salutare ,intrebare despre cookie care este treaba cu ele din 2022 ?

schoolOFdj

Active Member
Registered
Full Member
salutare am vazut pe net ,sarise prin feed manevra cu cookie ,ca si cum din ianuarie suntem obligati ? inca caut pe net rezultate am vazut ca normal trebuia din 2015 sa facem asa ceva etc, in fine dar acum vad toate siturile cu cookie si au banner mai mare decat era inainte la atentionarea de cookie , ce se intampla daca nu avem cookie , ne indexseaza din motoarele de cautare , si asta este o strategie sau ? intreb de curiozitate,multumesc frumos .

 
Nu prea am înțeles exact ce vrei sa spui.
Insa: cookie e de mult obligatoriu, doar nu prea baga in seama.
Textul ala sunt chestiuni de avocați pentru a se acoperi in caz de ceva.
Ar trebui sa fie buton nu sunt de acord si sunt de acord, dar este in marea majoritate doar sunt de acord si afla mai multe.

Ai văzut ca la multe site-uri textul cu cookie nu apare decat cand pagina este încărcată complet si cand dai sunt de acord face load iar la pagina?
Te-ai întrebat de ce?
 
de intrebat nu m-am intrebat , am studiat chestia dupa ce am postat aici pe forum , am vazut ca ,in unele tari cum sunt eu acum pot lua amenda de la 6 k la 30 k euro daca nu am pe site, si da , este cu dus si intors nu este doar pentru avocati, ci si pentru webmasteri , deoarece te poate ajuta in unele chesti pentru a sti mai bine cum sa te adresezi consumatorilor ,etc nu vreau sa intru in detalii, dar pe scurt este un fel de arhiva pe unde umblam noi si cu o durata de la 30 de zile pana la 5 ani etc aici depinde de alte chestii, si la fel am vazut ca daca nu ai cookie poti manipula mai mult trafficul pentru monetizare (dar stai relax, ca si intreprindatori au shield ),la fel am vazut niste cod cum lucreaza ai nostri de la google sau alte retele de cpa ,si asa mai departe dece uni spun ca ei fura traffic , nu fura traffic sunt doar niste altgoritmi care arata ca acel traffic a fost blocat din cauza ca provine de la boti , am avut acum o eroare care la cookie din europa este ok , dar pe teritoriul american acea linie care provine de la solana crypto nu este ok , asadar tot ce provine din usa pe acea nisa de interes de solana nu va fi monetizat ,mai pe scurt din cauza celor de la solana pentru un avatar...chestii infime care pot aduce failuri mari daca nu suntem atenti la ce promovam ..dece ? nu stiu dar uni nu vor unele chestii...
politica.


si da era obligat cookie dar sa modificat acum , de la oblig cu da si nu , inainte erau si unele chesti pentru webmasteri care puteau sa vada pe ce dam noi click mai mult etc si unde ne ducem mai departe , iar acum daca cineva abuzeaza de acea functie ,cookie nu mai sunt regulamentare cu noua legislatie europeana si america ,gen in continentul tanar nu poti copia tot dar pe continentul batran se accepta chestia asta la cookie.
 
Loading...
Back
Sus