Acuzat de Fraud Trafic din cauza google

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Acum cateva zile un membru de pe forum i-au fost eliminat site-urile din cateva retele de publicitate pe motiv de Fraud Trafic. Stiu ca este un tip ok si nu ar trimite trafic fake la site pentru asi strica munca realizata de cativa ani.

Ieri am primit si eu notificare pentru doua site ca traficul este de tip fraud in procent de peste 60%. Hai ca pentru alt cineva nu pot garanta 100% dar cand e vorba de mine stiu sigur ca nu trimit trafic fake la site din care planuri de viitor sa zic asa.

Asa ca am inceput sa investighez unde ar fi problema si pentru a oferi dovezi la firmele respective ca nu traficul fraud vine din alte surse si nu e trimis de tine.

Cel mai multe accesari sunt de la google boot si nu in numar mic, ci exagerat de multe. Prin 2010 am mai avut o problema cu google bot, care imi consuma 430GB trafic pe zi.
n9kgc41.png


fzbk4Ya.png


https://support.google.com/webmasters/answer/80553?hl=en
http://chceme.info/ips/

Asta la prima verificare in functie de accesarile primite la site. Atunci cand te uiti in statistici si vezi ip google prima intentie este sa-l lasi sau sa treci in white list.
Stiu ca sunt metode de a masca traficul cu ip de la google bot sau ip google cloud, dar din pacate nu stiu cum sa ma apar impotriva acestora, in primul rand pentru ca nu stiu exact cum functioneaza.

Pentru ca am foarte multi 'PRIETENI' prima data m-am gandit ca cineva trimite vizite din trafic exchange, ca nu ar fi prima oara, dar din primele verificari nu apare nimic care sa indice acest lucru.
Asa ca singura problema o vad in botul google care imi f*** site-urile si sunt banat in retele de publicitate. Nu m-am interesat sa vad cum afecteaza acest lucru la SEO.
Ma gandesc sa folosesc metoda de aici http://www.roforum.net/threads/cum-...rect-la-bad-referer-sau-trafic-exchange.1836/ si pentru google, dar nu stiu daca functioneaza.

Multe firme accepta o marja de 1-20% fraud trafic dar la mine este peste 50%, lucru care duce la banare.
986ouq3.png


Voi continua sa analizez traficul sa vad daca reusesc sa gasesc o solutie sau problema ar fi din alta parte. Daca aveti sugestii va rog sa postati mai jos.
 
Am pățit-o și eu și pot garanta că nu e trafic de la google. Ip-urile aparțin de google dar cumva sunt folosite pentru ați fi atacat site-ul. Primeam undeva la 2k unici doar din ip-urile din acele clase. După o săptămână s-a găsit o vulnerabilitate și mi-a fost spart site-ul și de atunci atacul a încetat. Noroc cu back-up :D
 
m-am bagat in ceata total, ce eram eu afon in internet, dar acum sunt si mut si surd, daca ar stii cineva pe ce algoristi ruleaza google, credeti ca ar fi vulnerabil?, intreb asta pentru ca vad ca toti va vaitati de google, basca m-ai face si rau
 
Am pățit-o și eu și pot garanta că nu e trafic de la google.
Asa cum am spus mai sus, stiu ca se poate, dar am verificat fiecare ip si face parte din lista google bot.
Ca este google sau cineva ma ataca cu ip de la google, tot rau este, pentru ca pierd bani, scad in rezultate, taxat peste tot.
Voi face research sa vad poate gasesc o solutie.

Cred ca stii pe exterior si majoritatea firmelor iti recomanda sa iti prezinti site la prieteni pentru a te ridica si face bani. Acesta e primul pas recomandat. Daca traiesti in romania, eu Recomand sa nu faceti public site la prietenii. Daca este posibil cat mai anonim.

ce algoristi ruleaza google, credeti ca ar fi vulnerabil
Nu are treaba cu algoritmii google ci cu mask ip, dns redirect si altele. Am scris pe forum acum ceva timp cand google a avut dns redirect pe europa catre site din asia.
Am gasit si topicul: http://www.roforum.net/threads/reroute-problema-grava-de-securitate.491/

Este acelasi lucru ca la telefoane. Stii ca exista posibilitatea sa te sun cu numarul tau. Adica apare numarul de telefon la cel care te suna si la fel pot suna sau trimite sms la altii cu numarul tau.

Pentru amundoua e nevoie de cunostinte avansate.
 
ideea era ca nici nu stii ce ip este bun sa-ti vada site/blogul
Poate voi fi acuzat de teoria conspiratiei, dar tot ce vor este sa iti creasca cheltuielile la site/server. Sa anagajezi pe cineva care sa monitorizeze traficul, sa filtreze si toate acestea 24/7/365.
Adica tu ala mic sa iesi din ecuatie.

Parerea mea....
 
Nu cred că e o soluție banarea acelor ip. Din ce am înțeles, clasele de ip-uri ale celor de la google sunt folosite pentru botul lor în algoritmul de indexare. E posibil să banezi acele ip-uri și apoi să ai surpriza să nu mai indexeze nimic. Și fără indexare site-ul pica in serps !

PS: Verifică logurile și cloudflare în modul ”I'm under attack”!
 
Aproape toate site mele sunt trecute prin cloudflare, iar la sectiunea challenge user nu apare nimic deosebit. Si parca nu as vrea sa banez ip de la google.
Cred ca solutia pentru reclame este sa fac niste filtre in openx si dfp unde sa excluda, sa nu afiseze ads pentru vizitele care vin din sursele respective. Stiu ca se poate face, dar nu stiu daca este per campanie sau per banner. Daca este per banner atunci e futere tare.
 
Loading...
Back
Sus