Unbuntu + Sentora nelamurire install

crystygye

Well-Known Member
Registered
Full Member
In viitorul apropiat vreau sa lucrez la un nou site, mai mic pe un vps de la digitalocean de 5$ ubuntu 14.04x64 + sentora
Am facut un test astazi cu tutorial celor de la digitalocean pentru instalare:
https://www.digitalocean.com/commun...ora-web-hosting-control-panel-on-ubuntu-14-04

Singura "buba" care nu am inteles-o este:

After selecting your time zone, you will be prompted to enter a domain to access your control panel. This should not be your main domain! Use a subdomain, such as panel.example.com.

Enter the sub-domain you want to access Sentora panel: panel.example.com

In momentul instalarii sentora nu am nici un domeniu ci doar ip-ul serverului. Sa luam EXEMPLU ip vps "150.150.150.150" si domeniul pe care va fi site-ul "websiteonline.ro".

Ce trebui la pasul ala? Las ip la server? pun 150.150.150.150/panel sau pun un subdomeniu gen panel.websiteonline.ro chiar daca in momentul instalarii domeniul nu este legat de vps?

In rest a mers uns si fara probleme, dar nedorind sa instalez domeniul acum pe vps, imi apare panelul sentora direct pe ip la server. Daca panelul e direct pe ip cum va merge site-ul? Asta ma blocheaza si nu inteleg.

Multumesc!
 
Poti sari peste acest pas.
Acest pas este folosit pentru hostname, care este cerut la unele sisteme de email. Daca nu ai setat hostname valid yahoo spre exemplu iti va da reject la mesaje.
In rest poti folosi fara probleme.
Dar daca vrei sa-l faci, atunci mergi la providerul de domeniu, dns manager si adauga cname inregistrare.
la host pui panel sau ce vrei tu si la target pui ip la server. Astepti cateva minute sa se propage.
Mai poti scrie ce nume vrei tu la install, iar dupa ce termini faci inregistrarea in sentora la dns manager.
dns manager > alege domeniu > cname >
La host name pui panel sau ce vrei tu
la target pui @
Gata.

Acum panelul sentora va fi accesibil pe ip direct cat si panel.site.com
 
Deci pot lasa gol si dau doar enter fara subdomeniu de panel. Ca sa nu mai ma complic nu?
Si va ramane in dns records la sentora + vps sa trec doar domeniul site-ului si gata nu?
 
Loading...
Back
Sus