Crezi in Dumnezeu ?

Eu nu inteleg dece dati vina pe Dumnezeu pentru tot ce se intampla in lume.
Nu pot da vina pe ceva ce nu Există.

Nu dumnezeu ucide copii, violeaza, ucidere in masa ci NOI Oamenii.
Ok..perfect...si daca el exista ...care este rolul lui...ce face?..



Hai sa fim seriosi acum.
Adica eu nu pot scrie un verset ca te deranjeaza pe tine?
Nimeni nu e obligat sa raman pe topic si sus exista un buton pentru dezabonare.

Ideea era sa povesteasca fiecare cu cuvintele lui daca exista dumnezeu , de ce crede il el.
Imi e greu sa cred ca sunt persoane care cred in Dumnezeu doar pentru ca au citit o carte scrisa in nustiu ce an..cand foarte putina lume stia sa citeasca in acele vremuri.

Stia un singur om citi in sat...si DA asta inseamna putere.. manipulare oamenilor care nu stiau scrie sau citi in acea vreme...le puteai citi ce vrei...te credeau...ca doar e scris..Nu
 
Nu pot da vina pe ceva ce nu Există.
Pai asta faci in foarte multe posturi. Dati vina pe dumnezeu pentru orice rau care se intampla in lumea asta.
Ok..perfect...si daca el exista ...care este rolul lui...ce face?..
Ne facut si ne protejeaza de chestii mai grave la nivel de extintie sa zic asa. Ce facem noi aici, e politica interna. :d
Imi e greu sa cred ca sunt persoane care cred in Dumnezeu doar pentru ca au citit o carte scrisa in nustiu ce an..cand foarte putina lume stia sa citeasca in acele vremuri.
Aici ai dreptate.
Credinta nu vine doar din cititul la o carte.
Stia un singur om citi in sat...si DA asta inseamna putere.. manipulare oamenilor
Foarte adevarat.
 
Bucuraţi-vă!
Bucurati-va ca ori unde privesti vezi doar frumusete.. bucurati-va ca in lume exista numai fericire..
Deci ce vrea sa insemne asta ? Sa stam si sa meditam la fericire in lumea asta atat de "roz". Deci cam asta spune clipul.. sa stam cu mainile in san cand lume se distruge vazand cu ochii. boli , crime , depresii ..suferinte.. Asta este adevarul ..: cancer saracie , foamete , rautate si perversitate asta este adevarul .. Toate cartile si clipurile de gen vor sa distraga atentia de la adevar.

Uite adevar aici intr-o tara super dezvoltata .. cam ce face guvernul saudit aprobat si aplaudat de americani care fac astfel de clipuri http://www.flux24.ro/video-socant-i...sabia-pe-strada-in-arabia-saudita-de-politie/
 
Am zis să luaţi o pauză şi să vă bucuraţi de melodia asta :)
Sacalul, ştii de puterea exemplului, da? Să fiu eu schimbarea şi alţii mă vor urma. Iar acei alţii vor fi urmaţi de alţii... Ăsta mi-e principiul :)
Îmi amintesc un experiment cu nişte maimuţe făcut cu multă vreme în urmă. Unei maimuţe îi trecuse prin minte, sau a fost învăţată să-şi spele banana. După o vreme, tinerele maimuţe s-au apucat şi ele să le spele. Cele mai reticente erau cele în vârstă. Oare de ce? Ei bine, nu ăsta-i sfârşitul poveştii. La câteva sute de km depărtate, pe o altă insulă, alte maimuţe s-au apucat să-şi spele bananele. Ce s-a întâmplat?
Voi nu vedeţi că istoria se repetă? E sub alt formă, dar e aceeaşi poveste. Nimic nou. Oare de ce? Oriunde te duci, există ură. E în conştiinţa colectivă comportamentul.
Dar există şi iubire, corect? Voi ce preferaţi să vedeţi?
 
