AMP: simplu, rapid si aspect placut

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Azi e prima oara cand m-am uitat pe un site cum apare pe amp, ca sa descopar ca reclamele nu apar. Asa ca le-am pus, facut un tutorial aici https://www.roforum.net/threads/cum-adaugi-adsense-pe-pluginul-amp-de-la-wordpress.6781/ si am descoperit ca site-ul apare super in aceasta versiune.

Daca ai pluginul AMP for WordPress instalat acceseaza
Cod:
site.com/artcol-simplu/amp
adica adaugi la final de link amp daca acesta este instalat si activat, pentru a vedea cum apare site-ul tau cu amp instalat.

Acum vreau sa caut o thema care este in genul afisat de amp sau sa fac redirect la toate link-urile sa fie afisate in acest mode. Acum insa nu stiu cat va afecta rank pe articolele care sunt deja indexate.

Am observat ca reclame afisate sub amp sunt mai bune, cel putin in cazul meu si ar merge de testat cu ideea de aici [Studiu de Caz]Se poate face 1000 euro pe luna cu 100 vizite pe zi cu adsense? .

Apoi pagina se incarca instantat si pentru a a avea un bounce rate cat mai bun as putea adauga la final de articol sau chiar intre paragrafe link-uri relevante.

Mai este cineva care si-ar trece site-ul pe o theme care afiseaza gen amp?
Credeti ca este o idee buna un site atat de simplu?
 
Stie cineva cu ce plugin nu este compatibil AMP-ul ?
Incerc sa implementez si nu stiu de ce imi da doar pagini blank ...
Ma gandeam ca poate v-ati lovit voi de o astfel de problema si ati gasit o rezolvare.
Am dezactivat cache, am oprit din plugin-uri insa nu imi dau seama ce anume se intampla...
Revin ... daca descopar ceva ... banuiesc ca este posibil sa fie ceva de instalat pe server :) Acum mi-a venit ideea ...
 
Vezi ca nu cumva in cloudflare sa ai rocked sau cum ai spus pe server ceva care nu este activat, instalat.
Cand accesezi link la articol cu /amp la final nu iti merge?
Daca iti da blank atunci click pe inspect element si apoi click pe consola si vezi ce eroare iti da acolo, asa iti poti da seama cam de unde e problema.


Vezi ca sunt si alte pluginuri amp care iti permit sa adaugi reclame fara sa primiesti avertizare de la google webmaster.
 
Gata ... server fault
Pentru cei ce aveti PHP 7.1 si servere facute de mana cum am eu ... :)
php 7.1,
apt-get install php7.1-xml
systemctl restart php7.1-fpm
sau

NOTICE: To enable PHP 7.1 FPM in Apache2 do:
NOTICE: a2enmod proxy_fcgi setenvif
NOTICE: a2enconf php7.1-fpm

si restart de apache:

service apache2 reload

Multumesc!
 
Pai dezactiveaza FPM si apoi iti va merge bine. Lasa apache simplu plus nginx si rezolvi problema.
Pe php 7, FPM are probleme, eu am renuntat sa rulez pe ale mele.
Dar bun sfatul pentru cei care ruleaza la fel.
 
Da ... ideea e ca imi lipsea extensia php7.1-xml
Am doua versiuni de php pe server si le folosesc dupa trebuinta (am unele site-uri carora nu le-am facut inca un upgrade la php 7 :) ) si php-xml era instalat insa php7.1-xml - cel pentru php7.1 - nu :)
Am instalat si activat si acum e ok ... este functional si la mine :)
 
Loading...
Back
Sus