ubuntu server 20.04

alex1976

Member
Registered
salut .am un pc am instalat ubuntu server 20.04 .ce ami recomandati sai fac sal pot acesa de ori unde ..acum al pot acesa numai pe localhost ..
 
ai nevoie de un web server daca vrei sa accesezi ip ul, ssh server sau rdp daca vrei sa accesezi sistemul remote, port deschis din firewallul routerului (80 pentru webserver, 22 pentru ssh, 3389 pentru rdp). dar trebuie sa ai si ip dedicat/static pentru asta.
altfel, pentru web server, recomand ngrok | Unified Ingress Platform for Developers, primesti un subdomeniu la ei pointed catre web serverul tau, conexiuni limitate dar indeajuns pentru un debugging.
pentru ssh si rdp alta varianta n-ai.
 
ai nevoie de un web server daca vrei sa accesezi ip ul, ssh server sau rdp daca vrei sa accesezi sistemul remote, port deschis din firewallul routerului (80 pentru webserver, 22 pentru ssh, 3389 pentru rdp). dar trebuie sa ai si ip dedicat/static pentru asta.
altfel, pentru web server, recomand ngrok | Unified Ingress Platform for Developers, primesti un subdomeniu la ei pointed catre web serverul tau, conexiuni limitate dar indeajuns pentru un debugging.
pentru ssh si rdp alta varianta n-ai.
Daca ai DNS dinamic poti face un cont no-ip si trimiti IP automat cand se schimba. Vezi Ubuntu - trimite automat IP extern dacă se schimbă
 
Am găsit opțiune și mai ușoară cu Duck DNS
Îți dă și informatiile de instalare pentru OS, router, sau altele. Poți face 5 dns gratis si nu trebuie să confirmi in fiecare lună.
 
Loading...
Back
Sus