Am zis să luaţi o pauză şi să vă bucuraţi de melodia asta :)
Am inteles intentia .. si este frumos din partea si chiar este foarte bine bine sa gandesti pozitiv, sa vezi doar partea frumoasa a paharului ..insa ma doare ca lumea va cadea in cealalta extrema si totul se va transforma intr-o iluzie iar cand se va constientiza acest lucru va fi prea tarziu.
Sacalul, ştii de puterea exemplului, da? Să fiu eu schimbarea şi alţii mă vor urma. Iar acei alţii vor fi urmaţi de alţii... Ăsta mi-e principiul :)
"Asta nu este principiul tau" .. pur si simplu ai citit o carte sau ceva articole materiale video si brusc ai avut o "revelatie" Vai da ce simplu este .. pur si simplu gandesti pozitiv .. te uiti in oglinda si iti spui ca esti frumoasa si sanatoasa si viata ta se va schimba.. In realitate este o iluzie ..nu vei deveni nici mai frumoasa nici de cancer nu vei scapa.

Ceea ce te poate face mai fericit este munca, consegventa, respectul de sine si a celor din jur.. Doar acestea te poate face sa te desprinda de o viata mediocra.

Opinia pe care ti-o exprimi este una foarte convingatore ..nu e de mirare ca unul a scris o carte cu acest principui iar apoi mai multe persoane au scris aceleasi carti doar cu alte cuvinte si ei au devenit celebri si bogati. Au devenit celebri, fericiti si bogati nu prin adoptarea acestui principiu ci prin vanzarea cartii , a filmelor si materialelor video facute si prin seminarii.. Iar restul care au fost convinsi de acestia in realitate traiesc doar iluzii ..sunt nefericiti ..fara un partener stabil si cu o viata simpla.
Îmi amintesc un experiment cu nişte maimuţe făcut cu multă vreme în urmă. Unei maimuţe îi trecuse prin minte, sau a fost învăţată să-şi spele banana. După o vreme, tinerele maimuţe s-au apucat şi ele să le spele. Cele mai reticente erau cele în vârstă. Oare de ce? Ei bine, nu ăsta-i sfârşitul poveştii. La câteva sute de km depărtate, pe o altă insulă, alte maimuţe s-au apucat să-şi spele bananele. Ce s-a întâmplat?
Oamenii au un comportament si sunt inzestrati cu anumite sentimente pe care animalele nu le cunosc .. cum ar fi invidia si mandria.
Aceste 2 lucruri nu por fi controlate de om prin principiul spus de tine sau a celor care fac carti de acest gen pe banda rulanta.. ci doar prin spiritualitate se pot elimina si lumea poate evolua in adevaratul sens al cuvantului.

Voi nu vedeţi că istoria se repetă? E sub alt formă, dar e aceeaşi poveste. Nimic nou. Oare de ce?
Normal ca se repeta ca de asta ma doare .. ca istoria se repeta iar omul traieste aceleasi iluzii.
Daca acum 2000 de ani oamenii se impuneau prin forta si ii subjugau pe altii creand imperii doar prin forta. Acum lumea "a evoluat" iarasi o iluzie ..cei rai au evoluat. Acum iar sunt imperii .. acum iar cei mici platesc tribut celor mari .. acum iar lumea este fortata sa traiasca intr-o viata mediocra si depresiva datorita problemelor . saracie boli

Oriunde te duci, există ură. E în conştiinţa colectivă comportamentul.
Ura exista tot din cauza scalviei ne constientizate.. practic asta isi si dorec ei pentru a ne putea controla.
Dar există şi iubire, corect? Voi ce preferaţi să vedeţi?
Hai ca sa iti spun eu ca nu e corect. Am fost in market sa imi cumpar alimente ..ce am vazut printre rafturi : tot felul de alimente , cutii si cutiute ..made in bila , made in profi ieftine si scumpe, insa toate de proasta calitate. Merg la raionul de legume-fructe.. Ce vad acolo piersici made in grecia , mere made in polonia, rosii made in grecia.

Mai oameni buni rosiile made in romania au iesit pe piata de acum 3 luni .. de ce eu nu imi pot cumpara alimente de calitate. Na ..pana la urma trebuie sa mananci ca altfel mori. Cumpar mere, cumpar rosii si altele.

