Site de filme si seriale online

Marian97c

Member
Registered
Full Member
Salut,

Doresc sa deschid un site de filme si seriale online, vreau ca totul sa fie organizat, de lunga durata, un proiect ce sa genereze niste banuti in 6/12 luni de la infiintarea luni, practic anul viitor pe timpul acesta sa pot oferi si eu aceleasi sfaturi celorlalti ce intreaba pe forum si sa pot vorbi de un succes.

Am nevoie de cateva sfaturi, mai precis cateva raspunsuri la intrebari, stiu in ce ma bag, stiu ca e mult de munca si ca totul poate fi doar timp irosit, dar pa langa acestea stiu ca aceasta nisa poate aduce un venit urias daca ajungi unde trebuie.

Acestea fiind spuse, voi alcatui cateva intrebari la care astept raspunsuri de la cei mai mari in domeniu, de la cunoscatori, dar si de la cei ce vor doar sa imi dea cateva sfaturi de inceput.

  1. De unde imi pot cumpara domeniu si hostingul de inceput fara a vea probleme nici pe viitor, ce firme recomandati?
  2. Ce tema wordpress este cea mai recomandata din punct de vedere SEO cat si al functionalitatii si a utilizabilitati din punct de vedere administrativ cat si facil pentru utilizator.
  3. Stiu ca nu este etic sa fur embed-urile altora, insa, de pe ce site-uri credeti ca pot lua cel mai usor embed-uri cu subtitrari in Ro pentru a le plasa pe site-ul meu (pentru asta astept si raspuns in privat, pentru cei ce nu vor sa posteze aici)?
  4. Daca as putea face totul mai automat, cu embed-uri de la altii, exista asa ceva? Cu cine as putea vorbi, ce site-uri mai folosesc aceasta practica (tot in privat, daca nu doriti aici).
  5. Pentru ca am un timp limitat in unele zile si as dorii sa platesc pe cineva care sa imi posteze filme/seriale si vreau sa cumpar un pachet de 100 de filme de exemplu, cu cine ar trebuii sa vorbesc si cat ar costa?
  6. Pentru a nu avea probleme cu legea in Romania ce trebuie sa stiu, ce trebuie sa fac?
  7. Pentru off-page ce imi recomandati sa fac?
Cam atat, daca se vor mai ivii pe parcurs voi posta la rubrica de mai jos. Imi cer scuze pentru greselile gramaticale, sper sa intelegeti ceea ce am intrebat si sa primesc raspunsuri.

O zi frumoasa!
 
De unde imi pot cumpara domeniu si hostingul de inceput fara a vea probleme nici pe viitor, ce firme recomandati?
Domeniu poti cumpăra de pe immdomain.com
Hosting daca e serios proiectul recomandat server de 13 euro de la oneprovider. Poți cumpăra orice hosting de 1 euro insa cand tie lumea mai draga cade si multe restricții.

Ce tema wordpress este cea mai recomandata din punct de vedere SEO cat si al functionalitatii si a utilizabilitati din punct de vedere administrativ cat si facil pentru utilizator.
Thema poti folosi orice , spre exemplu cea default care e vazuta bine de Google.
Administrativ, functii sunt scripturi special pentru asta. In topicul unde @Linda.K ofera gratis scripturi si theme găsești cateva bune deja postate.

3 si 4. Problema nu vad dece pentru ca le generezi bani lor cu traficul tau.
Aici @Naruto9 sau @Susp3kt iti poate face un script de cules si import la tine pe site, asa salvezi multa munca si timp, care poti aloca pentru seo/promovare.

5. Sunt cativa useri de încredere aici care pot face asta.
@Mariuselll a colaborat cu cativa, deci te poate informa mai bine.

6. Nu ai probleme, mai ales daca domeniu este extern. Sa ajungi tu super mare si apoi sa îți faci probleme pentru asta.
 
Din momentul de când te apuci sa iei coduri embem și să le adaugi la tine pe site,acel site se va duce la vale aproape instantaneu...
Exemplu: eu intru la tine pe site și încep să vad un film online,iar în acel film scrie "film oferit de www.site .Ro etc...tu crezi că eu o să mai stau la tine pe site,nu mă duc pe site-ul www.site . Ro ,dacă văd că de acolo îți procuri filmele,de ce as sta sa vad filme la tine pe site,când pot să le vad direct de la sursa mamă...
Plus că așa cum spune și Alex,generezi și bani și vizite acelor site-uri pe vizualizări și prin reclama care ei își fac in subtitrare sau in logoul care îl pune în film.
Deci ai pierdut din start lupta cu această nișă daca te gândești să faci această prostie cu codul embem...
Tu de ce crezi că mai toate site-urile de filme își uploadeaza singuri filmul,pentru ca să își poată adăuga linkul lor în film,și ca site-urile mai mici sa le ia codul embem și să le facă reclamă + vizualizări mai multe, deci și ceva bănuți in plus la ei în cont,iar tu ramai cu domeniu de plata și hosting,și nu vei genera bani.
 
