Problema dmca

spstream

Active Member
Registered
Full Member
Salut. Detin un site de meciuri live si de aproximativ un an am urmatoarea problema: absolut toate paginile indexate imi sunt scoase de pe google pe motiv de dmca de la "Athletia Sports GmbH". Chiar si acelea care nu incalca niciun drept de autor. Eu cred ca este ceva automat. Ce credeti ca as putea face in acest caz? Daca schimb domeniul si as face redirect de la domeniu vechi la cel nou va mai persista problema? Multumesc.
 
Daca ai cloudflare faci regula ca motoare gen Google poate accesa site, orice altceva sa ii dea reject.

Mai poti face o regulă ca pentru N motoare sa afișeze o informație si pentru alte motoare alta informație fata de cea ce este pe site.

Apoi daca este concurenta care put si simplu iti face raport DMCA,nu poti face nimic pentru că intra normal ca orice user si da raport.
 
Primesc raport doar de la "Athletia Sports GmbH" si cred ca este ceva automat pentru ca sunt scoase si paginile care nu incalca niciun drept de autor. Orice pun pe google imi este scos. Acum cateva zile se indexase pagina "Error 404" si a fost si ea raportata.
 
Poate veni din partea oricui si sa fie fake.
Poti adăuga de fiecare data când primești un www2, www4, www6 si tot asa sau la final fe post/url un string sa para unic si Google să-l indexeze dar sa ai setat chronical link bine.
 
Daca ai cloudflare faci regula ca motoare gen Google poate accesa site, orice altceva sa ii dea reject.

Mai poti face o regulă ca pentru N motoare sa afișeze o informație si pentru alte motoare alta informație fata de cea ce este pe site.

Apoi daca este concurenta care put si simplu iti face raport DMCA,nu poti face nimic pentru că intra normal ca orice user si da raport.
Am cloudflare. Cred ca totul e automat si nu de la concurenta. Cum as putea depista care e acel bot si sa il blochez?
 
Pune pentru cateva ore o regula in cloudflare la firewall amenințare si valoarea mai mica sau egala cu 2 sau 3 si la acțiune pui challenge .
Lasi cateva ore sau o zi, apoi analizei traficul, logourile in cloudflare si vezi care e bot si care nu. Blochezi acele ip sau retele care nu sunt vizite normale.

In general orice este vps sau dedicat trebuie blocat.
 
Pune pentru cateva ore o regula in cloudflare la firewall amenințare si valoarea mai mica sau egala cu 2 sau 3 si la acțiune pui challenge .
Lasi cateva ore sau o zi, apoi analizei traficul, logourile in cloudflare si vezi care e bot si care nu. Blochezi acele ip sau retele care nu sunt vizite normale.

In general orice este vps sau dedicat trebuie blocat.
Acei boti verifica siteul sau direct paginile care sunt pe google?
 
Pot verifica chiar daca nu sunt in google.
 
Cauta pe forum cloudflare si vei gasi cateva topicuri care explică cum.
Uite aici unul postat de mine legat de ce am spus mai sus.
 
Cauta pe forum cloudflare si vei gasi cateva topicuri care explică cum.
Uite aici unul postat de mine legat de ce am spus mai sus.
Am facut exact ca aici dar problema persista. La cateva ore dupa ce apare siteul pe google primesc notificare dmca si sunt scoase toate paginile. Ce altceva as mai putea face?
 
A mai intampinat cineva aceasta problema ca absolut toate paginile indexate sa ii fie scoase in cateva ore de fiecare data?
 
se face manual, nu ai ce sa faci decat eventual sa banezi tara celui care iti trimite reclamatii
Eu ma gandesc ca e ceva automat pentru ca sunt foarte multe siteuri incluse in acea reclamatie, sunt mii de linkuri. Reclamatia vine din germania, nu cred ca ar sta cineva manual sa le ia pe toate la rand..
 
Exista un topic pe forum făcut de mine cred unde fiecare pune ip, email, user agent pentru a fi blocate in cloudflare.
@Ovidiu Bokar a făcut un script pentru spam si ddos dar se poate face unul si pentru aceasta unde toti adaugam ip si restul apoi scriptul face update automat.

Apoi același script din datele de acolo se poate face alt script cu chatgpt care sa afișeze alt conținut la acele accesări sau orice altceva care respecta același comportament sau info.
 
Exista un topic pe forum făcut de mine cred unde fiecare pune ip, email, user agent pentru a fi blocate in cloudflare.
@Ovidiu Bokar a făcut un script pentru spam si ddos dar se poate face unul si pentru aceasta unde toti adaugam ip si restul apoi scriptul face update automat.

Apoi același script din datele de acolo se poate face alt script cu chatgpt care sa afișeze alt conținut la acele accesări sau orice altceva care respecta același comportament sau info.
Am pus regula in cloudflare dar tot am fost scos de pe google. Ei cred ca verifica indexul din google si nu site direct. Orice as avea pe o pagina, chiar daca nu incalca niciun drept, imi este scoasa.
 
Loading...
Back
Sus