Asung acasa cand sa mananc un mar asa foarte aspectos, doar 2 centimetri de la suprafata era cu o consistenta ca a unui mar dar fara gust.. tot cotorul era putrezit ..marul era mancat din interior spre exterior. Rosiile la fel fara gust. Sa nu stati optimisti si sa gandim pzitiv ca totusi noi romanii avem alimente sanatoase. Usor usor vor distruge pe toti mici intreprinzatori si vei manca maine poimane mere made in romania cu acelasi gust .. Nu ma crezi ..vei vedea
Deci cum pot eu sa vad doar partea frumoasa a vietii cand in realitate suntem fortati sa mancam gunoaie. Vizavi de alimente este doar un aspect pe care omenirea nu il constientizeaza sau daca il constientizeaza trec cu vederea.
Acuma na ..sunteti tineri si chiar daca constientizati incercati sa va bucurati de viata .. insa eu ca parinte ..nu imi pasa doar de mine ci imi pasa si de copilul meu. 1 din 3 familii are un bolnav de cancer .. spune-i tu bolnavului despre gandire pozitiva si ca exista si frumusete.
 
Ultima editare:
Casa_In_Desert.jpg


Închipuie-ti ca mergi într-un desert si dai peste o casa bine construita, care are toate cele necesare pentru o viata abundenta, ai trage oare concluzia ca aceea casa a aparut la întâmplare? Ca a venit în existenta prin evolutie sau prin hazard? Cu siguranta ca vei crede ca aceea casa a fost proiectata de un arhitect si apoi construita de un constructor. În mod asemanator cu aceasta concluzie rationala, Biblia o carte veche a afirmat: „Pentru ca orice casa este zidita de cineva; dar Cel care a zidit toate este Dumnezeu” – Evrei 3:4 GBV 2001.

Isac Newton care a descoperit legea atractiei universale, a dat o data unui mecanic iscusit sa-i confectioneze o mica reproducere a sistemului nostru solar, care consta din globuri care erau legate unele de altele prin roti dintate si curele asa ca ele se miscau armonios, daca se învârtea o manivela. Într-o zi, Newton a fost vizitat de un ateist. Când acesta a vazut modelul l-a pus imediat în miscare si a exclamat mirându-se: „Cine l-a facut”? Newton i-a raspuns: „Nimeni”. Ateistul i-a replicat „Tu crezi probabil ca as fi un nebun! Natural ca l-a facut cineva si acela care l-a facut este un geniu”. Dupa aceea Newton a zis ateistului: „Ceea ce ai tu aici înaintea ta, este doar o imitatie neînsemnata a unui sistem cu mult mai maret...totusi tu sustii ca nu crezi ca originalul cel mare dupa care a fost imitat acest mecanism ar avea un constructor si un creator”.

System_Solar.jpg




Iubite cititor, gândeste-te la existenta universului. A considera ca este rezultatul unui „accident”, ridica multe întrebari - si nici un raspuns. Acelasi lucru este adevarat cu „teoria exploziei”. De unde, de exemplu, vine materia? Nici chiar o „explozie” nu poate face ceva din nimic. Ideea evolutiei este foarte raspândita, dar tot la fel de slaba; cum poate „nimic” sa evolueze în „ceva” si viata uimitor de complexa a pamântului sa se formeze singura?

Toate celelalte teorii sunt la fel de fragile. Singura explicatie satisfacatoare este aceasta: „La început, Dumnezeu a facut cerurile si pamântul” (Geneza 1:1). Lumea noastra nu este rezultatul întâmplator al unei gigantice lovituri norocoase! Dupa cum o explozie într-o tipografie nu va aranja foile într-o carte, cu pagini numerotate una dupa alta!

În schimb, „lumea a fost facuta prin Cuvântul lui Dumnezeu, asa ca tot ce se vede n-a fost facut din lucruri care se vad” (Evrei 11:3). Creatia a avut un început si Dumnezeu este Cel ce i-a dat fiinta. „Caci El zice si se face; porunceste si ce porunceste ia fiinta” (Psalm 33:9).

Astfel, existenta lui Dumnezeu este dovedita de existenta univerului, caci în univers orice lucru, substanta, fenomen are o cauza. Iar cauza trebuie sa fie cel putin egala cu produsul sau mai mare. Marimea univerului ne da o ideie despre marimea si puterea Creatorului!

Expresia „Dumnezeu”, înseamna „mare” sau „puternic” derivând de la o radacina care înseamna: „puternic”. De aceea Biblia ne spune despre Dumnezeu: „Nu umplu Eu cerurile si pamântul?“ zice Domnul” (Ieremia 23:24). Ba mai mult, El este dincolo de creatie, mai mare ca ea, El nu poate fi cuprins nici de cerurile cerurilor, dupa cum este scris: „Iata, cerurile si cerurile cerurilor nu Te cuprind” – 1Regi 8:27 GBV.

