

Mersi de ajutor si rabdare.Din discutie in discutie am ajuns sa rezolv tot. Datorita topicului am ajuns sa reduc cu 75-80% resursele folosite la server, conform cpanel-ului. Din "considerabil" am redus "enorm" defapt.
Multumesc inca o data! ;) Sper sa ajute si pe altii tot ce am discutat aici.

Astel de discutii face sa gasim solutii si sa ne ajutam reciproc.
Singur nu pot acoperi toate varinatele, dar discutand cu fiecare in parte si fiecare sa isi spuna problema putem majoritatea variantelor si cei care vin sa citeasca acest topic pot gasi rezolvarea la problema.

Multumesc pentru implicare.

Pe viitor daca mai ai nevoie de ajutor nu ezita sa ma intrebi.
 
Loading...
Back
Sus