Split video cu ffmpeg pe windows 10

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Metoda salveaza mult timp daca vreti sa impartiti video in mai multe parti.

1. descarcati ffmpeg de aici https://ffmpeg.zeranoe.com/builds/
2. deschideti cmd si navigati in folderul unde este ffmpeg si apoi in subfolderul bin
3. daca nu vreti sa scrieti intreaga cale catre fisier, deschideti chrome si c: sau d: si navigati unde este fisierul, apoi click dreapta si copy link. Paste in bara la browser si stergeti tot ce este inainte de /filename
4. rulati comanda de mai jos
Cod:
ffmpeg -i D:/numefisier.mp4 -c copy -map 0 -segment_time 3000 -f segment D:/torent/numefisier.%03d.mp4

explicatii:
-numefisier.mp4 este fisierul care vreti sa faceti split
-3000 este timpul in secunde pentru fiecare parte din video
-.%03d adauga la finalul fiecarui fisier un numar pentru a nu face suprascriere, adica numefisier01.mp4, numefisier02.mp4, etc

Ca exemplu, un video de 3 ore jumate si 1.6gb marime a fost impartit in mai putin de 30 secunde.
 
Aceasta comanda este pentru CUT / Taiat o sectiune din video sau split mai precis sa spun asa.
Se executa la fel ca mai sus, doar ca avem alta comanda.
Cod:
ffmpeg -i D:/terminat/video.mkv -ss 6100 -t 1750 -c copy D:/n/video.mkv

Explicatii:
-ss 6100 este timpul in secunde de unde incepe sa taie/cut
-t 1750 este timpul in secunde care trebuie taiat sau cat va dura video

Metoda este foarte rapida da vrei sa extragi o sectiune dintr-un video.
 
Cod:
ffmpeg -i D:/numefisier.mp4 -c copy -map 0 -segment_time 3000 -f segment D:/torent/numefisier.%03d.mp4

Salut codul acesta functioneaza cand vreau sa tai un video dar cand vreau sa tai mai multe video dintr-un folder cum fac, am incercat cu codul de mai jos dar imi da eroare ca in img de mai jos

Capture.PNG

Cod:
 for %%a in ("*.mp4") do call :my_function "%%a"
 pause
 exit
 
 :my_function
 ffmpeg -i "%~1" -map 0 -acodec copy -vcodec copy -f segment -segment_time 200 "splitted\%~n1.mp4"
 
pe vps windows folosesc si am incercat toate variantele si tot eroarea aia imi da oare trebuie instalat ceva codec pentru audio? audio merge pe vps
 
Pai depinde ce eroare iti da.
Pentru comanda de mai sus, o pui intr-jun fisier care il salvezi in folderul unde ai video cu numele convert.bat.
Apoi deschizi consola cmd, mergi in folderul unde ai clipurile si rulezi convert.bat
In comanda schimba ffmpeg -i cu calea exacta la executabilul ffmpeg, ceva de genul : /ffmpeg/bin/ffmpeg.exe -i .
 
imi da eroarea asta oricum fac
Cod:
Could not write header for output file #0 (incorrect codec parameters ?): Error number -22 occurred
 
Pe windows nici eu nu am gasit o metoda care sa functioneze.
O alta metoda care o poti testa esta sa faci un bat files unde pui comanda de mai sus pentru fiecare video in parte si apoi sa-l rulezi.
Pentru linux ti-am zis ca am comanda/scriptul si ti l-am dat odata.
 
Loading...
Back
Sus