Unde poti face bani ca Freelancer

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Ca Freelancer esti mereu in cautare unor platforme care iti permit sa iti vinzi serviciile online, un loc un poti gasi clienti buni si care platesc bine.
Toata lumea stie de freelancer.com care in opinia mea este o panarama, un scam in toata regula.
Santaj la greu, taxe mari si durata mare la retragerea banilor. Nu mai spun ca e plin de boti indieni care trimit bid la orice, la preturi de tot rasul.

PPH este o platforma pentru freelnacer din UK care este de 100 de ori mai buna ca freelancer.com. Clientii de aici platesc foarte bine si nu exista santajul de pe celalat site.
Comisionele sunt mici iar cu cat faci mai mult cu atat comisioanele scad, deci mult mai bine pentru tine.
Banii castigati pe pph se pot retrage in cont bancar sau paypal. Din momentul cereri de retragere, banii sunt virati in cateva ore. Asa ca nu trebuie sa mai astepti chiar si 2 luni ca la freelancer.com

Daca ai succes sau vad ca esti dispus sa muncesti primesti in fiecare luna bid-uri gratis intre 40 si 150. Default la inregistrare ai 15 bid care iti permit sa trimiti oferta la 15 job-uri.
Personal cred ca este de ajuns, daca aplici la job-uri care te pricepi bine.

Recomandari:
E bine ca inainte sa incepeti sa aplicati la diverse job, sa aveti profilul completat. Asta include, nume, poza, cv, portofoliu si ce iti mai cere acolo
Mai poti posta tu job unde altii pot cumpara serviciile tale. Eu recomand aceasta varianta pentru ca iti poate aduce mai multe venituri si un feedback foarte bun. Un lucru de retinut este ca profilele care primesc multe feedback negativ sunt sterese.
Asa ca trebuie sa va dati silinta sa faceti treaba buna, ca clientul sa fie multumit.


Fiver - este o platforma unde iti poti vinde serviciile la un pret de 5$. Sunt multi romanii aici cu sute si chiar mii de vanzari. Din 5$ tu primesti 4$. Retragerea se face relativ repede.

Daca aveti intrebari, postati mai jos.
 
Salut, am eu ceva nelămuriri referitor la Fiverr. Până acum am lucrat doar prin RO, respectiv doar cu români.
Mi-am postat un gig pe fiverr, însa nici eu nu-l găsesc folosind acele taguri, care e treaba, nu am făcut ceva bine ?
E posibil sa primesc comenzi dacă nu am nici o recenzie ? Trebuie neapărat să plătesc pe cineva sa îmi facă nişte recenzii ?

Mulţumesc.
 
Mi-am postat un gig pe fiverr, însa nici eu nu-l găsesc folosind acele taguri
E posibil sa apara mai greu si depinde cred ca de concurenta pe acel domeniu.
E posibil sa primesc comenzi dacă nu am nici o recenzie ?
Sincer sa iti spun, slabe sanse sa primesti ceva comenzi fara recenzii pozitive. Retine ca din cei 5$ tu primesti 4$. Am scris aici pe forum cum poti creste vanzarile prin recenzii cumparate.
Mai bine incerci norocul pe pph ca ai mai multe sanse la comenzi, mai ales daca oferi ceva bun sau stii sa iti vinzi serviciile.
 
Salut! Am reusit si eu sa fac primii mei banuti pe PPH :), nu sunt multi dar sunt primii :p
Care credeti ca este cea mai rentabila metoda de retragere de pe acest site? A scris cineva pe acest forum cum sa retragi astfel incat sa platesti cat mai putine taxe, insa nu mai gasesc unde am citit asta....:oops:
 
Ultima editare:
cineva pe acest forum cum sa retragi astfel incat sa platesti cat mai putine taxe, insa nu mai gasesc unde am citit asta
Eu am ales transfer direct in contul bancar si ajunge exact cat transfer.
Am reusit si eu sa fac primii mei banuti pe PPH :), nu sunt multi dar sunt primii
Nu conteaza ca sunt multi sau nu, ci faptul ca ai inceput sa faci. Usor vei ajunge si la sume mai mari.
Multa bafta.
 
Multumesc AlexH. Nu pot sa nu remarc rapiditatea cu care raspunzi!:rolleyes: FELICITARI!

Ai idee daca aceste sume trebuiesc declarate la directia de taxe si impozite? Ce se intampla daca retrag intr-un cont bancar din uk? trebuie sa declar acolo aceste sume?
 
sper sa pot ajuta candva acest forum
Ajuti cu experienta ta postata pe forum. In acest fel si alti freelanceri vor incerca sa faca un ban. Dupa ce prinzi ceva experienta acolo poti oferi cateva sfaturi despre platforma, cum sa faci pentru a castiga cat mai multe job-uri.
 
Cum imi maresc sansele de acceptare pe peopleperhour cand sunt nou si la proiectele ce ma pricep cel mai bine sunt multi ofertanti? Exceptand completarea profilului?
Iar numarul de biduri se reseteaza lunar sau e ca pe freelancer.com?
 
Numarul de bid se reseteaza lunar si daca ai castigi job-uri se mai adauga si cele la care nu ai fost acceptat se returneaza.
Secretul sa spun asa este mesajul care-l trimiti si suma ceruta.
Nici prea mica si nici prea mare. Parerea mea este, daca minimul este 20 euro la un job tu pune 22, acum depinde si tipul de job.
Eu am luat pe research unde bid-ul minim era de 150, iar oferta mea a fost de 210 euro.
 
peopleperhour a spus:
For your protection, for this size of job the deposit request has to be at least
Din punctul meu de vedere e ridicol sa fac depunere pentru a licita. Pe langa faptul ca la inceput e sansa mai mica sa accepte cineva oferta, mai cer si bani sa pot licita.

Edit: am pus pretul in jumatate desi era sub media oferita
 
Fiverr are multe reguli pe care trebuie sa le respecti. Stiu pe cineva care facuse un softulet ce cauta adrese de mail de pe net din orice domeniu si l-au blocat dupa cateva zile pe motiv ca incurajeaza spamul. Oricum ii intrase ceva banuti in zilele astea, dar nu a mai primit nimic.
 
Loading...
Back
Sus