Problema de securitate la Amazon payment

AlexH

Merg pe strada catre Mine...
Membru personal
Administrative
Freelancer
SEO Expert
Acum cateva zile am descoperit o problema majora de securitate la amazon spania cand am facut o comanda.
Pentru ca nu aveam cont pe spania si nu imi aminteam datele la contul vechi am facut un cont nou.

Procesul a fost foarte simplu, insa mi-a atras atentia metoda de plata care face foarte usoara frauda.

1. la inregistrare pus numar telefon
2. primit codul de confirmare la telefon - de retinut ca numarul care-l detin acum este unul temporar
3. plasat comanda
4. am scris adresa de livrare
5. acum am ajuns la metoda de plata, unde un mode normal iti cere adresa care este facut cardul si codul secret de pe spate. Adresa folosita de mine este cea de livrare din spania, iar cardul este facut pe anglia, iar dupa ce am scris numarul la card, cand expira si numele, nu mi-a cerut codul secret de pe spate, asa cum fac toate procesatoarele de plata.
6. final comanda

An ramas putin surprins cand am vazut ca imi arata comanda si plata plasata cu succes. In mode normal dupa ce pun datele la card cu tot cu numarul secret, face un redirect catre banca mea unde face tranzactia si apoi se intoarce pe pagina de comanda, insa aici nimic.

Asa ca oricine iti poate face o poza la card, cumpara un numar nou de telefon, plaseaza o comanda si tu nu ai habar.
Dupa ce voi primi coletul voi incerca sa imi sterg contul facut acum cateva zile, dar din cate imi amintesc am mai incercat odata sa sterg cardul sau contul si nu a functionat.

Un prieten a facut anul trecut o comanda pe amazon, apoi la o zi a inceput sa primeasca foarte multe telefoane cu diverse oferte iar carul lui a fost folosit pe 2 conturi la comenzi.

Asta inseamna ca amazon vinde sau da share la datele clietilor, care acestia pot face ce vor.
 
Loading...
Back
Sus