Cind e bine sa scoti un redirect 301?

adamas

Well-Known Member
Registered
Full Member
Salut,
Am un site sa ii zicem X pe care l-am migrat catre siteul Y. Am pus redirect 301 pe siteul X catre siteul Y, am modificat in webmaster tools tot ce trebuie.
As vrea sa scot acel redirect pentru ca in curand va expira si hostingul de la siteul X.
Ce impact vor avea cautarile care vin din google catre siteul Y? Siteul X este indexat deja cu toate paginile.
Ce sfaturi imi dati?
Multumesc.
 
Pai pentru 5-10$ pe an daca domeniul e bun nu merita sa-l lasi sa expire. Apoi la redirect nu e nevoie de hosting ci doar de dns manager la domain provider si gata.
Cum poate afecta?
Este greu de spus pentru ca sunt multi factori care trebuie luati in considerare.
 
Am facut acelasi lucru la un domeniu, redirect 301 cam 1 an de zile, apoi l-am scos, diferenta la un trafic de 1.000 de vizitatori a fost minus 300 dupa vreo saptamana, timp de vreo 2 saptamanii si ceva in timp ce am repus redirectul imediat ce am sesizat, iar traficul a crescut iar pe undeva 800 - 900, dar nu a mai revenit la 1.000, dar na, poate revenirea nu a mai fost si din cauza ca o mai fi expirat vreun backlink, nu stiu ce sa zic !
De cat timp este redirectionat siteul ?
 
vreo 2 luni aproximativ.
Daca ai un trafic serios, nu cred ca ar fi bine sa risti pentru un 8-10 euro un abonament cel mai ieftin, eventual poti da redirect din panel, fara hosting, dar poate sa aiba si asta un impact negativ !
Mai ales ca am vazut ca cel putin la mine ca s-au indexat toate paginile, apoi cateva au disparut pe parcurs din indexare ... dar na tot asa zic ca nu se stie exact daca ar fost din aceasta cauza !
 
Loading...
Back
Sus