Canale Tv online Romania gratis pe desktop si mobil

Salutare băieți și fete, nu știu dacă știați sau nu, dar există un serviciu care costă 1euro/lună și oferă si canale românești, eu deja sunt abonat și zic ca merită! /zedom.net / .Eu sunt din R MOLDOVA si mă descurc cu site-ul căci e in limba rusă. Daca aveti nevoie de ajutor puteți să-mi scrieți.
Ar mai fi si edem parca la 1$/luna
https://vipdrive.net/auth/loginTot in Rusa dar ma descurc cu batrânul google translate.
 
Pentru cei care au tv Samsung, va atasez un tutorial pentru aranjarea/editarea/sortarea posturilor:
· conectati la unul din porturile USB ale televizorului un stick
· salvati lista de canale din televizor astfel:
1. apasati butonul MENU al telecomenzii
2. alegeti optiunea SE DIFUZEAZA (televizorul meu e setat pe limba romana)
3. alegeti apoi optiunea SETARI CANAL
4. alegeti apoi optiunea TRANSFER LISTA CANALE
5. se cere codul PIN al televizorului (el este setat initial pe 0000, daca nu ati ales dvs. alt cod, au fost si astfel de intrebari pe forumuri, care este codul initial)
6. alegeti apoi optiunea EXPORT PE USB si televizorul va salva pe stick un fisier arhivat in format .zip
· conectati stick-ul la PC si salvati acest fisier in calculator
· softul freeware care poate edita o lista de canale pentru televizoarele SAMSUNG din generatia J se numeste ChanSort 2015-11-29 si il puteti gasi, la data cand public acest TUTORIAL, aici:
https://github.com/Pred.../ChanSort/releases/tag/v2015-11-29.
Nu alegeti alte softuri. Sunt ori incomplete ori cu alte probleme. Pana l-am gasit pe acesta am incercat mai multe softuri de editare freeware de care nu am fost multumita iar pe unele dintre ele nici nu m-au lasat Norton Antivirus sau Firewall Windows sa le descarc in calculator (am licenta Windows 7 si licenta Norton Antivirus).
Cum este specificat si pe site-ul lui, acest soft rezolva problema pentru televizoarele de generatie mai noua, cu sistem de operare TIZEN OS.
Este compatibil pentru televizoarele Samsung ce salveaza lista de canale in format de fisier .scm si permite reordonarea independenta a fiecarei liste favorite (cu numere care se pot modifica).
Permite si modificarea fisierelor in format .zip pentru televizoarele Samsung mai noi din generatia J: liste predefinite pot fi editate din nou, permite reordonarea independenta a fiecarei liste favorite si permite si stergerea canalelor.
· softul este in format .zip
· dupa download si dezarhivare se lanseaza executabilul ChanSort.exe care se afla in directorul principal al fisierului dezarhivat (el are si o iconita cu o steluta galbena inaintea numelui fisierului), nu il cautati in alte subdirectoare (puteti sa faceti un shortcut pe desktop la acest fisier pentru al avea mereu la indemana: pozitionati mouse-ul pe fisier si dati clik pe butonul din stanga al mouse-ului si alegeti optiunea Create Shortcut iar dupa crearea fisierului cu numele shortcut selectati-l si trageti-l cu mouse-ul direct pe desktop)
· dupa lansarea executabilului se deschide aplicatia ChanSort si alegeti din menu: File - Open TV data file si din fereastra care se va deschide automat cautati locatia si alegeti fisierul dvs. in format .zip, cel cu lista de canale pe care l-ati salvat din televizor si apoi selectati OPEN.
· din noua fereastra, care iar se va deschide automat, selectati optiunea Modify current list si apoi fisierul dvs. se incarca si el va avea in partea dreapta afisata (cu culoarea gri) lista actuala din televizor care nu se poate modifica iar in partea stanga (cu culoarea neagra) va avea afisata aceiasi lista care insa se poate modifica.
· dupa efectuarea modificarilor dorite (ordine canale, stergere, preferinte) lista poate si salvata din menu: File – Save as – peste fisierul initial sau redenumita, dar atentie, lasati-o tot in format .zip. Va aparea si o copie in format .bak in calculator.
Executati acum operatiunea inversa pentru a incarca noul fisier in televizor:
· conectati stick-ul la PC si salvati, acest nou fisier modificat, pe stick
· copiati apoi lista de canale editata pe PC inapoi in televizor astfel:
1. apasati butonul MENU al telecomenzii
2. alegeti optiunea SE DIFUZEAZA
3. alegeti apoi optiunea SETARI CANAL
4. alegeti apoi optiunea TRANSFER LISTA CANALE
5. se cere codul PIN al televizorului
6. alegeti acum optiunea IMPORT DE PE USB si televizorul va salva in memoria interna fisierul modificat de pe PC
Dupa terminarea copierii fisierului in televizor acesta va afisa un mesaj si se va restarta singur iar la reaprinderea lui automata canalele vor fi afisate dupa noua dvs. lista.
Ce ar mai fi de adaugat?
La o deschidere ulterioara a televizorului s-ar putea sa aveti surpriza sa vedeti ca ati pierdut lista preferata (cea editata cu atata migala pe PC) si sunteti pusi din nou in fata listei originale facuta la prima scanare a televizorului. Pentru a nu copia din nou de fiecare data lista de pe PC trebuie sa faceti urmatoarea setare in televizor:
1. apasati butonul MENU al telecomenzii
2. alegeti optiunea SE DIFUZEAZA
3. alegeti apoi optiunea REGLAJ AUTOMAT
4. selectati optiunea DEZACTIVAT (el este setat intial pe ACTIVAT)
 
Loading...
Back
Sus