Reclame pe un site de filme

Raneni

Member
Registered
Banned
Salut,

Am un site de filme si vad ca nu prea mai avanseaza in trafic...Ba, din contra, scade si destul de repede...Am verificat, nu e penalizat, deci nu e de la asta. Totusi, ma gandesc ca poate fi de la faptul c-am cateva retele de publicitate pe el si poate sunt prea multe. Am asa:

1. PopAds
2. Adf.ly pe Fake Player
3. Adnow
4. Payclick
5. TubeAdvertising ( de cateva zile )

Inainte sa-mi sariti in cap, tin sa precizez c-am bagat atat de multe, pentru ca PopAds-ul dezamageste si nici pe Fake Player nu prea intra bani. ( doar pe astea 2 le am avut initial ) Traficul e de 1k+/zi. Si faza e ca platesc host-ul lunar vreo 6 euro. Si la final de luna, abia mai raman acolo niste banuti.

Sa fie oare scaderea asta destul de brusca a traficului din cauza numarului de retele?

Sa renunt la unele din retele sau sa le las pe toate si sa bag mai multe filme pe zi? La care imi recomandati sa renunt?
 
2,3,4 nu stiu ce bani ai putea face. pe fake player poti adauga TubeAdvertising sau poti pozitiona un banner bine in functie de traficul tau pentru a face conversii. Cu putina istetime poti scoate bani frumosi.
Iti recomand sa citesti acest topic.

Optimizare reclame pe site
 
2,3,4 nu stiu ce bani ai putea face. pe fake player poti adauga TubeAdvertising sau poti pozitiona un banner bine in functie de traficul tau pentru a face conversii. Cu putina istetime poti scoate bani frumosi.
Iti recomand sa citesti acest topic.

Optimizare reclame pe site

Sincer sa fiu, pe Payclick de obicei intra 0.10$/zi si pe Adnow, 0.15$/zi. Deci pe astea 2 nu prea le consider surse primare de monetizare, dat fiind timpul necesar pentru a putea scoate banii. Sunt un fel de bonus...

Legat de punerea TubeAdvertising pe Fake Player, nu prea cred ca-i o idee buna. Cel putin, pe Adf.ly atunci cand intra utilizatorul, iau un ban. La Tube, e nevoie de completarea unei oferte pentru a putea face bani. Altfel, degeaba trimit trafic. Si din pacate, dupa cate am inteles, in general pe nisa de filme/seriale nu prea e convenabil TubeAdvertising.
 
in general pe nisa de filme/seriale nu prea e convenabil TubeAdvertising
Inainte era doar pe adult, insa acum are si oferte special pentru aceasta nisa.
Citeste acel topic si aplica, apoi dupa o perioada vezi daca sunt modificari.
 
Eu zic sa lasi sursa din care scoti tu momentan cel mai mult (banuiesc ca popads, sau nu stiu, aia ar fi indicata dupa parerea mea), sa lasi fake player-urile, nu zic ca ele te trag in jos dar deja in 2017 nu mai rezista nici un user la asa ceva...
Axeaza-te pe descrieri unice, putine reclame, site optimizat, clean, minim 2 surse daca se poate.. poate la finalul lunii o sa platesti hostul din buzunar cum zici tu dar pe viitor sigur nu o sa regreti :)
 
Inainte era doar pe adult, insa acum are si oferte special pentru aceasta nisa.
Citeste acel topic si aplica, apoi dupa o perioada vezi daca sunt modificari.
L-am intrebat pe seful TubeAdv., cel care raspunde la mesaje pe forum si din cate am inteles, recomandarea lui ar fi sa folosesc bannere de pe nisa aceea nou bagata pe frumusete. N-a spus ca exista alte bannere speciale pentru aceasta nisa. La alea te referi?