Aceasta explicatie a creatiei, este întarita de ordinea si de proiectul uimitor vazute pretutindeni, ca si de legile universale care tin toate lucrurile împreuna, de la imensitatea spatiului înconjurator, pâna la organismele microscopice. Dar un proiect cere un proiectant si legile un datator de legi - si Dumnezeu însumeaza ambele! „Dumnezeu, care a facut lumea si tot ce este în ea, este Domnul cerului si al pamântului” (Fapte 17:24-28). Astfel, totul în acest univers functioneaza dupa niste legi, în el exista o ordine, o armonie, un echilibru între anumite forte implicate în creatie. Toate acestea indica un Legiutor, un Creator, un Dumnezeu al ordinii, o inteligenta deosebita care a planuit si apoi a creat aceasta: frumusete, ordine, armonie a universului material! Frumusetea si ordinea univerului ne da o ideie despre personalitatea Creatorului! Sfintele Scripturi Îl numesc pe Dumnezeu: „Dumnezeul masurii” (2Corinteni 10:13) si despre El se mai spune: „pentru ca Dumnezeu nu este al dezordinii” (1Corinteni 14:33).

Un alt argument al existentei lui Dumnezeu, este omul!

Astfel, „evidenta creatiei” cea mai puternica este omul însusi. Deosebit de celelalte animale, omul are ceva pe care noi o numim „personalitate”; el face alegeri inteligente, are o constiinta si poate sa deosebeasca binele de rau. El este capabil de dragoste si compasiune. Mai presus de toate, are un instinct spre închinaciune. De unde are omul aceste calitati? Nici evolutia, nici o avalansa de accidente nu ar fi putut sa le dea nastere. Raspunsul cel mai clar este acesta: „Domnul Dumnezeu a facut pe om din tarâna pamântului, i-a suflat în nari suflare de viata si omul s-a facut astfel un suflet viu” (Geneza 2:7). Moralitatea omului este data de Spiritul lui Dumnezeu care locuieste în spiritul omului în Proverbe 20:27, se spune: „Duhul omului este o lampa a Domnului, cercetând toate camarile sufletului”.

Omul are o constiinta, de unde vine aceea constiinta? Scriptura declara ca constiinta omului este legea lui Dumnezeu pusa în om când spune: „Deoarece, când natiunile, care nu au lege, practica din fire cele ale legii, acestia, neavând lege, îsi sunt lor însisi lege, ca unii care arata lucrarea legii scrisa în inimile lor, constiinta lor marturisind si gândurile lor acuzându-se sau aparându-se între ele” – Romani 2:14,15. Astfel, omul nu este un accident; el este „o faptura aşa de minunata” (Psalm 139) si înfricosator creata de Creatorul universului.

Omul este înzestrat cu ratiune, inteligenta, dovedeste un Creator înteligent (Iov 12:13; Romani 11:33-36), nu doar o forta oarba!

Omul este înzestrat cu sentimente, emotii, denota un Creator sensibil (1Petru 4:8), nu doar o forta impersonala!

Omul este înzestrat cu vointa, ceea ce înseamna ca Creatorul omului are un scop, plan o voie a Sa pentru creaturile Sale! – Efeseni 1:9; 3:11.

Firea morala a omului dovedeste existenta unui Legiutor si a unui Judecator Întelept. Scriptura spune: „Pentru ca Domnul este Judecatorul nostru, Domnul este Legiuitorul nostru, Domnul este Împaratul nostru; El ne va salva” – Isaia 33:22.

Biblia afirma ca orice om datorita marturiei creatiei lui Dumnezeu, Îl cunoaste pe Dumnezeu si astfel nu poate spune ca nu exista! Omul nu are scuza, el are marturia si dovada existentei lui Dumnezeu în el însusi si exteriorul lui! În Romani 1:19,20, se afirma: „Fiindca ce se poate cunoaste despre Dumnezeu este aratat în ei, pentru ca Dumnezeu le-a aratat –fiindca, de la creatia lumii, lucrurile Sale nevazute se vad, fiind întelese de minte prin lucrurile facute, la fel si eterna Sa putere si divinitate – încât ei sa fie fara scuza”.

