Ce facem cand guvernele încalcă flagrant legile?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Nu ma voi referi la situația din România pentru ca voi fi acuzat iar ca vad doar raul din acest guvern si ca sunt pro PSD, asa ca ma voi refi la cel din Spania, care face exact ce fac alte guverne, încălca legile care ne obligă pe toti sa le respectam.

Dupa cum cred ca stiti ne-au inchis pana in luna Mai 2021.
Decretul dat are la baza o lege veche de peste 100 de ani.

Legea respectivă nu poate sta la baza acestui decret si deci este null.

Au ieșit public oameni din parlament, avocati cunoscuți care au explicat ca fiecare prost sa înțeleagă, insa nimic, totul merge înainte fara să-i pese cuiva ca fac o ilegalitate.

Nu mai discutat de drepturile noastre care pur si simplu sunt aruncate la gunoi.

Ce facem sau ce putem face noi in aceasta situație??

Ei sunt alesi acolo sa vegheze respectarea drepturilor noastre, legile si constituția țării.

In momentul cand acestia nu o fac si le încălca flagrant, atunci nu isi mai au rostul si ar trebui sa plece si desigur sa răspundă pentru aceste ilegalități.

In realitate nu se întâmplă acest lucru ba chiar întind coarda si pe zi ce trece abuzează de puterea care o dețin.

In tot acest timp ce facem noi?
Nimic sau ne plângem pe Facebook si daca unul are curaj sa zica ceva sa faca, imediat sarim ca arsi si ii dam in cap sa taca.

Facem asta nu pentru ca nu are dreptate ci din lașitatea noastră pentru ca el a ieșit, a avut acest curaj si noi nu. Asa ca nu vrem sa parem lasi și fricoși sau sa ii dam dreptate.

Cei care sunt la carma știu aceste lucruri si se bazează pe ele.

Pe zi ce trece iti mai ia ceva si tu spui ca nu e mare lucru, ca poti trai si fără, ca nu e asa rau si cand vezi pe unul ca se plânge îl certi pentru ca se comporta ca un copil mic răsfățat.

Ce nu știi sau poate nu înțelegi (nu te simte nașpa, e normal sa nu vezi totul, sa fii smart) este ca azi putin, mâine putin si peste ceva timp vezi ca nu mai ai nimic.

Imagineaza-ti o paine rotunda.
E mare si frumoasă si daca vin eu si cer o fărămitură de painez imi vei da fara probleme, pentru ca ai destul si nu este nimic ceea ce cer.
Acum sa iti imaginezi ca vin 1000 sau 1 milion ca mine, la final cu ce vei mai rămâne?

Ceva trebuie făcut dar ce??
Esti acel care este in stare sa sacrifice totul pentru viitorul lui, al familiei tale si poate al întregii țări?
 
Loading...
Back
Sus