Eu zic sa lasi sursa din care scoti tu momentan cel mai mult (banuiesc ca popads, sau nu stiu, aia ar fi indicata dupa parerea mea), sa lasi fake player-urile, nu zic ca ele te trag in jos dar deja in 2017 nu mai rezista nici un user la asa ceva...
Axeaza-te pe descrieri unice, putine reclame, site optimizat, clean, minim 2 surse daca se poate.. poate la finalul lunii o sa platesti hostul din buzunar cum zici tu dar pe viitor sigur nu o sa regreti :)

Scot binisor si din fake player, cel putin mai bine decat din Adnow si PayClick. Descrierile le fac unice si toate de 300 de cuvinte, tocmai de aia ma si intreb de unde scaderea asta. Daca as fi avut descrieri copiate, nici nu ma interesa, eram bucuros ca fac si putinul ala, dar asa, se pierde niste timp. Site-ul e mai mult de trailere, sa fiu sincer, deci n-am surse si nu fac bani din Openload. Nu prea vad rostul sa bag filme, tinand cont de banii foarte putini care se pot face din Openload, dar mai ales de riscul imens pe care il am daca fac asta. Risc sa primesc DMCA, sa fiu dat in judecata si alte lucruri nasoale si pentru 1-2$/zi in plus, nu vreau.
 
L-am intrebat pe seful TubeAdv., cel care raspunde la mesaje pe forum si din cate am inteles, recomandarea lui ar fi sa folosesc bannere de pe nisa aceea nou bagata pe frumusete. N-a spus ca exista alte bannere speciale pentru aceasta nisa. La alea te referi?



Scot binisor si din fake player, cel putin mai bine decat din Adnow si PayClick. Descrierile le fac unice si toate de 300 de cuvinte, tocmai de aia ma si intreb de unde scaderea asta. Daca as fi avut descrieri copiate, nici nu ma interesa, eram bucuros ca fac si putinul ala, dar asa, se pierde niste timp. Site-ul e mai mult de trailere, sa fiu sincer, deci n-am surse si nu fac bani din Openload. Nu prea vad rostul sa bag filme, tinand cont de banii foarte putini care se pot face din Openload, dar mai ales de riscul imens pe care il am daca fac asta. Risc sa primesc DMCA, sa fiu dat in judecata si alte lucruri nasoale si pentru 1-2$/zi in plus, nu vreau.




Lasa ca n-au fost dati zeci de mii in judecata, si pe viitor aia 1-2$ in plus pot fi 1000$ in plus atata timp cat lumea intra la tine si vede 2,3 surse de urmarit + popads si ce mai bagi tu pe acolo se ajunge.. nu stiu cat tine chestia cu trailere.. nu am vazut pe nimeni in google foarte sus in chestia asta.
 
Lasa ca n-au fost dati zeci de mii in judecata, si pe viitor aia 1-2$ in plus pot fi 1000$ in plus atata timp cat lumea intra la tine si vede 2,3 surse de urmarit + popads si ce mai bagi tu pe acolo se ajunge.. nu stiu cat tine chestia cu trailere.. nu am vazut pe nimeni in google foarte sus in chestia asta.
N-au fost si nu sunt toti, dar au fost si patiti. Si la traficul asta de 1k+/zi pe care-l am, potentialele castiguri chiar c-ar fi infime, insa riscul urias ar fi prezent. Poate mai incolo, cand si daca ajung la 10k/zi de exemplu, sa bag si surse, cel putin sa se merite putin mai mult riscul. :))
Site-ul apare in cautari in primele pagini. Pe prima pagina recunosc, nu prea, insa apar pe paginile 2,3 deci teoretic, e destul de sus site-ul. Plus ca, pe 90% din site-urile pe care intru sa ma uit personal la seriale vad trailere si fake playere.
 
Din cate stiu, site-ul poate scadea si de la reclame.
A postat mai demult @TubeAdvertising un PDF despre asta.
Ca si un sfat de inlocuit, castigurile de pe adf.ly nu se compara cu cele de pe bc.vc, iti spun din experienta.
 
Am un site de filme si vad ca nu prea mai avanseaza in trafic...Ba, din contra, scade si destul de repede...Am verificat, nu e penalizat, deci nu e de la asta. Totusi, ma gandesc ca poate fi de la faptul c-am cateva retele de publicitate pe el si poate sunt prea multe. Am asa:

1. PopAds
2. Adf.ly pe Fake Player
3. Adnow
4. Payclick
5. TubeAdvertising ( de cateva zile )

Inainte sa-mi sariti in cap, tin sa precizez c-am bagat atat de multe, pentru ca PopAds-ul dezamageste si nici pe Fake Player nu prea intra bani. ( doar pe astea 2 le am avut initial ) Traficul e de 1k+/zi. Si faza e ca platesc host-ul lunar vreo 6 euro. Si la final de luna, abia mai raman acolo niste banuti.