Iubite cititor esti fara scuza în fata Marelui Judecator! Acum ai de ales între: a cinsti creatura, a te închina lucrurilor materiale, a urma egoismul tau, a urma oameni politici, „staruri” din lumea muzici, modei, filmului, etc. Sau alegi sa-l cinstesti pe Creator, sa i te închini Lui si sa asculti de El?

Textul din Romani continua si ne explica ce se întâmpla în ambele cazuri:

„Sustinând ca sunt întelepti, au ajuns nebuni si au schimbat gloria nepieritorului Dumnezeu în asemanarea imaginii omului pieritor si a pasarilor si a patrupedelor si a reptilelor. De aceea Dumnezeu i-a lasat prada poftelor inimilor lor spre necuratie, ca sa-si dezonoreze trupurile între ei însisi, ca unii care au schimbat adevarul lui Dumnezeu în minciuna si s-au închinat si au slujit creaturii în locul Creatorului, care este binecuvântat pentru totdeauna! Amin...Dar, dupa împietrirea ta si dupa inima ta nepocaita, îti aduni mânie, în zi de mânie si de descoperire a dreptei judecati a lui Dumnezeu, care va rasplati fiecaruia dupa lucrarile lui: celor care, prin staruinta în lucrare buna, cauta glorie si onoare si neputrezire: viata eterna; dar celor care sunt certareti si nu se supun adevarului, ci asculta de nedreptate: mânie si indignare; necaz si strâmtorare peste orice suflet de om care lucreaza raul” – Romani 1:22-2:9.
 
Deci, e vorba de consum. Ce ni se oferă şi ce acceptăm. Pe orice nivel, românii au parte de exact aceleaşi lucruri... proaste, ruşinos de proaste.
Acum câţiva ani eram revoltată şi eu, ca şi tine. Iar ca noi sunt destui. Mereu au impresia că nu au încotro... exact ca tine. Şi cu revolta asta în suflet mănâncă ceea ce găsesc în galantare. Corect?
Am inteles intentia .. si este frumos din partea si chiar este foarte bine bine sa gandesti pozitiv, sa vezi doar partea frumoasa a paharului ..insa ma doare ca lumea va cadea in cealalta extrema si totul se va transforma intr-o iluzie iar cand se va constientiza acest lucru va fi prea tarziu.

Nu gândesc pozitiv. Ar însemna să-mi accept negativitatea. Pur şi simplu am conştientizat că fiecare este rezultatul atitudinii sale.
Trăind prin alte ţări de mulţi ani, am văzut diferenţa. Românul acceptă orice vine din afară în detrimentul produselor autohtone care sunt minunate. Oare de ce? Acceptându-le, a făcut loc în casa sa oricărui rahat cu etichetă strălucitoare. La italieni, de ex, propaganda făcută produselor autohtone este foarte puternică. Italianul cumpără produse străine doar dacă nu există de-ale lor. De asta, s-a ajuns să se producă în străinătate şi să se pună eticheta "made in Italia". Produse fake, desigur. Ei bine, românul şi-a dispreţuit dintotdeauna produsele autohtone. Pe vremea lui Ceauşescu ne uitam la produsele străine ca la minuni, iar când Occidentul şi-a arătat "bunăvoinţa" către noi, ne-am pişat pe noi de bucurie şi mândrie. Şi i-am făcut loc în ţara noastră, în casele noastre mândri foc de atenţia primită. Ei bine, mândria asta pe ce frecvenţă se situează? Ştii, că ai studiat. Mândria vine din comparaţie cu altul, fără nicio îndoială. Când cineva e mândru, clar că are sentimentul ăsta comparându-se cu altul: uite, bă, ce-am făcut eu şi tu nu. ( sau: uite, bă, ce tare sunt! ). Comparându-te cu altul, deja l-ai făcut pe acel "altul" un nimic. Deja l-ai băgat în oala nenorociţilor. Ei bine, ce-a făcut românul cu mândria lui? I-a dat în cap propriului seamăn. L-a omorât prin atitudine. Orice om de pe planetă e un seamăn.

