Ce nisă să aleg?

kosso

Active Member
Registered
Full Member
Salut, aş dori să-mi deschid un alt site, alta nisă diferită de cea a pirateriei. Sunt indecis între un site de ştiri (ce include mai multe categorii gen economie, sport, actualitate, horoscop, vremea, politică) unul de culinare, diferite reţete nu doar româneşti ci din toată lumea, un site dedicat fitness-ului, diete etc.. Sau chiar unul ce video gen reddit.. Păreri, aveţi alte idei?
 
Toate cele enumerate de tine include multa munca. Daca esti dispus sa muncesti le poti face pe amundoua ca este mai bine pe termen lung.
Timp am, deocamdată sunt student.. îmi petrec timpul scriind conţinut, făcând site-uri..postând pe diferite nise. Probabil conţinutul unic va face diferenţa dar totuşi am scris aici pentru a vedea ce cred şi cei ce deja au un astfel de site, probabil chiar o încurajare.
 
Dupa insiruirea pe care ai facut-o acolo o sa iasa un ghiveci.
Singur nu poti sa acoperi asa multe categorii (copy-paste nu e o solutie pe termen lung).

Eu ti-as recomanda sa mergi pe un site de review-uri/diy si monetizare prin afiliere.
 
Dupa insiruirea pe care ai facut-o acolo o sa iasa un ghiveci.
Singur nu poti sa acoperi asa multe categorii (copy-paste nu e o solutie pe termen lung).

Eu ti-as recomanda sa mergi pe un site de review-uri/diy si monetizare prin afiliere.
Dacă nu am precizat înainte o să precizez acum. În viaţa de zi cu zi postez doar conţinut unic, cu atât mai mult când site-ul o să fie al meu. O să fac categoriile după cât voi putea duce. Apreciez părerea ta.
 
Probabil conţinutul unic va face diferenţa
Nu neaparat. Trebuie sa fie si interesant pentru a avea succes.
cel mai bine da acele scrisuri cu nota personala, adica eu cred burito ala nu e bun, pentru ca am mancat de la clocea altul facut mai bine. :D
 
Nu neaparat. Trebuie sa fie si interesant pentru a avea succes.
cel mai bine da acele scrisuri cu nota personala, adica eu cred burito ala nu e bun, pentru ca am mancat de la clocea altul facut mai bine. :D
Asta ar însemna un blog, ce ai face dacă.. cum se face, de ce să nu..
 
Poti face si ce ai enumerat mai sus,cum a spus si @AlexH necesita multa munca.Fa ce vrei sa faci,nu alege prea mult,vorba mai putina si munca multa.Fa ce crezi tu ca poti face parerea mea.
sunt deocamdat indecis între site ştiri(noutăţi,sport bla,bla) şi chiar un blog(cum,când,de ce) ..
 
Un blog/site de retete culinare chiar ar merge parea mea.
Sunt multe şi cel mai mare ajunge la 200k. Doar dacă e să fie ceva internaţional, un menu setat pe limbi ... diferite reţete bazate pe ţări traduse în x limbi..
 
Fa ceva care iti place, te pasioneaza, ca altfel te vei lasa imediat.
Si ca blog personal poti pune toate la un loc. Vezi pe extern ca sunt mii de bloguri personale cu foarte mult trafic si autoritate.
 
Fa ceva care iti place, te pasioneaza, ca altfel te vei lasa imediat.
Si ca blog personal poti pune toate la un loc. Vezi pe extern ca sunt mii de bloguri personale cu foarte mult trafic si autoritate.
Cam asta cred că va fi alegerea. Mulţumes frumos.
 
Eu le-am încercat. Ca și greșeală pe care o fac eu tot timpul, e ca îmi iau avânt primele 2-3 zile după care îmi sare cheful și nu mai bag ca migul. Ba la ala cum se.. are deja vreo 3 ani și nu știu dacă are 30 postări. E mai greu când e unicat. Iti ia mult timp. În special pentru documentare.
 
Eu le-am încercat. Ca și greșeală pe care o fac eu tot timpul, e ca îmi iau avânt primele 2-3 zile după care îmi sare cheful și nu mai bag ca migul. Ba la ala cum se.. are deja vreo 3 ani și nu știu dacă are 30 postări. E mai greu când e unicat. Iti ia mult timp. În special pentru documentare.
Nu ştiu ce să zic, când mi-am deschis site-ul de filme, aveam şi am atât chefl de a le pune încât aş fi pus şi 30 filme pe zi.. doar că nu are rost deoarece google mi le-ar indexa cu greu.
 
Intra la Google Adwords - Planificator cuvinte cheie. Cu asta incepi sa-ti dai seama de nisa, daca merita sau nu
 
Cum a spus si @AlexH si ti-o spun din propria experienta daca nu te axezi pe o nisa care te pasioneaza degeaba te apuci.. + ca ziceai ca vrei sa scrii articole unice..de unde atata informatie? trebuie foarte multa documentare si nu stiu daca merita pentru ca exista site cam pentru orice ai spus tu si nu stiu cum poti sa iesi in evidenta in RO....Sa fiu sincer si eu ma tot gandesc la ceva non-piraterie insa cand realizez ca nu pot veni cu nimic special (momentan) imi pierd tot cheful. Am crezut initial ca pot face un blog cu articole cu licente free oferite (programe) un termen scurt pana cand am vazut ca mai exista unul :D :))
 
Cum a spus si @AlexH si ti-o spun din propria experienta daca nu te axezi pe o nisa care te pasioneaza degeaba te apuci.. + ca ziceai ca vrei sa scrii articole unice..de unde atata informatie? trebuie foarte multa documentare si nu stiu daca merita pentru ca exista site cam pentru orice ai spus tu si nu stiu cum poti sa iesi in evidenta in RO....Sa fiu sincer si eu ma tot gandesc la ceva non-piraterie insa cand realizez ca nu pot veni cu nimic special (momentan) imi pierd tot cheful. Am crezut initial ca pot face un blog cu articole cu licente free oferite (programe) un termen scurt pana cand am vazut ca mai exista unul :D :))
Ce te face sa crezi ca nu poti iesi in evidenta? Cate site-uri de filme exista? Si uite cate mai apar, nu inseamna nimic- Continutul face diferenta.. Probabil forma textului, imaginile, continutul unic.. nu inseamna ca tot ce exista nu poate fi intrecut.. cu greu dar se poate. Adica prin ce-mi spui tu, de ce s-a deschis instagram sau twitter cand era facebook?
 
Loading...
Back
Sus