Sa fie oare scaderea asta destul de brusca a traficului din cauza numarului de retele?

Sa renunt la unele din retele sau sa le las pe toate si sa bag mai multe filme pe zi? La care imi recomandati sa renunt?

Salut, am mai postat pe aici pe forum diferite sfaturi la CUM sa va monetizati site-urile fara sa va riscati pozitile in SERP dar va trebui sa fac un articol dedicat intr-o zi. Te invit sa citesti cu atentie ghidul asta , publicat de Google si folosit de "Quality Raters" ,niste persoane ce viziteaza site-urile tale si da calificative. Citeste cu rabdare tot ce tine de ADS, Main Content su Suplementary content, invata sa faci diferenta si sa le gasesti locul in pagina, crede-ma iti va fi de mare ajutor pe viitor. In baza acestor ghiduri sunt facute si update-urile Google ce controleaza cat de calitative sunt site-urile si cata importanta dai userului! In special cele din ultima perioada, daca te interesezi, au fost o gramada de update-uri ce se refera la publicitatea agresiva. Asa ca sa iti fac un mic sumar, fara sa deschid site-ul tau (nici nu stiu url) probleme ar fi cam astea:
1. Mai multa publicitate decat Continut, daca primul lucru care iti sare in ochi cand intri pe site-ul tau e publicitatea, NU e bine, asta e clar un semnal pt Google ca tu nu faci site-ul pt useri ci ca sa faci bani.
2. Folosirea pop-up (declaseaza site-urile algoritmic , DECLASEAZA NU PENALIZEAZA )
3. Fake player ( Deceptive ADS, publicitate mascata in continut, aici intra si NATIVE ADS)
4. Cel mai probabil nu se disting bannerele de continut print-un mesaj clar
5. Ce experienta are userul care vine din Mobile? redimensioneaza browserul crome cu f12 si simuleaza vizita de pe mobile device ,vezi ce reclame deschizi
Sfat: Pune 4-5 prieteni care nu au treaba cu realizarea site-ului sa intre pe el, sa il viziteze, sa incerce sa vada un film si apoi sa isi spuna parerea sincera despre site-ul tau si daca ar mai intra pe el. Intreaba-i ce se asteptau sa gaseasca si ce au gasit, lucreaza constructiv!
Problemele pot fi si de alta natura, backlinks de exemplu dar mai intai mi-as organiza putin mai bine site-ul, daca as fi in locul tau.
Acum multi vor spune ca toate site-urile folosesc pop up si nimeni nu se plange de trafic mic, asa e dar uitati-va putin la ce continut au, backlinkuri, si de cat timp stau acolo, site-urile de proasta calitate nu dureaza mult, desigur sunt si exceptii de la regula dar tine de "noroc". De ce sa speri in "noroc" cand poti sa ti-l faci singur oferind ceva calitativ.
Nu ai cum sa trimiti semnale CLARE catre Google ca ai un site de calitate cand e plin de publicitate si ai bounce rate-ul cat casa!
In ultima vreme am ajutat la recuperarea unor site-uri enorm de mari ce au venit sa lucreze cu noi si toate aveau FIX aceeasi problema, deceptive ADS.
Stima si respect tuturor si spor la bani!
 
Un update: am scos unele din retele si am lasat pe site doar PopAds si fake player cu Adf.ly. Surprinzator, traficul site ului a scazut dupa asta cu aproximativ 50% si vad ca inca scade. De ce?
 
Probabil ai fost depasit pe unele keyword-uri.
Daca stii pe ce primeai trafic inainte, uita-te in Google Analytics si vezi daca in prezent mai primesti/
Incearca sa tii si evidenta celor mai importante keyword-uri in Google, astfel incat sa vezi imediat daca ai fost depasit, pe ce loc esti etc.
 
Loading...
Back
Sus