"Asta nu este principiul tau" .. pur si simplu ai citit o carte sau ceva articole materiale video si brusc ai avut o "revelatie" Vai da ce simplu este .. pur si simplu gandesti pozitiv .. te uiti in oglinda si iti spui ca esti frumoasa si sanatoasa si viata ta se va schimba.. In realitate este o iluzie ..nu vei deveni nici mai frumoasa nici de cancer nu vei scapa.

Tu crezi în Dumnezeu. Bine. Eu nu cred în Dumnezeu, nu am nevoie să cred pentru că eu ştiu că există. Ştiind că există, mă bucur de existenţa-mi proprie. Nu-i cer nimic pentru că oricum nu-mi dă. Mi-a dat deja totul în infinita sa iubire: suflarea şi libertatea să aleg să fac ce vreau eu. Să experimentez ce vreau eu. Şi am experimentat şi încă o voi face. N-am ştiut să-mi explic multe. Dar am vrut să ştiu. Am ales să am cunoaşterea. Şi am păşit pe drumul acesta. Am citit, am studiat şi am fost atentă. Am citit experienţele altora şi mi-am tras propriile concluzii. Încă mai citesc, încă mă modelez. E o joacă. Ştiu că te revolţi când citeşti uşurinţa din atitudinea mea. Ai zice că sunt o ignorantă. Mi-au trebuit ani să ajung aici. Iar eu mă bucur.
Zici de cancer? E boala nemulţumirii. A plângerii de mila de sine. Ai să-mi spui că n-am dreptate, că o au şi copiii. Da, o au, dar uită-te la mamă, la tată. Observă-le atitudinea. De-acum s-a demonstrat ştiinţific că oricare 5 minute de furie lasă corpul fără apărare 6 ore. Sunt 6 ore în care el, trupul, e vulnerabil. Gândeşte-te la minutele de furie ale mamei din timpul sarcinii.

Ceea ce te poate face mai fericit este munca, consegventa, respectul de sine si a celor din jur.. Doar acestea te poate face sa te desprinda de o viata mediocra.

Opinia pe care ti-o exprimi este una foarte convingatore ..nu e de mirare ca unul a scris o carte cu acest principui iar apoi mai multe persoane au scris aceleasi carti doar cu alte cuvinte si ei au devenit celebri si bogati. Au devenit celebri, fericiti si bogati nu prin adoptarea acestui principiu ci prin vanzarea cartii , a filmelor si materialelor video facute si prin seminarii.. Iar restul care au fost convinsi de acestia in realitate traiesc doar iluzii ..sunt nefericiti ..fara un partener stabil si cu o viata simpla.

Eu zic că iubirea te face fericit. Dar nu iubirea pe care o reclamă prin mass-media.
Că tot am ajuns la mass-media, fii atent la o chestie. Omul se bucură de viaţă prin satisfacerea plăcerilor. Simplu, da? Să iau exemplul plăcerii sexuale. Se recurge intens, pentru vinderea produselor, la ispitirea sexuală, când ea e condamnată pe motive de imoralitate. Un alt exemplu: am fost învăţaţi că banul este ochiul dracului, când el ne este de mare folos pentru a ne satisface şi alţii se bucură permanent de el.
Ei bine, asta e mediocritatea. Să trăieşti cu acceptarea regulilor impuse de alţii. Acceptarea a ceea ce este e moartea progresului tău ca fiinţă. Te duci la muncă pentru că aşa trebuie. La biserică la fel, la şcoală... Faci ceea ce ai fost învăţat să faci. Nici măcar nu realizezi că poţi face altceva.
 
Zici de cancer? E boala nemulţumirii
Eu am mai spus odata si o sa ma repet din nou .. Fereasca Dumnezeu ca cineva din familia ta sau vreo ruda de gradul 1 sa se imbolnaveasca
Imi pare rau sa te anunt .. tu nu stii si nici nu intelegi ce inseamna spiritualitate.
"Zici de cancer? E boala nemulţumirii" Tu te auzi ce vorbesti?
 
Eu am mai spus odata si o sa ma repet din nou .. Fereasca Dumnezeu ca cineva din familia ta sau vreo ruda de gradul 1 sa se imbolnaveasca
Imi pare rau sa te anunt .. tu nu stii si nici nu intelegi ce inseamna spiritualitate.
"Zici de cancer? E boala nemulţumirii" Tu te auzi ce vorbesti?