Salut, am luat si aceasta situatie in calcul, totusi vreau ca pentru inceput sa ma axez pe SEO, apoi nu toata lumea gandeste ca tine, unii intra pe google, apasa pe 1/3 rezultate si apoi se uita la film, poate ca site-urile mama au mai multe reclame decat al meu, etc.

Deocamdata ma voi axa pe redistribuirea filmelor si embed-urilor prin simpla copiere, pe viitor in urma unor analize cu siguranta daca este cazul voi incepe cu upload si etc.

Multumesc pentru raspuns!
 
Bine ca de proiecte noi ai timp. Dar pe mine din septembrie ai "uitat" sa ma plătești....
Anca, noi am avut o discutie si stii foarte bine care este motivul pentru care banutii intarzie, plata am sa o fac, insa cand dispun de bugetul necesar pe urma articolelor facute de tine. Incearca te rog sa raspunzi cu privire la acest topic sau deschide un topic nou pentru discutia cealalta.

O zi frumoasa!
 
Dacă faci cu 1000 de reclame și pop-up-uri, și surse luate de pe alte site-uri poți mai bine să nu te apuci.
A da, dacă se poate să nu pui text peste filme ar fi superb.
Subtitrările să fie corecte, cât de mult se poate cu diacritice.
Reclame în limita decenței. În loc de reclame agresive, poți face un sistem de băgat reclame statice/video/audio în timpul filmului - odată la 15 minute de exemplu.
Unde se poate, măcar calitate 720p cu un bitrate decent.

Nu vă mai luați după majoritatea site-urilor de filme existente: lumea s-a săturat de prostiile astea. Faceți altceva, mai în stilul Netflix de exemplu.
 
Cum zic multi , daca iei codul embed nu faci treba , bine e si adevarat , faza cu bagatul in subtitrarii numele siteului. Dar daca uploadezi tu filmele si nu ai vizualizari acele filme o sa iti fie sterse din cont dupa , 30,60,90 de zile (depinde de unde le urci ) .

@Marian97c daca vrei pot sa iti prezint ceva prin care doar bagi codul IMDB in tema si gata ai playere . Playere cu subtitrari in romana ( fara link la siteuri in subtitrari ) + HD . Tema + host free , tu trebuie sa iti iei domeniul doar . Sursa la filmele nou adaugate de unde iei codul IMDB pentru generare ...etc
 
Anca, noi am avut o discutie si stii foarte bine care este motivul pentru care banutii intarzie, plata am sa o fac, insa cand dispun de bugetul necesar pe urma articolelor facute de tine. Incearca te rog sa raspunzi cu privire la acest topic sau deschide un topic nou pentru discutia cealalta.

O zi frumoasa!
 
Anca, noi am avut o discutie si stii foarte bine care este motivul pentru care banutii intarzie, plata am sa o fac, insa cand dispun de bugetul necesar pe urma articolelor facute de tine. Incearca te rog sa raspunzi cu privire la acest topic sau deschide un topic nou pentru discutia cealalta.

O zi frumoasa!
Bugetul pentru un proiect trebuie sa-l ai inainte sa dai o comanda! Anca are prea mult bun simt si te iarta prea mult.
 
Hostul e cel mai important. Dacă nu ai Host bun si nu-l administrezi cum trebuie, te pică “băieții” si pierzi tot.
+
Daca nu aduci ceva nou, care sa influențeze in bine, nu ai nicio șansa. Sunt deja zeci pe Ro.
 
Tin sa fac o mentiune la partea cu embed-urile altora, multe sunt blocate si nu pot fi copiate in contul tau, multi dintre "cei mari" au incepit sa dezactiveze posobilitatea de a copia clipurile. Majorotate daca nu chiar toate site-urile de video hosting dispun de optiunea asta si multi o au actova pentru a evita ca munca sa le fie furata.
 
daca vrei pot sa iti prezint ceva prin care doar bagi codul IMDB in tema si gata ai playere . Playere cu subtitrari in romana ( fara link la siteuri in subtitrari ) + HD . Tema + host free , tu trebuie sa iti iei domeniul doar . Sursa la filmele nou adaugate de unde iei codul IMDB pentru generare ...etc
Ma intereseaza si pe mine genul asta de site.Un mesaj privat te rog cu detalii si pret
 
Loading...
Back
Sus