Scam City - Ai avea curajul sa calatoresti sau sa locuiesti?

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Te uiti si te minunezi cum resusesc cei care calatoresc in acele orase unde rata de scam este foarte mare, sa se intoarca teferi acasa. Din pacate nu toti reusesc sa se intoarca in siguranta acasa, asta daca tin cu dintii de bunurile lor si nu de viata, insa in unele cazuri chiar nu conteaza pentru ca esti ucis pe loc.

Scam City List cu rata de scam foarte mare, unde este posibil sa iti pierzi si viata.
Bueno Aires
Prague
Rio de Janeiro
Barcelona
Roma
New Delhi
Instambul
Bangkok
Las Vegas
Marrakech
New Orleans
Mexico City
New York
Amsterdam
Ierusalim
Mumbai
Paris
Londra
Bogota
Hong Kong

Intrebarea mea este daca ai putea trai intr-un astfel de oras unde pericolul este la orice pas, sau daca TU ca Turist ai merge intr-un oras din lista de mai sus.
Vedeti cum este in Mexico City

Stiu ca si in Romania sunt locatii unde esti pus jos in plina strada fara ca nimeni sa zica ceva, insa nu cred ca este asa rau ca in clipul de mai sus, sau cum este in orasele enumerate.
Apoi daca ai calatori intr-un oras de mai sus, ai avut ''Norocul'' sa fii inselat de cineva, indiferet ca a fost ceva mic sau mare.

 
O prostie de "serial". Am vazut cateva secvente imediat dupa ce a aparut, dar n-am rezistat sa ma uit la el. Regie mai proasta ca tradati in dragoste, se vede clar ca e totul fake.. Deaia nici nu a prins la public deloc.
Many of the events presented in the program as real incidents were in fact staged, albeit after extensive research by the production company. We should have made that clear to the viewers.
http://www.dutchamsterdam.nl/3808-scam-city-amsterdam-edition-used-staged-scenes-natgeo-admits

Furturi din buzunare, extra charge la taxiuri, schimb valutar dezavantajos si alte maruntisuri gasesti in absolut toate tarile.
Eu am vizitat 6 din orasele de mai sus (cele europene) si in niciunul nu s-a pus problema sa nu ma simt in siguranta.
 
Partial adevarat ca peste tot ... dar cred ca se si exagereaza , in multe dintre orasele de mai sus eu am calatorit si nu am avut probleme.
 
Azi am vazut si eu episodul cu Amsterdam si chiar daca zicei ca unele lucruri din episod sunt fake pentru a le putea da la TV. va asigur ca sunt cat se poate de reale. Am trait printre acest gen de oameni care faceau orice aproape 10 ani.

Aveti aici episodul din Amsterdam.
 
Interesanta postarea! Eu unul nu as merge in America de Sud, Africa sau in unele parti ale Asiei. In rest mi-ar placea sa vizitez marile orase ale lumii, chiar si cele enumerate mai sus: New York, Las Vegas, Barcelona, Roma, Londra si altele. Pana la urma risti sa fii inselat sau sa-ti pierzi viata chiar si cand cobori pana la magazin sa-ti cumperi o paine.

Mi-a atras atentia acest subiect pentru ca urmaresc de ceva timp un vlogger care calatoreste prin intreaga lume, poate v-ar placea sa vedeti anumite lucruri din perspectiva unui youtuber roman. Este vorba de nimeni altul decat BackPackYourLife.
 
mi se par cam exagerate unele chestii. Sper totusi sa nu fie chiar asa pentru ca o sa ma duc 2 sapt in Bangkok :D
 
Ultima editare:
Am un prieten bun care a mers cu cortul în amsterdam vreo săptămână. Era plecat în mare parte și cortul era nesupravegheat și pentru aia nu i-a furat nimeni nimic. După părerea mea punctele turistice foarte populate sunt predispuse la scam, în general capitalele. Și eu dacă aș fi stat într-o zonă foarte populată turistic mi-aș face o caravană ceva cu mâncare și să vând la supra preț. Ca și călător trebuie să-ți faci un plan bine gândit cu tot ce vizitezi,c e faci, unde dormi, câți bani ți la tine,etc.
Majoritatea călătorilor sunt naivi și jegmănarii o știu. So be careful kids :))
 
Interesanta postarea! Eu unul nu as merge in America de Sud, Africa sau in unele parti ale Asiei. In rest mi-ar placea sa vizitez marile orase ale lumii, chiar si cele enumerate mai sus: New York, Las Vegas, Barcelona, Roma, Londra si altele. Pana la urma risti sa fii inselat sau sa-ti pierzi viata chiar si cand cobori pana la magazin sa-ti cumperi o paine.

Mi-a atras atentia acest subiect pentru ca urmaresc de ceva timp un vlogger care calatoreste prin intreaga lume, poate v-ar placea sa vedeti anumite lucruri din perspectiva unui youtuber roman. Este vorba de nimeni altul decat BackPackYourLife.

Sunt abonata la el. A jucat in iubiri secrete pe Prima tv.
 
Nu stiu ce sa zic despre multe orase... dar am fost in Praga. Orasul e superb din toate punctele de vedere. Poate am avut eu noroc, dar ma indoiesc, E o mare vrajeala si in reportajele astea
 
Loading...
Back
Sus