Aaa, da' nu pretind că ştiu ce-i spiritualitatea.

Legat de cancer. Cică sunt vreo 800 de sentimente umane din care vreo 200 sunt stări care-i produc corpului regenerarea. Restul crează disfuncţii chimice ce produc fel si fel de boli. Nemulţumirea, frustrarea produc reacţiile chimice în organism care crează mediul propice activării acelor gene vinovate de cancer. Sunt verificate, probate. Desigur că industriile farmaceutice nu vor accepta niciodată să-i spună omului: du-te acasă şi reconsideră-ţi conceptele despre viaţă. Profită de faptul că omul renunţă la orice, dar nu şi la nefericire. De aia ţine cu dinţii :(
Se mai zice că e genetic. E genetic atâta vreme cât ai aceleaşi concepţii şi idei despre viaţă cu cel care are disfuncţia chimică şi energetică din corp numită cancer.
 
După această pauză. ...am o intrebare...pentru cine vrea sa răspundă ....
Cum te simți mai bine...cu bani in buzunar..sau cu Biblia ???

PS: Această întrebare se referă...la ziua de azi... Nu înainte de a ne naște.
Mulțumesc frumos.
 
După această pauză. ...am o intrebare...pentru cine vrea sa răspundă ....
Cum te simți mai bine...cu bani in buzunar..sau cu Biblia ???

PS: Această întrebare se referă...la ziua de azi... Nu înainte de a ne naște.
Mulțumesc frumos.

Eu cred ca prima data trebuie sal gasim pe Dumnezeu sa ne impacam cu el.. iar apoi alte lucruri avandul pe el in spate.
De fapt Domnul Isus a spus in Matei 6:33 "Căutaţi mai întâi Împărăţia lui Dumnezeu şi neprihănirea Lui, şi toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra"..
Ma simt bine atunci cand sunt impacat cu Dumnezeu, apoi si "banii si alte lucruri", orce este trecator doar Dumnezeu si Imparatia lui este vesnica.
Domnul Isus a spus Discipolilor lui in Ioan 16:24 "Până acum n-aţi cerut nimic în Numele Meu: cereţi şi veţi căpăta, pentru ca* bucuria voastră să fie deplină."
De aici se trage o concluzie clara ca omu nu poate fi implinit complet in lucrurile trecatoare, trebuie Spiritual si Material.
 
Eu cred ca prima data trebuie sal gasim pe Dumnezeu sa ne impacam cu el.. iar apoi alte lucruri avandul pe el in spate.
De fapt Domnul Isus a spus in Matei 6:33 "Căutaţi mai întâi Împărăţia lui Dumnezeu şi neprihănirea Lui, şi toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra"..
Ma simt bine atunci cand sunt impacat cu Dumnezeu, apoi si "banii si alte lucruri", orce este trecator doar Dumnezeu si Imparatia lui este vesnica.
Domnul Isus a spus Discipolilor lui in Ioan 16:24 "Până acum n-aţi cerut nimic în Numele Meu: cereţi şi veţi căpăta, pentru ca* bucuria voastră să fie deplină."
De aici se trage o concluzie clara ca omu nu poate fi implinit complet in lucrurile trecatoare, trebuie Spiritual si Material.

E greu...foarte greu sa raspunzi la o simpla intrebare:mad: ... nemaipomenit..citate..din nou...
Daca @AlexH ar sterge posturile mele din acest topic...ați putea face din acest topic...Cel Mai Nou Testament..fara nici o discutie

[HIDE]Cum interpretati Psalmul 81 ? Mai ales versetele 6 si 7 ?

1. Dumnezeu a stat în dumnezeiască adunare şi în mijlocul dumnezeilor va judeca.
2. Până când veţi judeca cu nedreptate şi la feţele păcătoşilor veţi căuta?
3. Judecaţi drept pe orfan şi pe sărac şi faceţi dreptate celui smerit, celui sărman.
4. Mântuiţi pe cel sărman şi pe cel sărac; din mina păcătosului, izbăviţi-i.
5. Dar ei n-au cunoscut, nici n-au priceput, ci în întuneric umblă; stricase-vor toate rânduielile pământului.
6. Eu am zis: "Dumnezei sunteţi şi toţi fii ai Celui Preaînalt".
7. Dar voi ca nişte oameni muriţi şi ca unul din căpetenii cădeţi.
8. Scoală-Te, Dumnezeule, judecă pământul, că toate neamurile sunt ale Tale.
Raspuns eu @CiNiK
Daca mă întrebi pe mine ..

