Youtube CopyRight

whiteandblack

Active Member
Registered
Full Member
Buna dimineata RoForum
Zilele astea ma uitam pe Youtube si vad tot felu de Canale cu diverse emisiuni TV din Romania
Am decis sa deschid si eu unul....am urcat pe canalul meu aceleasi emisiuni identice care le'am gasit pe un alt canalt Youtube
La mine dupa 1 zi am primit o restricite de la youtube ca am incalcat drepturi copyright ..... cum faci ceilalti de nu primesc restrictii de la youtube ?
Sunt mai multe canale cu acea emisiuni ..... si sunt video de 2 3 luni
 
Din cate am vazut acele clipuri au logo mascat si sunetul bruiat cand intra vreo melodie cu copyright pe fundal. :)

PS: Sau ai copiat video direct de pe acele canale si l-ai pus la tine?
 
Poate vine cineva cu o explicatie :)
Sunt canale care zici ca sunt ale posturilor de televiziune la cat au preluat de pe tv.
 
Poate vine cineva cu o explicatie :)
Sunt canale care zici ca sunt ale posturilor de televiziune la cat au preluat de pe tv.
Sa dau un exemplu...sunt canale care cu "Lectii de viata" si au cateva luni bune si nu au nici un clip sters de pe canal ...
Sunt curios acele persoane ce fac de nu ii detecteaza youtube ...plus ca au si canalul monetizat
 
1. Am explicat intr-un alt topic cum se face
2. La video descarcat de pe canal vezi daca are Creative Commons (CC). Daca da, atunci il poti folosi.
Exemplu:
Am descarcat de pe canalul celor de la FOX un episod cu family guy, care mi-a dat reject imediat, apoi am descarcat acelasi episod de pe un alt canal si nu am primit nimic.
Cand cauti pe youtube poti filtra doar rezultatele Creative Commons.
 
Daca un video l-ai descarcat de pe canalul "X" iar dupa o zi primesti incalcat drepturi copyright de la canalul "Y" atunci inseamna ca canalul X nu are monetizat.. reclamele provin de la "Y"
Si eu am postat ceva de genu intr-o zi am strans 50k de vizite dar degeaba il monetizeaza persoana care are dreptul de autor.
 
Uite asta e video testat de mine
Acelasi video l-am descarcat de pe fox si pus pe canal, dar am primit notificare cu drepturile de autor.

Uite aici o cautare pe google cu CC
https://www.youtube.com/results?sp=EgIwAQ%3D%3D&q=family+guy+full+episodes
c27e7d3d08d941c39b5d3dbe55837a86.png


Sunt unele video care au CC dar au N taiat, asta inseamna ca pot fi folosite dar fara monetizare.

Daca ai clipuri care iti aduc asa mult trafic, le poti urca pe ritube, unde primesti cpm fix de 0.50$ fara sa fie problema cu drepturile de autor.
Numai sa nu fie filme online sau seriale.
 
Uite asta e video testat de mine
Acelasi video l-am descarcat de pe fox si pus pe canal, dar am primit notificare cu drepturile de autor.

Uite aici o cautare pe google cu CC
https://www.youtube.com/results?sp=EgIwAQ%3D%3D&q=family+guy+full+episodes
c27e7d3d08d941c39b5d3dbe55837a86.png


Sunt unele video care au CC dar au N taiat, asta inseamna ca pot fi folosite dar fara monetizare.

Daca ai clipuri care iti aduc asa mult trafic, le poti urca pe ritube, unde primesti cpm fix de 0.50$ fara sa fie problema cu drepturile de autor.
Numai sa nu fie filme online sau seriale.
Si pe ritube se promoveaza si gure ca pe youtube ?
 
Uite si secretul cum de posteaza.
460588b7074544e7b1591044cd182e0b.png


1. click aici https://www.youtube.com/editor
2. click pe CC
3. cauta WOWBIZHD sau orice alt termen
4. alege video si editeaza
5. sunt cel putin 3 topicuri pe forum legat de asta.
 
Loading...
Back
Sus