Cred că e pentru prima dată când citesc ceva in limba română și nu înțeleg absolut nimic.[/HIDE]

Simplu..nu citate..
Cum te simți tu mai bine ...bani sau biblie...? in buzunar...in acest moment?

Eu. Bani...in oru ce moment.;)
 
Mie imi place casa asta si as vrea sa stiu cat ma costa sa o ridic. :D
Dupa cum spunea si marele Pomohaci...Dumnezău să-l țana...mult ..acolo unde va merge...

Sa ridici o casă..
E foarte ușor..
Mai greu e...

Să f**i un ficior........fain ficior

..sa nu se speculeze ca eu nu stiu citate...;)
 
Sincer ma asteptam la un raspuns de genul: Cerei lu` Dumnezeu sa iti dea casa, iar raspunsul meu ar fi fost ceva de genul: Dumnezeu imi da oprtunitatea dar tot eu trebuie sa muncesc pentru a o construi. :d
Mi-ai stricat planurile aici. :D
 
Eu. Bani...in orice moment.;)

Este clar ca banii deoarece esti NECREDINCIOS nu constientizezi anumite lucruri.....
Atunci cand ai credinta ( ce este credinta ?? biblia spune in: Evrei 11:1 "Si credinta este o incredere neclintita in lucrurile nadajduite, o puternica incredintare despre lucrurile care nu se vad.")

Eu am credinta.. eu cred ca exista Un Dumnezeu care a facut, Cerurile, pamantul cu tot ce este in ele,
Eu cred ca acel Dumnezeu a lasat viata omului pe pamantul asta ca un test... apoi ne va judeca si se va stabili daca vom capata o alta viata vesnica sau nu !!!

Biblia in Apocalipsa 21:11-15 spune:
11 Apoi am vazut un scaun de domnie mare si alb si pe Cel ce sedea pe el.
12 Si am vazut pe morti, mari si mici, stând în picioare înaintea scaunului de domnie. Niste carti au fost deschise. Si a fost deschisa o alta carte, care este cartea vietii. Si mortii au fost judecati dupa faptele lor, dupa cele ce erau scrise în cartile acelea.
13 ...Fiecare a fost judecat dupa faptele lui.
15 Oricine n-a fost gasit scris în cartea vietii a fost aruncat în iazul de foc.


Banii si alte lucruri iti da o bucurie falsa pe aceasta viata trecatoare.
 
Sincer ma asteptam la un raspuns de genul: Cerei lu` Dumnezeu sa iti dea casa, iar raspunsul meu ar fi fost ceva de genul: Dumnezeu imi da oprtunitatea dar tot eu trebuie sa muncesc pentru a o construi. :d
Mi-ai stricat planurile aici. :D
Ai vazut @AlexH...asa si eu ..astept un raspuns...si mi se dau citate...palsame..povesti...si Da..si mie îmi strica planurile..:D:D:D
 
Este clar ca banii deoarece esti NECREDINCIOS nu constientizezi anumite lucruri.....
Daca imi doresc bani, inseamna ca sunt necredincos?
Multi cred ca nu intelegem ce este/inseamna credinta, a fi credincios.
Cred in dumnezeu, ca ca exista dar nu cred ca acesta imi va baga in traista sa ma hranesc pe mine si familia mea.
O femei care a ales sa se prostituieze pentru asi hrani copii, poate fi catalagota ca o pacatoasa, dar nu este si in fata lui dumnezeu va avea intaietate decat unul care a stat si murit de foame, asteptand ca dumnezeu ii va baga in traista totul.

Personal am mai multa incredere in cineva care ma ajuta din propria initiativa, pentru ca vrea el si nu pentru ca`i este frica de dumnezeu sau i-a spus religia lui.
Sau daca mergi la biserica toata ziua unde te rogi, nu inseamna ca esti mai credincios ca mine care merg odata pe an la biserica.
 
Loading...
Back
Sus